Taylor Marshall: „Jeden z najvážnejších kandidátov na nového pápeža má zjavne tradicionalistické tendencie“ -

Taylor Marshall: „Jeden z najvážnejších kandidátov na nového pápeža má zjavne tradicionalistické tendencie“


6. mája 2024
  Krátke správy

Texaský teológ a autor bestselleru „Infiltrácia“, Taylor Marshall, považuje za jedného z troch najvážnejších kandidátov na budúceho pápeža kardinála Pierbattistu Pizzaballu z Jeruzalema. Ide pritom o vskutku zaujímavého preláta, ktorý už stihol prejaviť isté tradicionalistické tendencie…

Kardinál Pizzaballa aj jeho prisluhujúci pôsobili počas prvej omše v kardinálovom novom titulárnom kostole prekvapivo tradicionalisticky
zdroj: Youtube, T. Marshall

Taylor Marshall vo svojom najnovšom videu s názvom „Stane sa kardinál Pizzaballa ďalším pápežom?“ uvádza, že tento prelát je latinský patriarcha Jeruzalema pôvodom z Talianska, je františkánom, v roku 2023 bol vymenovaný za kardinála a najviac sa dostal do povedomia širšej verejnosti krátko po vypuknutí vojny v Svätej zemi vďaka jednému nezvyčajnému gestu. T. Marshall:

16. októbra 2023 odsúdil útok Hamasu ako barbarský a sám seba ponúkol za rukojemníka ako výmenu za oslobodenie izraelských detí, ktoré zajali bojovníci Hamasu.

Podľa Marshalla to bolo „cnostné“ gesto, ktoré bolo „skutočne kresťanské“. Najnovšie si kardinál Pizzaballa prevzal svoj titulárny kostol v Ríme. Každý vymenovaný kardinál je zo svojej funkcie predstaveným niektorého z rímskych chrámov. A práve pri tejto príležitosti zaujal Pizzaballa opäť – a predovšetkým tradičných katolíkov.

Na fotografiách urobených pri príležitosti prvej svätej omše vo svojom rímskom titulárnom kostole pôsobí totiž kardinál Pizzaballa „prekvapivo tradicionalisticky“. Niekoľko obrázkov zverejnil Marshall na svojom profile na sieti X:

Latinský patriarcha Jeruzalema síce slávil Novus ordo omšu, no celkové vyznenie jeho oblečenia, štýlu a gest naozaj pôsobí tradicionalisticky. Marshall upozorňuje, že kresťanstvo v Jeruzaleme je dodnes nastavené veľmi tradicionalisticky, keďže väčšinu kresťanov tam tvoria ortodoxní veriaci, ktorí si nikdy žiadnym II. vatikánskym koncilom neprešli. „Keď ste v starobylom Jeruzaleme, nové omše s gitarkami tam pôsobia naozaj nevhodne,“ hovorí ďalej autor.

V ďalšej časti videa rozoberá autor svoj názor, prečo je podľa neho kardinál Pizzaballa jedným z TOP 3 kandidátov na nového pápeža.

Kardináli vo všeobecnosti radi volia do najvyššieho úradu Taliana. Iné krídlo však požaduje skôr niekoho z tretieho sveta. Kardinál Pizzaballa v podstate zapadá do predstáv oboch táborov: je Talian, ale dlhodobo pôsobiaci v Jeruzaleme. Marshall sa ďalej zamýšľa a hovorí, že väčšina prelátov už dnes nemá pápeža Františka príliš v obľube. Nenaplnil prakticky nič, prečo bol zvolený – škandály naďalej drvia Cirkev, rovnako ako finančné problémy aj celkový úbytok katolíkov. Kardinál Pizzaballa nie je otvorene proti Františkovi (ktorý ho vymenoval za kardinála), ale celkom zjavne predstavuje inú cestu ako súčasná hlava katolíckej Cirkvi. Marshall zhrňuje pohnútky súčasných kardinálov voliteľov:

Myslím si, že ak kardináli budú chcieť reštart, budú chcieť Taliana, ktorý upokojí rozbúrené vody. Je tu pritom tento kardinál, ktorý ponúkol svoj život za uväznené deti, je spojený s Jeruzalemom – miestom, kde žili Pán Ježiš i Panna Mária – nemá za sebou žiadne škandály a pôsobí, žeby mohol byť skutočne silným kandidátom. Je Európanom no zároveň pôsobí mimo Európy – vo Svätej zemi.

Podľa Marshalla si ľudia ako Pizzaballa začínajú uvedomovať, že Novus ordo omša bola projektom čisto generácie boomerov (narodených po 2. svetovej vojne), kým mladšie generácie už celkom viditeľne priťahuje tradicionalistické hnutie.

Mohli by sme byť svedkami veľkého historického obratu v Cirkvi pod pápežom Pizzaballom? Všetko ukáže čas. Ale už dnes sa môžeme za takúto možnosť modliť.

MG

Zdroj: youtube Taylor Marshall


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť