Boj proti „islamofóbii“ – priorita generálneho tajomníka OSN -

Boj proti „islamofóbii“ – priorita generálneho tajomníka OSN


27. mája 2020
  Krátke správy

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyhlásil na virtuálnom stretnutí Organizácie Islamskej spolupráce (OIC) , že boj proti antimoslimskej nenávisti islamofóbii je jeho „najvyššia priorita“, a že plne súhlasí s tým, že môže predstavovať hrozbu medzinárodnému mieru a bezpečnosti.

Šéf OSN odpovedal pakistanskému veľvyslancovi pri OSN Munirovi Akramovi, ktorý upozorňoval na vzrastajúci počet prípadov antimoslimského násilia a islamofóbie v Indii a naliehal, aby Spojené národy prijal konkrétne a rázne opatrenia proti tejto hrozbe, ktorú predstavuje hinduistický extrémizmus, pretože v danom prípade nejde iba o ľudské práva, ale aj o ohrozenie mieru a bezpečnosti v oblasti. 

Pakistan navrhol vytvorenie pracovnej skupiny pri OIC zameranej na islamofóbiu.

Čo je ale tá „islamofóbia“? Je to (podobne ako homofóbia) propagandistický termín používaný na dva javy, ktoré, ktoré medzi sebou vôbec nesúvisia: Fyzické útoky proti radovým moslimom (či podobne proti homosexuálom), čo je vždy odsúdeniahodné, a poctivá analýza a kritika ideológie, ktorá podnecuje džihadistické násilie a útlak žien a ostatných memoslimov v duchu šárie. Cieľom je zabrániť takejto analýze a zastrašovať ľudí, aby nekládli odpor voči islamu (či podobne voči LGBT). A ono to, žiaľ, funguje. Zatiaľ.  

Otvorená ostáva otázka, či rovnakú prioritu Guterres dáva aj „kresťanofóbii“, keď práve kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou vo svete. Kde? Nuž okrem Severnej Kórey práve v krajinách s islamskou väčšinou. Ale to by sme od bývalého predsedu Socialistickej internacionály (1999-2005) chceli priveľa.

MH

Zdroj: app.com.pk

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Výsledky Synodálnej cesty v Rakúsku: Veriaci aj biskupi chcú ženy diakonky. Ak nebudú, Cirkev v 21. storočí zlyhá. Vyzerá to stále „nádejnejšie“…

Prečo práve Rímska cirkev?

Svätý Tomáš Akvinský očami byzantskej teológie (Druhá časť)

Peruánska vláda oficiálne klasifikovala transgenderov a nebinárnych jedincov za duševne chorých