Bude na Slovensku generálnym prokurátorom opäť prokurátor? -

Bude na Slovensku generálnym prokurátorom opäť prokurátor?


4. júna 2020
  Krátke správy

Na Slovensku sa pripravuje voľba nového generálneho prokurátora, pretože sa končí obdobie Jozefa Čižmára. Podľa existujúcich slovenských zákonov môže byť generálnym prokurátorom odborník z oblasti trestného práva, najlepšie by však bolo, keby bol generálnym prokurátorom človek so skúsenosťami prokurátora. Podľa existujúcich slovenských zákonov nesmie byť ani radový prokurátor členom politickej strany a ak by sa členom politickej strany stal, príde o funkciu prokurátora. V tomto duchu sa vyjadrila aj prof. Lucia Kurilská, špecialistka na trestné právo a rektorka Akadémie Policajného zboru

Kandidátov na post generálneho prokurátora môže navrhovať Národná rada, uvažuje sa však o rozšírení okruhu osôb a inštitúcii, ktoré môžu navrhovať kandidátov /verejný ochranca práv, minister spravodlivosti, Rada prokurátorov, právnické komory a dekani právnických fakúlt…./. Okrem dôveryhodnosti kandidáta je potrebné, aby bol kandidát na prokurátora zorientovaný v problematike prokuratúry, takže žiaden notár alebo sudca, ktorý riešil rodinné právo.

Generálneho prokurátora menuje prezident na sedem rokov. Generálny prokurátor vydáva príkazy, pokyny a predpisy záväzné pre jednotlivé prokuratúry, dohliada na dodržiavanie zákonnosti základných ľudských práv a slobôd u osôb u ktorých je obmedzená osobná sloboda, prokurátor zastupuje štát, ktorý má záujem na stíhaní všetkých trestných činov.

Čo sa týka Daniela Lipšica, jeho politické aktivity sú nezlučiteľné s nezávislosťou prokuratúry. Daniel Lipšic má bohatú politickú minulosť, existuje u neho konflikt záujmov a voľba politického nominanta by spolitizovala post generálneho prokurátora. Znenie zákona však nebráni premiérovi Róbertovi Matovičovi, aby Daniela Lipšica neprotežoval.

Poslanci Smeru odmietajú, aby bol šéfom prokuratúry neprokurátor, pretože podľa bývalého premiéra Petra Pellegriniho ide jednoznačne o zásah do demokratických zvyklostí a o kroky, ktorých cieľom je získať politický vplyv na generálnej prokuratúre. Poslanci Smeru sú takisto proti verejnej voľbe generálneho prokurátora, vládna koalícia chce pomocou verejnej voľby podľa Pellegriniho len kontrolovať svojich poslancov, či dodržiavajú koaličné dohody.

V súvislosti s novým prokurátorom sa najčastejšie skloňujú mená Jozefa Čentéša, Jána Šantu /vďaka Jánovi Šantovi je Marián Kočner vo väzbe/, Ján Hrivnák a Maroš Žilinka. Obaja poslední menovaní v minulosti spolupracovali s bývalou ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou.

BK

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Kardinál Zuppi a Mons. Crociata posunuli cirkevný aktivizmus na novú úroveň: napísali EÚ list, v ktorom ju oslovujú „Najdrahšia Európska únia…“

Russell Brand: „Nikto nedôveruje vláde. Nikto nedôveruje médiám. Prečo sa teda čudujeme, že sa čoraz viac z nás obracia k Bohu?“

Má rozum miesto v teológii?

Svätý Tomáš Akvinský očami byzantskej teológie (Prvá časť)