List vladyku Babjaka o úcte k Eucharistii -

List vladyku Babjaka o úcte k Eucharistii


16. júna 2020
  Krátke správy

Pri príležitosti sviatku Najsvätejšej Eucharistie napísal Mons. Ján Babjak list kňazom a rehoľníkom, v ktorom ich povzbudzuje k adorácii Najsvätejšej Sviatosti. Táto forma katolíckej zbožnosti nebola vo východných cirkvách pôvodne rozšírená a praktizovaná. Preto sa niekedy v cirkvách východných obradov ozývajú hlasy, ktoré spochybňujú legitímnosť tejto formy zbožnosti ako násilný import z cirkvi latinského obradu.

Toto dejinné pozadie síce vladyka Babjak neuvádza, ale z toho, že vyzýva adresátov, aby nestavali do protikladu úctu k Najsvätejšej Sviatosti a východnú spiritualitu, ako aj slávenie svätej liturgie v byzantskom ríte, sa dá usudzovať, že tieto predsudky ešte stále existujú:

“Prosím Vás, bratia, nestavajme eucharistickú adoráciu do protikladu so slávením svätej liturgie a prijímaním Eucharistie alebo do protikladu s východnou spiritualitou. Adorácia pred bohostánkom umocňuje našu túžbu po svätom prijímaní, dáva nám priestor na stíšenie sa v hluku tohto sveta, aby sme sa ešte viac disponovali na eucharistické slávenie a sväté prijímanie. Adorácia môže umocniť našu jednotu s Kristom, môže napomáhať našu lásku k Ježišovi a pomáhať nám ešte viac si uvedomovať jeho nekonečnú lásku k nám.

Historicky aj teologicky sa nad touto skutočnosťou jednoty prijímania a poklony zamýšľa aj Jozef Ratzinger, dnes emeritný pápež Benedikt XVI., vo svojom diele Duch liturgie. Okrem iného k tejto téme uvádza: „Poklona nie je ani protikladom prijímania, ani nie je niečím menej. Prijímanie (communio) dosiahne svoju hĺbku len vtedy, ak ho sprevádza a obklopuje poklona. Eucharistická prítomnosť vo svätostánku nie je poňatím Eucharistie, ktoré by odporovalo eucharistickej slávnosti, alebo by ju odsúvalo na okraj.“

Áno, správne zdôrazňujeme slávenie a prijímanie, ale poklona ponúka rozšírený rámec na prehĺbenie slávenia a prijímania. Verte mi, eucharistickou adoráciou nič nepokazíme, naopak, veľa ňou môžeme napraviť, vyprosiť.

Preto Vás prosím, nech každý kňaz umožní veriacim prichádzať do chrámu cez deň na poklonu, kde na nás Ježiš túžobne čaká. V mnohých chrámoch sú presklené zádveria alebo mreže, a predsieň chrámu môže byť otvorená na poklonu celý deň. Kde to tak nie je, povzbudzujem kňazov, nech sa o to postarajú. Kde sa to nedá urobiť, nech zariadia, aby chrám bol na nejaký čas v priebehu dňa alebo aspoň hodinu pred svätou liturgiou otvorený. Iste sa nájdu ochotní veriaci, aby sa postriedali v chráme v čase, keď bude otvorený.”

BM

Zdroj: KBS

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Odpustky na byzantskom Východe (Prvá časť)

Kardinál Hollerich, relátor Synody už najnovšie chce aj ženy – kňažky, nielen diakonky! Len sa to zatiaľ nedá presadiť… Zatiaľ…

Hinduisti ukazujú svoju pravú tvár, útoky na kresťanov sa stupňujú

Pozývame vás do Malaciek na premietanie filmu o zjaveniach vo Fatime alebo Ako súvisia súčasné udalosti s posolstvom z Fatimy?