Marián Kuffa je za svoju vernosť Bohu a učeniu Cirkvi znevažovaný aj vo vlastných radoch -

Marián Kuffa je za svoju vernosť Bohu a učeniu Cirkvi znevažovaný aj vo vlastných radoch


7. mája 2024
  Spoločnosť

Zvolenie Petra Pellegriniho za novú hlavu štátu je potvrdením výsledkov minuloročných jesenných predčasných parlamentných volieb. Demokratická väčšina slovenských občanov opätovne odmietla liberálno-progresívnu politiku vedenú Michalom Šimečkom i amatérske a chaotické vládnutie bývalej Matovičovej koalície.

Dalo sa preto očakávať, že premotivovaní a sfanatizovaní voliči Ivana Korčoka, sa nie úplne stotožnili s novou politickou realitou. Po desiatich rokoch nastúpi do Grasalkovičovho paláca človek, pre ktorého sú národno-štátne záujmy Slovenskej republiky na prvom mieste.

Vdp. Marián Kuffa
zdroj: T2.sk, Anton Kulan / archív Christianitas.sk

Áno môžeme polemizovať či Peter Pellegrini je čistokrvným národno-sociálnym politikom. Oproti Robertovi Ficovi a Ivanovi Gašparovičovi je o čosi liberálnejší. Má však pochopenie, že slovenská spoločnosť je vo svojej podstate stále väčšinovo konzervatívna. Jeho prezidentský mandát sa bude preto niesť v duchu uplatňovania status quo v kultúrno-etických otázkach. Je preto logické, že veľká väčšina konzervatívneho a kresťanského spektra, mu dala v druhom kole svoj hlas.

Tento štýl politiky nepredstavoval Ivan Korčok. Práve naopak. Nejedenkrát sa nechal počuť, že nemá problém so zavedením registrovaných partnerstiev. Toto svoje presvedčenie naplno demonštroval počas veľkonočných sviatkov, keď sa ako evanjelik stretol s pro-LGBT farárkou Annou Polckovou.

Na tento fakt upozorňoval aj rímskokatolícky obľúbený farár Marián Kuffa. Vo svojich kázňach a súkromných rozhovoroch varoval kresťanov, že voľba Ivana Korčoka pre jeho postoje a názory, nie je v súlade s kresťanskou morálkou. Mal samozrejme pravdu. Podľa očakávaní sa na jeho adresu spustila veľká vlna kritiky. Je nesporné, že cez svoju popularitu a vplyv „otvoril oči“ mnohým nerozhodným a váhajúcim kresťansko-konzervatívnym voličom. Ako správny duchovný pastier sa zachoval ako verný Kristov služobník. A čo je veľmi pozitívne veľká väčšina katolíckeho kléru stojí za jeho vyjadreniami. Bohužiaľ nie však verejne.

Už minulosti Marián Kuffa dokázal počas tretej vlády Roberta Fica spojiť veľkú časť vtedajších koaličných a opozičných politikov, aby zastavili ratifikáciu Istanbulského dohovoru. Ako sám vraví bez pomoci Panny Márie a Ježiša Krista by to bolo nemožné. Aj vtedy mal proti sebe silný rodiaci sa progresívno-liberálny politický tábor. Je preto logické, že za jeho podporu Petrovi Pellegrinimu, zožal kritiku od progresívnych liberálov.

Čo sa však dá pochopiť len veľmi ťažko, je odpor niektorých konzervatívne zmýšľajúcich ľudí voči Mariánovi Kuffovi. V drvivej väčšine sú to voliči a sympatizanti KDH a bývalého OĽaNO. Vďaka nenávistnej demagógii proti Smeru-SSD pestovanej najmä Igorom Matovičom a Františkom Mikloškom, mu nevedia odpustiť, že aj vďaka nemu, sa po Zuzane Čaputovej nestane novou hlavou štátu Ivan Korčok. Oproti liberálom majú ako také zásady slušnosti. Neznevažujú Mariána Kuffu ako osobu a kňaza. Práve naopak. Vidia v ňom človeka žijúceho pravú Kristovu vieru. Sú však mylne presvedčení, že Marián Kuffa s nedostatočným sociálno-spoločenským intelektom detinsky naletel politickému populizmu jeho rodiny. Okrem Štefana Kuffu a Filipa Kuffu ho vraj ovládajú a manipulujú aj ďalší „populistickí“ a „mafiánski“ politici. Opak je však pravdou.

