Nový film Leonarda DiCapria zobrazuje Ameriku blízkej budúcnosti ako utopistickú pro-kresťanskú tyraniu
18. septembra 2025
Aktuality
Hrdinami filmu majú byť progresivistickí teroristi (niečo ako Antifa) na čele s Leonardom DiCapriom. Škoda len, že si ho nebude môcť pozrieť atentátnik Tyler Robinson, ktorý vo väzení môže na televízor i milovaný Playstation zabudnúť. Ale možno sa ním nechajú inšpirovať iní…

Hoci sa film Jedna bitka za druhou v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom ako dobrosrdečným „povstalcom“ vyhýba názvom ako MAGA (heslo Trumpa a jeho podporovateľov), Antifa (de facto ozbrojené krídlo progresívcov) a je možné, že sa vyhýba aj „obávanému“ termínu „kresťanskí nacionalisti“, podtext filmu je zrejmý každému. Portál Variety ho sumarizuje nasledovne:
„Jedna bitka za druhou“,turbulentne silný a strhujúci nový film, ktorý napísal a režíroval Paul Thomas Anderson, sa odohráva v Amerike, ktorá sa stala fašistickým policajným štátom: miestom, kde sú imigranti hromadne zatýkaní a umiestňovaní do detenčných centier, kde sa polícia a armáda spojili do neúprosnej autoritárskej sily, kde skrytá klika kresťanských nacionalistov plánuje budúcnosť z hviezdnej komory a kde sa skupina rozhádaných revolučných partizánov snaží narušiť režim náhodnými bombovými útokmi a bankovými lúpežami.“ (https://variety.com/2025/film/reviews/one-battle-after-another-review-leonardo-dicaprio-sean-penn-1236520520/)
Portál ďalej uvádza, že film, v ktorom predstaviteľa armády hrá ďalšia známa tvár – a síce Sean Penn – je „víziou spoločnosti v zajatí“. Film sa pritom ani netvári, že sa odohráva v nejakej fiktívnej realite, ale ako realistická predpoveď. Variety pokračuje:
„Anderson… dokončil film ešte predtým, ako sa Donald Trump v januári 2025 ujal úradu, ale ten je prezentovaný ako vedomá projekcia toho, k čomu by mohla viesť autokracia za súčasnej administratívy. Snímka nie je len nejakou abstraktnou metaforickou filmovou špekuláciou; je natočená tak, aby vyzerala a pôsobila ako vyústenie krivky, v ktorej sa teraz nachádzame. A keďže sa „Jedna bitka za druhou“ snaží byť nemilosrdne autentická v tom, ako funguje autoritársky štát, ukazuje sa, že revolucionári nemajú veľa šancí. Ich boj proti vláde nie je tým, o čom film je.“
Film tiež zobrazuje tajnú organizáciu vo vnútri americkej vlády zvanú Klub vianočných dobrodruhov, ktorá v skutočnosti štát riadi z pozadia. Samozrejme, keďže „satirický“ názov organizácie odkazuje na najkrajšie kresťanské sviatky (anglické slovo Christmas je zložením slov Christ – Kristus a mass – omša) „vnímaví“ diváci si hneď dokážu odvodiť „ideológiu“, na ktorej organizácia stojí. Variety pokračuje:
„Ale schyľuje sa tu k zlovestnému plánu. Lockjaw (hraný S. Pennom) bol pozvaný, aby sa pridal k Vianočnému klubu dobrodruhov, tajnej organizácii bielych nacionalistov, ktorých hrajú herci ako Tony Goldwyn a James Downey. Títo ľudia svojim členom udeľujú veľké privilégiá, ale požadujú (okrem iného) rasovú čistotu. Názov skupiny je očividne satirický, ale je to, čo vidíme diať sa za ich zatvorenými dverami, satirické? To nech posúdia diváci. Povedal by som, že spôsob, akým sa títo desiví muži medzi sebou rozprávajú, je v súčasnosti príliš zlovestne blízky tomu, čo sa deje mimo kamier v súčasnej americkej mocenskej štruktúre. Je to vízia novej agendy.“
Tak a je to. Posolstvo filmu je zrejmé: kresťan = fašista; pronárodný, či prokresťanský štát = fašistický štát. Budúci transgender antifa atentátnici sa majú čím inšpirovať. Ako však potom vysvetliť existenciu republikánov ako sú Marco Rubio (pôvodom z Kuby), doktor Ben Carson (Afroameričan), či manželka J. D. Vancea, ktorá má indický pôvod? Jednoducho: tu nejde o rasu, ale o potlačenie škodlivých spolitizovaných sexuálnych ideológií. A čo sa týka nelegálneho prisťahovalectva, to je predsa samo o sebe trestným činom. Ľudí treba nabádať k legálnemu vstupu do krajiny.
V každom prípade, niečo podobné sme tu však už mali. Seriál Príbeh služobníčky, ktorý hrdo vysielala aj slovenská verejnoprávna televízia, taktiež vykresľoval akúsi formu „kresťanského“ štátu ako tyraniu namierenú špecificky voči ženám. Seriál bol nakrútený na motívy románu autorky Margaret Atwoodovej, ktorá sa pre svoj svet inšpirovala… komunistickým Československom.
Atwoodovej by bolo treba pripomenúť, že to kresťania v Rímskej ríši oslobodili ženy z otroctva – ktoré bolo okrem iného práve aj sexuálnym. Kresťanstvo vždy dávalo ženy na roveň mužovi, len rozlišovalo, že každý má Bohom stanovenú inú úlohu. V islame je dodnes bežné, keď má muž aj štyri manželky, že domáce zviera má väčšiu hodnotu ako žena. Prečo pani Atwoodová nezobrazila svet, kde Ameriku a Európu ovládlo právo šaría, a v ktorom by boli ženy skutočne utláčané? Odpoveď, myslím, poznáme všetci.
Donald Trump, mimochodom, dnes v noci oznámil, že plánuje oficiálne označiť Antifu za teroristickú organizáciu. K Leovi len krátky dôvetok: „Beda tým, čo vravia zlému dobré a dobrému zlé,“ (Iz 5,20).
Matej Gavlák
Zdroj: Variety, blog Roda Drehera, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube Warner Bros

