Profesori liturgie chcú požehnávať homo-partnerstvá -

Profesori liturgie chcú požehnávať homo-partnerstvá


28. mája 2020
  Krátke správy

Dvaja profesori z Katolíckej súkromnej univerzity v Linci, ktorá ako inštitúcia spadá pod diecézu v Linci, vydali knihu s názvom „Požehnanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia“.  Redaktor P. Ewald Volgger OT je vedúcim ústavu pre liturgickú vedu a sviatostnú teológiu. Pomocný redaktor Florian Wegscheider je tam asistentom. Volgger komentoval túto publikáciu v rozhovore pre Kirchen Zeitung (vydanie 18/2020), diecézneho periodika v Linzi. Práca sa vracia k návrhu salzburského arcibiskupa Franza Lacknera, ktorý v roku 2015 ako predseda rakúskej liturgickej komisie požiadal o „výmenu názorov na otázku požehnania homosexuálnych párov“, ako sa uvádza v predslove knihy. Liturgická komisia vytvorila pracovnú skupinu. Pracovná skupina usporiadala v nasledujúcich rokoch niekoľko konferencií, z ktorých vyplynula väčšina príspevkov v novej publikovanej knihe.

Išlo by o „oficiálny akt požehnania“, uviedol Volgger v Kirchen Zeitung. Cirkev by pri ňom požadovala a predpokladala, že homosexuálni partneri žijú svoj vzťah verne a exkluzívne.

Redaktorom je zrejmé, že požehnanie by vyžadovalo zmenu učenia Cirkvi. Katechizmus katolíckej Cirkvi opisuje homosexuálne činy ako „vo svojej podstate zvrátené“, a preto „nie sú v žiadnom prípade akceptovateľné“ (KKK 2357). Volgger očakáva, že sa to čoskoro zmení. Učenie o homosexualite „sa začalo diskutovať v celej Európe takým spôsobom, že „zmeny sú nielen diskutabilné, ale aj náročné,“ hovorí doslova. Morálna teológia ale obhajuje „nové prístupy k hodnoteniu rovnakého pohlavia“. Hovorí tiež, že existuje „významný počet biskupov“, ktorí „chcú prehodnotiť“ homosexuálne partnerstvá.

Dúfa, že zmena príde „čo najskôr“. Požehnanie homosexuálnych párov na Deň svätého Valentína, by „vo všeobecnosti našlo pochopenie“ hovorí Volgger. Teológ vidí veľa paralel s manželstvom. Doslovne hovorí: „Rovnako ako manželstvo medzi mužom a ženou je obrazom Božej lásky k ľuďom, aj vzťah rovnakých pohlaví je obrazom Božej starostlivosti o ľudí. Ak partneri žijú darom vzájomnej lásky, vo vzájomnej lojalite a formujú svoj život duchovnými darmi Boha, ako je láskavosť, znášanlivosť, trpezlivosť, zmierenie atď., ich vzťah je tiež obrazom dobra a dobročinnosti Boha.“

Keď Kath.net požiadala o vyjadrenia hovorcu  biskupa Antona Leichtfrieda, ktorý v súčasnosti vedie rakúsku liturgickú komisiu, dozvedela sa nasledujúce: „S pastoračnou starostlivosťou o homosexuálov a ich občianskymi partnermi, sú spojené rôzne otázky a výzvy. Pracovná skupina zriadená arcibiskupom Lacknerom, sa tiež venuje liturgickým otázkam možnej formy požehnania. Pretože na jednej strane sa zaoberáme konkrétnymi ľuďmi a ich životopismi a na druhej strane veľmi zložitými otázkami, je povinnosťou Cirkvi tieto otázky starostlivo riešiť.“

V roku 1986 vydala Kongregácia pre náuku viery List biskupom katolíckej cirkvi o pastoračnej starostlivosti o homosexuálne osoby. V bode 14. Kongregácia varuje biskupov, aby „boli obzvlášť ostražití pri každom programe, ktorý sa snaží vyvíjať tlak na Cirkev, aby zmenila svoje učenie, aj keď predstierajú, že tomu tak nie je“. Bod 14. ďalej uvádza: „Zatiaľ čo ich nasledovníci tvrdia, že svoj život zjednocujú s Ježišovým učením, v skutočnosti sa vzdávajú učenia svojej Cirkvi. Toto protirečivé správanie by v žiadnom prípade nemalo nájsť podporu pastierov.“

BM

Zdroj: Kath.net

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Modlitba kňaza za uzdravenie premiéra Slovenska

Kardinál Pizzaballa navštívil obliehanú Gazu a priniesol časť humanitárnej pomoci

Slovenský misionár z Mozambiku odmietol poskytnúť rozhovor Katolíckym novinám. Dôvodom bol text o zbierke na zbrane pre ukrajinskú armádu

Prvý oficiálny portrét Karola III. bol označený za „satanský“ či „zlovestný“