Útoky na Cirkev vo Francúzsku sa v roku 2022 už vymykali spod kontroly -

Útoky na Cirkev vo Francúzsku sa v roku 2022 už vymykali spod kontroly

Matej Gavlák
19. januára 2023
  Spoločnosť  

Francúzsko je už niekoľko rokov známe úprimnou nenávisťou ku katolíckej Cirkvi. Avšak to, čo sa v tejto krajine dialo v roku 2022, presahovalo všetky medze. Minulý rok bol zaznamenaný prudký nárast útokov na Cirkev a katolíkov atakovali hádam všetci – počnúc vandalmi, cez francúzske a európske súdy, až po islamských teroristov.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Bežný deň“ vo Francúzsku

Útoky začali ihneď v prvých januárových dňoch nového roku 2022. Vtedy bol zatknutý muž, ktorý zničil dve sochy v bazilike Saint-Denis d’Argenteuil v širšom Paríži. Do konca januára bolo znesvätených viacero kostolov. Najprv v Saint-Germain de Vitry-sur-Seine v noci zo 6. na 7. januára, kde došlo k poškodeniu a znesväteniu, ako aj krádeži hostií. Podobných situácií bolo najmä v okolí Paríža toľko, že sa k nim musel ešte do konca prvého mesiaca nového roka vyjadriť francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin.

Vo Francúzsku dochádza k znesväteniam katolíckych chrámov každý deň. Už pred dvoma rokmi sme informovali, že v priemere raz za dva týždne je zničený nejaký kostol (http://christianitas.sk/francuzsko-prichadza-kazde-dva-tyzdne-o-jeden-kostol/). Tieto prípady zhromažďuje portál christianophobie.fr/ a treba povedať, že takmer každý jeden deň sa na jeho stránkach objavuje nový prípad. Snahy o podpaľovanie kostolov, znesväcovanie cintorínov, alebo ničenie vianočnej výzdoby s kresťanskou tematikou sú v krajine bežnou záležitosťou.

V noci zo štvrtka 22. decembra (2022) na piatok 23. decembra bol vandalmi poškodený betlehem pri kostole sv. Petra (v Dreux),“ cituje portál miestne noviny. Len veľmi letmý pohľad na stránku prezrádza, že kresťanská dekorácia bola tŕňom oku vandalom v mnohých francúzskych mestečkách.

Kríže sú vo Francúzsku poškodzované na dennom poriadku. Niet týždňa, kedy by sa v kostoloch niekto nepokúšal založiť oheň. V Besançone boli počas jediného mesiaca tri pokusy o založenie požiaru v miestnom kostole. Takmer na dennej báze dochádza k vandalizmu a vykrádaniu cintorínov. V Nantes bolo jednému kňazovi na jeseň trikrát v priebehu troch mesiacov vykradnuté auto. Kňazovi pritom trikrát ukradli kufor, v ktorom mal pomôcky na slúženie tradičných omší. V tom istom meste tiež zaznamenali viac ako 60 prípadov streľby (!) pred kostolmi. 28. septembra sa v stene jedného miestneho kostola našli guľky z automatickej zbrane. Pred inou miestnou katedrálou boli vystavené vyobrazenia rohatých bytostí – za ich inštaláciou je miestna diecéza…!

Zdroj: archív autora

Lyonská arcidiecéza pre katastrofálnu bezpečnostnú situáciu umiestnila do svojich kostolov celkovo 550 kamier a alarmy. V auguste sa v kostolíku v meste Urrugne zabarikádovali ilegálni migranti. Starosta Picauville zavrel 7 kostolov z dôvodu vandalstva. Kostoly sú okrem sv. omší na jeho príkaz zamknuté. A v podobnom duchu by sa dalo pokračovať ďalej.

Teror

Prvý pokus o teroristický útok na katolíkov bol zaznamenaný už 25. januára. Muž oblečený v tradičnom moslimskom odeve, s koránom v jednej ruke a dlhým nožom v druhej, bol zatknutý v bazilike v Blois. Chodil po kostole a „hľadal kňaza“.

Ďalšia, nie nepodobná udalosť, bola zaznamenaná v Toulouse v stredu 8. apríla. V to ráno vtrhol do miestnej katedrály počas sv. omše muž s balíkom, ktorý obsahoval výbušné zariadenie, ktoré však bolo pre chýbajúcu rozbušku nefunkčné. Osoba bola zatknutá políciou, no tá útočníka odmietla obviniť z terorizmu, a obvinila ho len z nižšieho prečinu.

V nedeľu 24. apríla zaútočil muž s nožom na kňaza Krzystofa Rudzinskeho v juhofrancúzskom prímorskom meste Nice, o čom referovali aj naše médiá. Útočník kňaza bodol do oblasti hrudníka, a keď otcovi Rudzinskemu prišla na pomoc mníška, tak terorista porezal aj ju. Agresor bol vyhlásený za „duševne labilného“.

V septembri skupina ultramarxistov pokrikovala na veriacich vychádzajúcich z kostola. Jeden z týchto „ultras“ sa zvlášť zameral na dve deti – 15-ročného chlapca a jeho 17-ročnú sestru, ktorí v sprievode svojich rodičov vychádzali z kostola po nedeľnej sv. omši. Spomínaní sympatizanti marxizmu pokrikovali na deti, že sú „rasisti“ a „špinaví katolíci“.

Prakticky v každej časti Francúzska zažívali veriaci podobné útoky: katolíkov na sv. omši v dedinke Avranches vydesila osoba nahlas vykrikujúca „Alah akbar!“. V Angers, mestečko ležiace v susedstve vendéeskeho kraja, sa stal cieľom nenávistného útoku ultraľavičiarov kostolík. V Saint-Germain-en-Laye vtrhol moslim do kostola a na veriacich vykrikoval, že sú „rasisti“ a vulgárne sa vyjadroval aj na adresu Cirkvi. Či už to boli islamskí alebo ľavicoví extrémisti – útoky sa diali na kostoly aj v Bordeaux, Rouen či Poitiers. Región Vienne zaznamenal za 9 mesiacov 14 útokov na svoje chrámy. Miestna polícia sa pre noviny Le Figaro vyjadrila, že je veľmi ťažké zabrániť podobným útokom, pretože kostoly sú „verejne prístupné“.

Komu prekáža Panna Mária

V roku 2022 si však do katolíkov „kopli“ aj súdy: tak ten francúzsky, ako aj európsky. 25. marca nariadil francúzsky súd prvého stupňa odstránenie sochy Panny Márie v dedinke La Flotte-en-Ré s tým, že je v rozpore so štátnou ideológiou sekularizmu. Socha Panny Márie v La Flotte-en-Ré bola pritom inštalovaná v roku 1945 na pamiatku obetiam 2. svetovej vojny. Podobný prípad sa stal len tri mesiace predtým – v decembri 2021 –, kedy súd nariadil odstránenie sochy Michala Archanjela vo Vendée. Oba podnety na súd dala jedna a tá istá organizácia – „Slobodní myslitelia“. Mimochodom, pre súčasnú dobu je už priam symptomatické, že za najväčšími prejavmi nenávisti a intolerancie, proti ktorým údajne bojujú, sú práve hnutia a organizácie s podobne znejúcimi názvami ako uvedení „Slobodní myslitelia“. (!)

Socha Panny Márie zatiaľ zostáva na svojom mieste a o jej osude rozhodnú zrejme vyššie súdne inštancie. V každom prípade, miestni sú za jej zachovanie a starosta už na jej podporu vyzbieral v internetovej petícii 30-tisíc podpisov.

Je vskutku bizarné, že iné rozhodnutie európskeho súdu bolo ešte šokujúcejšie. Ten totiž za „nevinnú“ vyhlásil predstaviteľku hnutia Femen, ktorá urazila veriacich predstieraným potratom priamo v ich kostole. Nasledujúce riadky (kurzívou) by sme slabším povahám neodporúčali – išlo totiž o ohavný satanistický čin. Portál Famille Chrétienne opísal celú vec podrobnejšie:

Simulovala potrat Krista priamo na oltári (kostola) La Madeleine. Bola hore bez, na hlave mala tŕňovú korunu a oblečená bola v modrom závoji Panny Márie. V rukách držala „dva kusy hovädzej pečene, symbol potrateného Ježiška.

Celá scéna sa odohrala ešte v roku 2013 a malo ísť o prejav „slobody prejavu“. Od tej doby Eloïse Boutonovú odsúdilo niekoľko inštancií francúzskeho súdnictva. Až sa v októbri 2022 celá vec dostala pred Európsky súd pre ľudské práva, ktorý ženu vyhlásil za „poškodenú“. Svoje rozhodnutie zdôvodnil bizarným uznesením, že rozsudok vynesený francúzskymi súdmi nad touto aktivistkou „nebol nutný v demokratickej spoločnosti“. Francúzska vláda musela navyše „aktivistke“ vyplatiť takmer 10-tisíc eur ako „odškodné“. Grégor Puppinck, riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť, kritizoval rozhodnutie ako skrytú podporu protikresťanského rúhania a prízvukoval, že „v Európskom súde pre ľudské práva sa stáva zvykom brániť tieto útoky proti kostolom a proti Cirkvi“.

Francúzsko, ako niekdajšia „prvá dcéra Cirkvi“, je historicky buď prvé vo viere, alebo prvé proti viere. Súčasný trend je jasný: hoci je situácia katolíkov prakticky všade v Európe zlá, nikde nie je horšia ako práve vo Francúzsku. Útoky na kostoly, kňazov a veriacich sú však len príznakom širšej bezpečnostnej situácie, ktorá je prakticky v celej krajine katastrofálna. Francúzi zdá sa zabudli, že ak vyženú Boha, na jeho miesto hneď príde diabol.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami

Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie