Taliansko: Pokračujúce protesty proti covid pasom vo viacerých mestách -

Taliansko: Pokračujúce protesty proti covid pasom vo viacerých mestách


21. októbra 2021
  Krátke správy

Protesty v Taliansku trvali od piatka do pondelka a tento piatok sa očakáva ich opätovné oživenie a ďalšie zmohutnenie. Rozšírili sa prevažne na severovýchode krajiny, predovšetkým v prístavných mestách.

Robotníci protestujú proti vládnemu nariadeniu, ktoré komukoľvek, kto nedisponuje tzv. covid pasom alebo najviac 48-hodín starým testom (jeden test pritom stojí 15 eur) nedovoľuje vstúpiť na pracovisko a nedostáva ani plat. Najväčšie protesty boli v prístavnom meste Terst, kde polícia na demonštrantov použila vodné delo a podľa niektorých správ aj slzný plyn.

Demonštranti chcú zatlačiť na vládu, aby zmenila kontroverzný zákon, ktorý nikde inde vo svete nemá obdobu. Je pritom zaujímavé, že aj Vatikánsky mestský štát prijal takmer identické zákony, na základe ktorých najmenej dvaja členovia Švajčiarskej gardy museli toto svoje povolanie zanechať, ako sme len nedávno informovali. Pokuta za nepreukázanie zeleného pasu sa v Taliansku môže vyšplhať až do výšky 1 500 eur, čo môže byť pre ľudí bez príjmu a s rodinami devastačné.

Zelený pas má však vo všeobecnosti v Taliansku podporu – a koniec koncov 71 % Talianov je plne zaočkovaných – zatiaľ čo premiér krajiny, bývalý eurokrat Mario Draghi, hovorí, že covid pasy zabraňujú opätovnému „uzatvoreniu“ krajiny, aké sme videli po celý minulý rok.

V prístavnom meste Terst viedlo protest asi 950 robotníkov, ktorí vyhlásili, že protestujú za všetkých robotníkov Talianska. Celkovo podľa úradov štrajkovalo v prístave asi 6 500 ľudí. Jeden z protestujúcich držiac v rukách ruženec pre miestne médiá so slzami v očiach vyhlásil: „Musíte pochopiť, že to takto ďalej nejde… Modlíme sa. Je tu veľa ľudí, ktorí sa trasú a boja sa (o svoju budúcnosť).“

Hoci predstavitelia vlády prisľúbili, že prídu osobne do prístavného mesta rokovať s robotníkmi, nezdá sa, žeby chceli prehodnotiť svoje zákony. Mnohí Taliani sa pritom obávajú, že tieto zákony môžu byť len počiatkom ešte tvrdších obmedzení a slovo „totalita“ sa skloňuje čím ďalej tým častejšie.

Terst bol len jedným z miest protestov. Obdobné akcie sa odohrávali vo viacerých mestách krajiny, zvlášť prímorských prístavných centrách. Zdá sa však, že sa protestov zúčastňujú aj ľudia zaočkovaní. Fabiana Serra, obyvateľka Terstu, vysvetľuje:

Mnohí robotníci v dokoch a ďalší demonštranti sú sami očkovaní a majú nárok na zelený pas, ale odmietajú nutnosť ukázať nejaký druh kódu, aby mohli pracovať… Dôvod, prečo to zdôrazňujem, je ten, že sme už unavení z toho, že nás nazývajú „nevakcinovaní“ – každému by mal byť umožnený prístup k vakcíne, ak ju chce, ale my sme jednoducho proti myšlienke, že sa musíte dať zaočkovať alebo absolvovať PCR test (ak chcete ísť do práce).“

Arcibiskup Giampaolo Crepaldi z Terstu v pondelok uviedol, že situáciu sleduje „s rastúcim znepokojením“ a vyzval všetkých, „najmä inštitúcie a demonštrantov“, aby hľadali mierové riešenia problémov a upustili od „aktov násilia“, ktoré nevedú k ničomu inému, „len k zhoršeniu celkovej atmosféry“.

Zábery z protestov:

MG

Zdroj: Nathional Catholic Register, Epoch Times, titulný obrázok – media.farsnews.ir


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života