Kardinál Zen: „Advent je ten správny čas na preorientovanie svojho života smerom k Božiemu dieťaťu“ -

Kardinál Zen: „Advent je ten správny čas na preorientovanie svojho života smerom k Božiemu dieťaťu“


6. decembra 2023
  Krátke správy

Milovaný, ale i ťažko skúšaný, už 91-ročný kardinál Joseph Zen z Hongkongu vydáva v týchto dňoch knihu svojich adventných zamyslení. Pripomína v nej, že „advent umožňuje nám kresťanom opäť zažiť radosť z našej viery“.

Zdroj: fb TJ Hurson

Kniha s názvom „Cardinal Zen’s Advent Reflections“ (Adventné zamyslenia kardinála Zena) podľa vydavateľa obsahuje „sedem pútavých, duchovne obohacujúcich meditácií na pozdvihnutie katolíckych duší k Bohu po celom svete“. Kardinál pozýva zvyšok sveta, aby sa k nemu pridal v jeho očakávaní návratu Mesiáša, aby zachránil ľudské ľudské pokolenie, ktoré stratilo kontakt so svojím Stvoriteľom. Zamyslenia v knihe sú z jeho kázní a pastoračných listov, ktoré prednášal obyvateľom Hongkongu v čase ťaživej politickej situácie v celom regióne.

Kardinál Zen v knihe uvádza, že advent je ten správny čas na hlboké obrátenie sa a na „preorientovanie svojho života smerom k Božiemu dieťaťu, čo však nie je ľahká úloha“. Argumentuje, že bolesti a nepríjemnosti z prípravy sa napokon zmenia na spevy radosti, keďže v centre adventu je „radosť z dieťaťa, ktoré bolo ľudstvu dané ako dar“. Kardinálove zamyslenia sú rozdelené na dve časti: na čas adventu a na samotný čas Vianoc. Hoci môžu byť tieto dve obdobia vnímané ako niečo „oddelené“, v skutočnosti sú prepojené ako „dieťa v matkinom lone“, ktoré „existuje od momentu počatia, ale oslavuje sa až jeho príchod na svet“.

Toto odhaľuje veľké tajomstvo: už v čase prípravy na Kristov príchod je vlastne medzi nami!“ uvádza drahý kardinál Zen. Možno preto je pre nás tak ťažké rozoznať rozdiel medzi adventom a Vianocami, zamýšľa sa ďalej prelát z ďalekej Číny.

Vo svojej najnovšej knihe ďalej argumentuje, že advent slúži ako apológia kresťanského putovania na Zemi. „Keď píše o advente, hovorí o témach Nádej, bdelosť a príprava, pokánie a Radosť!“ Zdalo by sa vám, že hovorí o celom evanjeliu a nielen o jednom liturgickom období,“ uvádza katolícky portál Crisis Magazine.

Podľa portálu je to veľmi príznačné, pretože advent je obdobím, kedy si celý svet znova uvedomuje, že v skutočnosti patrí Kristovi a nikomu inému. Ešte aj v značne skomercionalizovanom západnom svete vždy pod nánosmi reklám, santaclausov a Coca-Coly nachádzame napokon malého Ježiška. Dokonca ani predveľkonočný pôst nemá taký kultúrny a celospoločenský dopad ako práve advent a s ním spojené Vianoce.

Avšak kardinál Zen vo svojich zamysleniach ani teraz nezabúda na najväčšie nespravodlivosti súčasného sveta a tak od betlehemských jasličiek postupne prechádza k zavraždeniu neviniatok, čo je, samozrejme, alegória na milióny, ak nie miliardy vykonaných potratov. Kardinál to však nepíše bezdôvodne, ale jasne uvádza, že je to dôkazom toho, že svet dnes potrebuje Evanjelium viac ako kedykoľvek predtým v minulosti a obzvlášť potrebuje pokánie!

Povzbudivé a radostné myšlienky otca kardinála Zena sú presne to, čo potrebujeme my, maličkí, počuť tento advent a tieto Vianoce.

MG

Zdroj: Crisis Magazine, One Peter Five, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb TJ Hurson


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať