Rozhovor s o. Mordelom: Prečo je prax prijímania na ruku nebezpečná? -

Rozhovor s o. Mordelom: Prečo je prax prijímania na ruku nebezpečná?


17. februára 2023
  Krátke správy

Nedávno sme na portáli Christianitas.sk publikovali článok, ktorý našich čitateľov mimoriadne zaujal – o tom, prečo si myslíme, že je nielen vhodné, ale aj nutné prijímať Eucharistiu do úst, a nie na ruku. Kňaz Štefan Mordel, ktorý prijal pozvanie na rozhovor s našou kolegyňou Annou Kulanovou s tým rovnako súhlasí.

Zdroj: Fatima TV / Christianitas.sk

Dajú každému do ruky vzácne veci, napríklad korunovačné klenoty, vzácne predmety? Nedajú. To je veľmi vzácne. Všade je napísané: Do not touch, teda Nedotýkajte sa. Pristupujeme s veľkou úctou a rešpektom k predmetu, ktorý patrí do rúk len odborníkom, ktorý s tým vedia zaobchádzať. Nuž a pokiaľ ide o Eucharistiu, vieme, že ide o veľmi krehký materiál, čo sa týka hostií a eucharistického chleba,“ pripomína otec Mordel, ktorý sa porozprával s našou kolegyňou Annou Kulanovou pre náš youtubový kanál Fatima TV.

V rozhovore rozoberáme otázky, prečo je prax prijímania na ruku nebezpečná, ako sa postupne stráca úcta a neodškriepiteľne i čiastočky, v ktorých je prítomný Pán. Takto padajú na zem a po Spasiteľovi sa šliape. Preto aj biskup Schneider hovorí, že musíme zastaviť prijímanie na ruku,“ hovorí Anna Kulanová.

Na otázku, či sa môžu veriaci ohradiť voči prijímaniu do úst, pretože to pripomína kŕmenie detí, otec Mordel odpovedal takto: „Ak nebudete ako maličkí, nevojdete do Božieho kráľovstva, povedal pán Ježiš. Veď keď mamička dieťaťu vloží cukrík do úst, to je ešte čosi viac, hlbšie, krajšie, ono to cíti ako gesto lásky. A je prejav hlbokej pokory a úcty, ak si pred Pánom človek pokľakne.“

Rozhovor s otcom Mordelom, kde tému prijímania Eucharistie rozoberáme oveľa hlbšie, spolu s inými témami, vám prinášame na youtubovom kanáli Fatima TV.

AK

Titulný ilustračný obrázok, zdroj – Fatima TV / Christianitas.sk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť