Nový parížsky arcibiskup: „Notre-Dame nie je len pre kresťanov, katechizmus treba zmeniť kvôli LGBT“ -

Nový parížsky arcibiskup: „Notre-Dame nie je len pre kresťanov, katechizmus treba zmeniť kvôli LGBT“


12. decembra 2022
  Krátke správy

Nový parížsky arcibiskup Laurent Ulrich, ktorý nahradil vo funkcii Michela Aupetita, poskytol rozhovor pre katolícky denník La Croix, v ktorom sa vyjadril k viacerým kontroverzným témam.

Nový parížsky arcibiskup Laurent Ulrich
zdroj: wikimedia commons

Najprv komentoval situáciu okolo rekonštrukcie katedrály Notre-Dame, ktorá pred časom vyhorela, aby sa následne stala predmetom experimentálnych architektonických chúťok niektorých ctiteľov pokroku. Nový arcibiskup povedal, že katedrála Notre-Dame „má byť obrazom Cirkvi v modernej spoločnosti“. Následne zdôraznil, že „kresťania sa nemôžu uzavrieť do svojho náboženského presvedčenia a chcieť, aby bola katedrála len pre nich.“ Neuviedol však, či sa má podobným spôsobom pristupovať aj k mešitám a synagógam.

Samozrejme, okrem iného by chcel arcibiskup „aby v nej boli trvalo prítomné znaky zhromažďovania, najmä stoličky“. Podľa neho je „krásne“, keď v katedrále, ktorú budú navštevovať rôzni ľudia, je aj zhromaždenie, „ktoré sa modlí a slávi Kristove tajomstvá“. Je to podľa neho „krásne podobenstvo o tom, čím chce byť Cirkev v spoločnosti“.

Na otázku o možných zmenách v prístupe k homosexuálom, aby sa necítili marginalizovaní, sa arcibiskup Ulrich postavil proti učeniu katechizmu, ktorý vyhlasuje, že homosexuálne akty sú vo svojej podstate „nezriadené“. Podľa parížskeho metropolitu je toto učenie iba „odrazom svojej doby“. Po tridsiatich rokoch od vydania katechizmu sa podľa arcibiskupa určite musíme vrátiť k tejto otázke s „väčšou úctou“. Dodal však, že „vývoj katechizmu“ (?!) závisí od pápeža.

Zastal sa tiež francúzskej republikánskej idey sekularizmu, ktorá podľa La Croix niekedy vyvoláva v Ríme výhrady: „S Rímom nie sú žiadne problémy. Možno sa len nachádzame v kontexte, ktorý sa mimo Francúzska ťažko interpretuje. Toto nie novinky. Sekularizmus je súčasťou nášho jazyka, ale v iných krajinách nie je vždy pochopený.“

V rozhovore pre francúzsky denník padla aj otázka o mieste, ktoré si parížsky arcibiskup predstavuje pre „tradicionalistických kňazov, ktorí priťahujú mnohých katolíkov“. Arcibiskup Ulrich odpovedal, že kňazom Bratstva svätého Petra povolili slávenie starej liturgie v jednom z piatich kostolov, kde je to povolené slúžiť omšu podľa starého misála, „ale za prísnych podmienok“.

BM

Zdroj: La Croix, KAI, Vatican News, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života