Film „Kolaps“ – vízia Ameriky ponorenej do občianskej vojny -

Film „Kolaps“ – vízia Ameriky ponorenej do občianskej vojny


3. mája 2024
  Krátke správy

Ak sa chystáte do kina, film „Kolaps“ (angl. Civil War) by ste si zrejme nemali nechať ujsť – zobrazuje totiž svet, ktorý sa v blízkej budúcnosti môže stať realitou. A zobrazuje ho vskutku realistickým spôsobom.

Čo by sa stalo, keby naša civilizácia skolabovala? Keby prestali fungovať inštitúcie, z peňazí by sa stali bezcenné papieriky a najmocnejšími skupinami by sa stali lokálne ozbrojené bandy? Aj na túto otázku odpovedá najnovší film režiséra Alexa Garlanda s názvom „Kolaps“. V USA zúri občianska vojna medzi (údajne) nelegitímnou vládou vo Washingtone a alianciou vzbúrených štátov Kalifornie a Texasu.

Ilustračný obrázok, zdroj: Youtube, A24 Studio

Kolaps“ je najdospelejším a najrealistickejším hollywoodskym filmom po veľmi dlhej dobe. Sledujeme štvoricu vojnových reportérov, ktorí sa na džípe pokúšajú dostať naprieč zdevastovaným územím Ameriky do Washingtonu, aby urobili rozhovor („možno posledný“) s nenávideným prezidentom. Cesta tam však nebude ľahká.

Od woke Hollywoodu v roku 2024 už nič dobré nemožno očakávať. Garlandova snímka má však niekoľko pozitív, vďaka ktorým sa môže páčiť i konzervatívnemu divákovi: nie sú tu žiadne sexuálne scény, nie sú tu žiadni „dobrí homosexuáli“ – nie sú tu vôbec žiadni homosexuáli, žiadne dúhové vlajky, nič čo by nám pripomínalo trans hnutie. Sú tu len ľudia, ktorí sa snažia prežiť do ďalšieho dňa, ktorí „bojujú za lepšiu budúcnosť“; ďalej sú tu vyslovení zloduchovia (všetko bieli muži, samozrejme…) a potom takí, o ktorých neviete, či sú dobrí a či zlí a za koho vlastne „kopú“.

Pravda, kresťanstvo tu tak trochu chýba. Nikto sa neobracia k Bohu v ťaživej situácii, nie sú vidieť žiadne kostoly, ani jednoduché kresťanské gestá ako modlitba, či aspoň prežehnanie sa. Len jedna osoba v celom filme mala na krku zavesený krížik s medailónikom, no tá nepatrila k tým najpozitívnejším…

Hlavné postavy sú mimochodom sympatické, každý z reportérov je niečím výnimočný a spoločne tvoria tím, ktorý sa navzájom dopĺňa. Hlavné postavy sú teda veľkým pozitívom filmu, keďže dnes sa vo filmoch až pričasto stretávame s morálne pochybnými hrdinami, ktorí neraz konajú zlé veci, pretože z nich „raz možno vzíde dobro“. O vyslovene antihrdinoch ani nehovoriac.

Najväčšou devízou filmu je však jeho realistickosť. Svet tak iný ako poznáme dnes, no visiaci nad nami ako Damoklov meč. Každé mestečko, každá dedinka predstavuje úplne iný vesmír, kým v jednom sa tvária akoby sa nič nedialo, v tom druhom zatiaľ prebieha genocída…

Filmu napriek jeho úprimnej realistickosti (to, že liberálna Kalifornia s konzervatívnym Texasom bojujú po jednom boku sa jednoducho vysvetľuje tak, že sa spojili proti „tyranovi“) trochu chýba väčší nadhľad na svet okolo: ako na občiansku vojnu v USA reagovali Čína a Rusko? Nepokúsil sa Peking obsadiť Taiwan? Nespojili sa moslimské krajiny proti Izraelu? Nehrozí Amerike ponorenej v chaose nebezpečenstvo ešte zo strany iných svetových mocností? Na tieto pálčivé otázky nedostávame odpoveď ani slovkom. Je to, myslím si, skrátka škoda.

Vo všeobecnosti je však „Kolaps“, podľa môjho názoru, možno najhodnotnejší film tohto roka. Dej ubieha, dobre sa naň pozerá, hlavní hrdinovia sú sympatickí. Aj na portáli ČSFD má hodnotenie 76 %…

Upútavka na film s českými titulkami je na tomto odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=TO8_eqdhlRQ

MG

Titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com, A24 Studio


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť