Fatima TV: Ulmovci, rodina, ktorá sa obetovala za druhých, bude už 10. septembra t. r. blahoslavená -

Fatima TV: Ulmovci, rodina, ktorá sa obetovala za druhých, bude už 10. septembra t. r. blahoslavená

Anna Kulanová
26. mája 2023
  Video

Dnes vás naša redaktorka Anna Kulanová na Fatima TV zoznámi s výnimočným príbehom – početná rodina Wiktorie a Józefa Ulmu z obce Markowa, vzdialenej len asi 60 km od slovenských hraníc, bude 10. septembra 2023 vyhlásená za blahoslavenú. Prečo?

Józef Ulma s manželkou Wiktoriou spoločne so svojimi šiestimi deťmi vo veku 8, 6, 5, 4, 3 a jeden a pol roka, ako aj to siedme, ktoré Wiktoria Ulmová nosila ešte len pod srdcom a ktoré tiež bude blahoslavené, odišli z pozemského života mučeníckou smrťou. Mimochodom, vyhlásenie nenarodeného dieťaťa rodiny Ulmovcov možno v dnešných časoch, keď sa úplne vytráca úcta k ľudskému životu, považovať za výnimočné gesto.

A kto vlastne boli Ulmovci? „Obyčajná“ katolícka rodina. Otec Józef – všestranný človek – sa venoval predovšetkým obrábaniu pôdy, ale bol tiež včelárom, odborníkom na chov priadky morušovej a priekopníkom výroby hodvábu v Poľsku. Zapájal sa do dobrovoľníckych aktivít v obci, šíril katolícku tlač, podporoval laické spolky a hnutia. Jeho manželka, Wiktoria, bola známa ako „žena veľmi dobrého srdca“, ochotná popri starostiach o deti a domácnosť vždy pomôcť tým, čo boli na tom horšie. V časoch II. svetovej vojny neodmietli pomoc dvom židovským rodinám a ukryli ich u seba, hoci si boli plne vedomí rizika, ktorému sa tým vystavili. V ľuďoch, ktorým sa rozhodli pomôcť, videli skrátka prenasledovaného Krista a pred ním nedokázali zavrieť dvere…


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.