Z osobného rozhovoru viem, že Marián Kuffa je veľmi rozhľadený človek aj v politike. Dokonca keď jeho brat Štefan prvý krát kandidoval do NR SR, nedostal od neho hlas. Podľa jeho slov v minulosti podporoval KDH. Ale keď videl akým smerom sa toto politické hnutie uberá, stratilo jeho dôveru. KDH svojou súčasnou politikou odradilo aj mnohých ďalších katolíckych kňazov. Svoje postoje však nehovoria tak nahlas ako Marián Kuffa. Jediným prehreškom žakovského farára je skutočnosť, že nevolil Ivana Korčoka. Jeho kritici z radov kresťanov sú servilní voči súčasnej politike KDH a OĽaNO. Niektoré jeho slová preto považujú za politicky motivované. Podľa ich názoru nemajú kňazi vyjadrovať politické názory. V poriadku. Potom ale od nich očakávam, že budú rovnako kritickí aj voči tým kňazom, ktorí najmä cez sociálne siete a médiá otvorene podporujú napríklad Františka Mikloška, Eduarda Hegera, Igora Matoviča, Miriam Lexmann alebo Ivana Korčoka. Pokiaľ nie, tak ich kritika voči Mariánovi Kuffovi je účelová, tendenčná a farizejská.

Marián Kuffa ako ostrý kritik politického liberalizmu odsudzuje najmä politiku KDH spájajúcu „liberálnych“ kresťanov s progresívcami V mene boja proti Robertovi Ficovi sú ochotní obetovať tradičné kresťanské hodnoty. Na tento fakt vo svojich kázňach a rozhovoroch najviac poukazuje. A to, že sa vyjadrí ku každému politikovi, ktorý háji kresťanské záujmy, prípadne udržuje status quo v kultúrno-etických otázkach, je legitímne. A keď niektorí jeho kritici z radov kresťanov hovoria, že prehliada korupčné kauzy napríklad Smeru-SSD, sa opäť nezakladá na pravde. Marián Kuffa nikdy nepochválil žiadneho politika pokiaľ spáchal akýkoľvek hriech. Opäť použijem jeho slová z nášho súkromného rozhovoru. Vždy verejne pochváli každého politika, ktorý presadzuje celospoločenské dobro a Kristovo učenie. Nikdy však nelegitimizoval jeho kroky, ktoré išli proti Desatore Božích prikázaní.

V závere ešte považujem za nutné vysvetliť jeho údajnú „schizofréniu“ pri obhajobe Petra Pellegriniho počas prezidentských volieb. Najmä voliči KDH a OĽaNO mu vyčítali ako môže podporovať údajného homosexuála, keď doteraz bojoval proti LGBT ideológii. Poďme pekne po poriadku. Marián Kuffa nikdy neodsúdil žiadneho človeka.

Vždy odsúdil iba hriech a ideológiu alebo učenie podporujúce jeho páchanie. Jeho slová milujem hriešnika, nenávidím hriech sú odpoveďou prečo podporil Petra Pellegriniho. Ivan Korčok ako človek žijúci v heterosexuálnom manželstve otvorene podporil registrované partnerstvá. Podľa kresťanského učenia je tak väčším hriešnikom práve neúspešný kandidát, pretože vedome a hrdo podporuje ideológiu LGBT, ktorá ide z pohľadu kresťanstva proti Božiemu učeniu. Marián Kuffa tak pri podpore Petra Pellegriniho nepochybil. O predstaviteľoch KDH a OĽaNO sa to ale povedať nedá.

Autor: Matej Mindár

Článok sme uverejnili so súhlasom p. Michaly Ganovskej zakladateľky Televízie Veci Verejné, odkaz na pôvodný článok: https://tvv.sk/spravy/slovensko/marian-kuffa-je-za-svoju-vernost-bohu-a-uceniu-cirkvi-znevazovany-aj-vo-vlastnych-radoch/


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť