Vatikán čoskoro stanoví nové štandardy pre mariánske zjavenia -

Vatikán čoskoro stanoví nové štandardy pre mariánske zjavenia


9. mája 2024
  Krátke správy

Pojmom mariánske zjavenia sa označujú zjavenia Panny Márie, ktoré sa udiali na rôznych miestach po celom svete, pričom niektoré bývajú interpretované ako psychologický fenomén a iné ako náboženský fenomén. K najznámejším zjaveniam Panny Márie patria zjavenia v Lurdoch, Fatime, Guadalupe, Garabandale, La Salette, Akite a pod.

Mariánske zjavenia neprinášajú nové pravdy, ale s materinskou láskou upozorňujú na podstatu Božieho zjavenia. Panna Mária nám cez zjavenia pripomína, čo Ježiš povedal, a ako dobrá matka nás vyzýva, aby sme počúvali a prijímali Ježišove slová.

Francúzsky teológ a mariológ René Laurentin vo svojej encyklopédii venovanej mariánskym zjaveniam opisuje vyše 2 400 zjavení Panny Márie za takmer 2000 rokov existencie Cirkvi. Ak príslušná cirkevná autorita uzná nejaké mariánske zjavenie za autentické, znamená to, že ho veriacim ponúka ako podloženú udalosť, ale nikoho nenúti, aby takým zjaveniam veril. Najstarším uznaným mariánskym zjavením (1531) a najnavštevovanejším pútnickým miestom na svete je Guadalupe v Mexiku. Najmladším zjavením Panny Márie, ktoré Cirkev schválila, je v San Nicolás z roku 1983, malom mestečku neďaleko Buenos Aires v Argentíne.

Vatikán sa v utorok 7. mája na základe rozhodnutia pápeža Františka rozhodol vniesť do skúmania mariánskych zjavení viac jasnosti. Preto oznámil nové usmernenia pre hodnotenie mariánskych zjavení a iných nadprirodzených javov. Ako už oznámila vatikánska tlačová kancelária, nové určujúce normy budú predstavené na tlačovej konferencii 17. mája a za zodpovedného odborníka bol vymenovaný známy kardinál Victor Fernández.

Kardinál Victor Fernández
zdroj: youtube.com

Kardinál Fernández je však častým terčom kritiky zo strany konzervatívnych teológov. Osobne si ho samozrejme hlboko vážim ako modernistu, progresívca, teológa orgazmu či zanieteného a renomovaného fiduciasuplikantistu, no dôverujem mu približne rovnako, ako dôverujem istému nemenovanému trnavskému géniovi na slovenskej politickej scéne.

Rímskokatolícka Cirkev nenúti veriacich veriť spomenutým zjaveniam, nie sú pre veriacich záväzné. Cirkev často vyhlasuje len, že skúmané zjavenie neodporuje žiadnemu článku viery. Zodpovedný miestny biskup, alebo v prípade medzinárodne významných udalostí Vatikán potom rozhodne, či ide o nadprirodzený jav alebo o dielo človeka. V mnohých prípadoch však verdikt znie: „Nie je jasné, či je to nadprirodzené.“

Napríklad v Trevignane, severne od Ríma, upútala v posledných mesiacoch pozornosť socha plačúcej Madony. Miestny biskup po vyšetrovaní dospel k záveru, že nešlo o nadprirodzený jav a podľa vlastného výkladu kánonického práva preto zakázal púte na miesto údajných zjavení, tento zákaz však mnohým pripomína zákazy slobodomurárov v portugalskej Fatime.

A čo dodať na záver? Nechajme sa prekvapiť, čo Fernández v čele Dikastéria pre náuku viery pri určovaní nových štandardov pre mariánske zjavenia vymyslí. Už som sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril k téme porovnávania kvalít argentínskych futbalistov a teológov. Dúfam, že priložené milé video sa bude normálnym katolíckym čitateľom páčiť, pretože je nespochybniteľné, že milostivý Boh obdaril Argentínu naozaj výnimočnými futbalistami.

BK

Zdroj: kath.ch, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak