Švédi neprijali žiadne tvrdšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Môžu na to doplatiť? -

Švédi neprijali žiadne tvrdšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Môžu na to doplatiť?

pch24.pl
7. apríla 2020
  Spoločnosť  

Švédi napriek šíreniu koronavírusu neprikročili k žiadnym razantnejším opatreniam, ktoré by ochromili hospodársky život v krajine. Naďalej sú otvorené reštaurácie, bary, kiná, väčšina podnikov a neprišlo k zatvoreniu kostolov a ani mešít. Čo podnietilo švédsku vládu, aby prijala takýto postup?

Švédi sú presvedčení, že koronavírus nie je až takou hrozbou, ako ho predstavujú médiá. Vláda odporúča obmedziť čiastočne návštevu miest s vysokou koncentráciou obyvateľstva, ak je to možné prejsť na homeoffice a v prípade ľudí starších ako 60 rokov odporúča dobrovoľnú karanténu a izoláciu. Školy a univerzity prešli na online vyučovanie a na verejných zhromaždeniach nemôže byť väčšia účasť ako 500 ľudí. Ostávajú otvorené športové centrá i lyžiarske strediská, rovnako ako supermarkety a verejná doprava funguje bez obmedzení. Ambulancie naďalej prijímajú pacientov a hranice ostávajú otvorené pre občanov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru.

Zdravotnícke služby fungujú v plnom režime a liberálne média v Švédsku dokonca písali o poľskej propotratovej aktivistke, ktorá sa sťažovala na dramatickú situáciu žien z iných európskych krajín, ktorým pandémia koronavírusu siahla na ich právo slobodnej voľby ísť na potrat. Propotratová aktivistka povedala, že jej úlohou je uľahčiť týmto ženám vstup do Švédska, kde môžu k potratu pristúpiť bez akýchkoľvek obmedzení súvisiacich s koronavírusom.

Dňa 2. 4. 2020 mali Švédi 5466 nakazených, zomrelo 282 pacientov, 370 pacientov sa nachádzalo v intenzívnej lekárskej starostlivosti, vyliečilo sa 103 pacientov. Napriek nedostatku tvrdých karanténnych obmedzení sa vo Švédsku koronavírus nešíri tak rýchlo a drasticky ako v Taliansku a Španielsku. Dôvodom je relatívne nízka hustota osídlenia. V celom Švédsku žije 10 miliónov ľudí (Madrid a okolie majú približne 14 milión obyvateľov, Miláno a okolie približne 7 miliónov obyvateľov). V Švédsku je hustota obyvateľov približne 23 ľudí na km2.

Ďalším faktorom je štruktúra švédskej spoločnosti. Podľa oficiálnych údajov totiž polovicu domácnosti vo Švédsku tvorí iba jedna osoba + domáce zviera. Je teda naozaj pravda, že riziko infekcie a úmrtia je v takýchto podmienkach medzi naturalizovanými Švédmi určite nižšie ako v prípade imigrantov z Afriky, ktorí žijú vo viacgeneračných obydliach. Napríklad medzi prisťahovalcami zo Somálska je počet infikovaných značne vysoký. V prípade bežných Švédov však môžeme potvrdiť, že u nich zomrelo niečo iné – rodinný život.

Švédska vláda dospela k názoru, že koronavírus sa v švédskej spoločnosti už rozšíril a bez ohľadu na izolačné či karanténne opatrenia si už vyberie svoju daň. Švédski virológovia sú presvedčení, že šírenie vírusu v spoločnosti prinesie so sebou aj rýchlejšie zvýšenie imunity voči ochoreniu, ako v prípade, ak by prichádzalo k izolácii spoločnosti. Vírus je podľa Andersa Tegnella, hlavného švédskeho epidemiológa a tvorcu švédskej stratégie proti koronavírusu, nebezpečný najmä pre starších ľudí a ľudí trpiacich vážnymi chronickými chorobami – tým odporúča dobrovoľnú izoláciu.

Podľa niektorých švédskych analytikov sa však už vláda potichu pripravuje na najhoršie. V Štokholme už švédska armáda postavila nemocnicu v prázdnych továrenských priestoroch, vojaci vytvorili poľnú nemocnicu, ktorá môže prijať až 600 pacientov a k dispozícii pripravili 10 staníc intenzívnej starostlivosti, tie  dopĺňajú existujúcu sieť švédskych zdravotníckych zariadení. Pomôcť sú pripravení aj švédski vojenskí lekári. Klinika Huddinge v Štokholme nakúpila väčšie množstvo kontajnerov na ľad, určených na uchovávanie mŕtvych tiel, to v prípade, ak by sa epidémia vymkla spod kontroly, podobne ako v Taliansku a Španielsku.

Takmer 80 % Švédov podporuje stratégiu vlády a súhlasí s prejavom predsedu vlády Stefana Löfvena, ktorý určil vládnu stratégiu na nadchádzajúce obdobie. Švédska odborníčka profesorka Dr. Cecilia Söderberg-Nauclér z Karolinska Institutet je jednou z tých, ktorí vládny plán spochybňujú. Podľa jej slov bude musieť do dvoch týždňov vláda zmeniť svoj prístup, pretože pandémia zasiahne celé Švédsko. Skepticky sa k postupu vlády vyjadrujú aj profesor Joachim Rocklöv z University v Umeå a jeho kolega Fredrik Elgh z tej istej univerzity, ktorý sa obáva, že švédski zdravotníci pandémiu nezvládnu, pretože vláda celú epidémiu koronavírusu značne podcenila.

Spoliehať sa na to, že švédskej vláde sa podarí situáciu zvládnuť, je otázne. Švédska vláda nezvládla ani nárast kriminality zapríčinený imigrantami. Minulý rok zažilo Švédsko rekordný počet ozbrojených útokov, znásilnení, takmer každú noc moslimské gangy mladistvých zapaľovali v mestách automobily, rastie počet obriezky u mladých moslimských dievčat. Vláda tieto výčiny prechádzala mlčaním. Možno sa švédski politici v súvislosti s koronavírusom spoliehajú opäť na to, že im ich ďalšie zlyhanie tolerantní Švédi opäť odpustia a keď sa nebude o obetiach koronavírusu hovoriť, nakoniec všetko upadne do zabudnutia.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu