Pomôžu protesty Trumpovi k víťazstvu? -

Pomôžu protesty Trumpovi k víťazstvu?


7. júna 2020
  Krátke správy

Väčšina Američanov vrátane väčšiny policajných príslušníkov je úprimne pobúrená neprimeranou policajnou agresiou proti Georgeovi Floydovi. Čo sa stalo s Floydom však, bohužiaľ, nie je nič výnimočné a nepostihuje to iba čiernych mužov.

Podľa štatistiky Fatal Force, ktorá sleduje všetky prípady streľby policajtov v Spojených štátoch, od roku 2015 príslušníci rôznych policajných jednotiek zastrelili alebo inm spôsobom usmrtili 5360 osôb – teda v priemere asi tri za deň. Z toho 887 bolo Hispáncov, 1 262 čiernych a 2 422 bielych a zvyšných 799 asi nevedeli určiť.

Médiá často upozorňujú na prípady zabíjania Afroameričanov, pretože to zodpovedá naratívu, podľa ktorého bieli majú rasizmus v krvi. V skutočnosti polícia nestrieľa iba, či predovšetkým na čiernych. Každý rok doslova v stovkách prípadov americká polícia zastrelí bielych mužov (plus niekoľko žien), ktorí ju ohrozujú zbraňami, alebo nedodržiavajú rozkazy policajtov.

Kritici poukazujú na to, že hoci polícia zabije ročne viac bielych ako černochov, černoši tvoria iba 12,1% americkej populácie. Kritici tvrdia, že to znamená, že Afroameričania budú 2,5-krát častejšie zabití americkou políciou ako bieli ľudia – 30 úmrtí na milión čiernych v porovnaní s 12 úmrtiami na milión bielych – a túto skutočnosť poukazujú ako dôkaz že „systematickým“ rasizmom je presiaknutá americká spoločnosť ako celok a najmä polícia.

Obhajcovia polície však tvrdia, že štatistika o streľbách nehovorí celý príbeh. Každý rok príde o život zastrelením a zabitím asi päťdesiat policajných dôstojníkov, pričom na niektorých páchatelia zákerne číhajú.

Každý policajt vie o udalostiach, pri ktorých policajt neúmyselne sa dostal do pasce a zaplatil svojím životom – ako napríklad päť dôstojníkov zabitých v Dallase v roku 2016, keď ich úmyselne prepadol čierny vojenský veterán menom Micah Xavier Johnson.

Okrem toho, pokiaľ ide o medzirasové násilie, černosi sú oveľa častejšie páchateľmi násilia na bielych ako bieli na čiernych. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti USA v roku 2018 čierni páchatelia spáchali proti bielym obetiam 547 948 násilných činov oproti 56 915 násilným činom bielych páchateľov proti čiernym obetiam.

Pokiaľ ide o vraždy, miera výskytu trestných činov Afroameričanov je takmer osemkrát vyššia ako u bielych, pričom sami sú obeťou trestného činu šesťkrát častejšie. Ak je teda rasizmus definovaný násilnými činmi, zdá sa, že čierny rasizmus je pre Ameriku minimálne rovnakým problémom ako biely rasizmus.

Ukazuje sa teda, že spúšťač nepokojov –  údajný rasizmus americkej polície, ktorá je kvôli svojmu rasizmu vraj skôr náchylná zastreliť čierneho páchateľa než páchateľa bieleho, – je veľmi nepravdepodobný.

Polícia každý rok zabije nielen viac bielych ako čiernych, ale aj tých čiernych páchateľov zastrelia väčšinou čierni policajti. Je to preto, lebo čierni policajti slúžia v tom prostredí, odkiaľ pochádzajú. Takže čím viac čiernych občanov je v komunite, tým aj čiernych policajných dôstojníkov je viac.

Rozdúchavanie rasovej nenávisti médiami a politickou ľavicou v konečnom dôsledku nikomu neslúži. Ľavicoví aktivisti si neuvedomujú, že nepokoje, násilie a rabovanie zvyčajne vyvolávajú u väčšiny voličov odpor, ktorý iba posilňuje pozíciu konzervatívnych politických strán – ako tomu bolo pri voľbe Richarda Nixona za prezidenta po nepokojoch v roku 1968.

Nakoniec je celkom možné, že antifáci a  plienitelia, ktorí teraz rozbíjajú výklady, kradnú televízory, podpaľujú autá a mlátia staré ženy, pomôžu Donaldovi Trumpovi, aby bol znovu zvolený.

MH

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Svätý Tomáš Akvinský očami byzantskej teológie (Prvá časť)

Írska speváčka na Eurovízii: „Som čarodejnica!“

Nanebovstúpenie Pána – Kristovo oslávenie

EÚ bude pretláčať agendu gender, LGBT a multikultúry na Slovensku cez zamestnaneckú politiku firiem. Inkluzívne prostredie údajne priťahuje talenty