Včera sa začalo mimoriadne konzistórium kardinálov: Diskusia o liturgii bola vynechaná „z časových dôvodov“
8. januára 2026
Aktuality
Synodalita
Narýchlo a nečakane zvolané mimoriadne konzistórium kardinálov, o ktorom sme už písali, sa začalo včera a trvať bude ešte počas dnešného dňa. Keďže jednou z tém, ktoré médiám prezradil údajný zasvätený novinársky zdroj mala byť liturgia, priaznivci (ale aj odporcovia) tradičnej liturgie z toho vyvodzovali určité nádeje, že dôjde buď k jej uvoľneniu alebo k úplnému zákazu.
Úvodné zasadnutie sa konalo symbolicky a mnohosľubne v synodálnej aule, v ktorej prebiehali aj Synody o synodalite pápeža Františka. 170 kardinálov z celého sveta si však nakoniec ako témy na diskusiu počas dvojdňového stretnutia vybrali úvahy: „Synoda a synodalita“ a „Evanjelizácia a misijný charakter Cirkvi vo svetle Evangelii gaudium“.

Liturgia a apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium o Rímskej kúrii boli z výberu vylúčené, ako bolo oficiálne uvedené – z časových dôvodov. Neskôr vatikánsky hovorca Matteo Bruni upresnil okolnosti, ako uvádzame nižšie.
Podľa toho, čo opisuje portál InfoCatólica, všetko prebiehalo v duchu tej najdôslednejšej synodálnosti, načúvania a sprevádzania:
„Priebeh sa riadil synodálnou metódou dialógu a načúvania, pričom kardináli boli rozdelení do 20 skupín podľa jazykov a usadení okolo kruhových stolov. Táto metodika, ktorá sa už používala na posledných dvoch Synodách o synodalite, umožňovala vystúpenia v trvaní približne tri minúty na účastníka.“
https://www.infocatolica.com/?t=noticia&cod=54194
Snáď v nechcenej snahe, aby už konečne konzervatívci vytriezveli, rozhodol sa pápež Lev XIV. vo svojom prejave ku kardinálom opäť potvrdiť svoj františkovský synodálny záväzok a zároveň rovnako po františkovsky apelovať na katolíkov, aby neobracali ľudí na katolícku vieru. Portál InfoCatólica uvádza:
„Synodalita je cesta, ktorú Boh očakáva od Cirkvi tretieho tisícročia,“ vyhlásil pápež kardinálom a zdôraznil, že poslanie Cirkvi nie je založené na prozelytizme, ale na príťažlivosti, ktorá pramení z Kristovej lásky.“
– Čiže, ak tomu dobre rozumiem: nesmieme nikoho verbálne presviedčať a vysvetľovať mu, že katolícka viera je jediná pravá a nutná pre spásu duše, ale len osobným životom, na ktorý sa budú pohania a heretici so záujmom pozerať (ako napríklad so záujmom hľadeli tureckí moslimovia na prácu kresťanských otrokov celé storočia bez toho, aby to nimi pohlo čo i len o milimeter) snáď dosiahneme ich obrátenie, keď zistia, aký skvelý život vedieme.
Konzistórium viedol kardinál Ángelo Fernández Artime, podprefekt Dikastéria pre inštitúty zasväteného života. Po speve Veni Creator a prečítaní 6. kapitoly Markovho evanjelia predniesol krátky pozdrav kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia a nasledovala meditácia známeho pro-LGBT dominikánskeho kardinála, Timothyho Radcliffa, ktorý sa v tomto smere osvedčil už počas Synody o synodalite v roku 2023.
Matteo Bruni, riaditeľ Tlačového úradu Svätej stolice, na tlačovej konferencii upokojoval ohľadom otázky liturgie, že „jedna otázka nevylučuje druhú“ a že pápež „dostal signál o naliehavosti alebo vnímanej potrebe týkajúcej sa určitých otázok“. Dodal, že keď sa pápeža Leva XIV. pýtali na vylúčenie témy liturgie, tak uviedol, že „sa nájde spôsob, ako ich riešiť v rámci ostatných otázok“.
Zasadnutie pokračuje dnes, pričom sa neočakáva žiaden konečný text, ako uvádza InfoCatólica, keďže cieľom konzistória je podľa pápeža „naučiť sa kolegiálny a synodálny štýl, aby sme spolupracovali a vytvorili niečo nové“.
Avšak teda, bude aspoň zase niečo nové, na čo sa môžu katolíci tešiť. To už dlho nemali…
Branislav Michalka
Zdroj: InfoCatólica, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com

