Populárna kniha Eduarda Habsburga učí, ako by mal katolík žiť svoj život -

Populárna kniha Eduarda Habsburga učí, ako by mal katolík žiť svoj život


23. apríla 2024
  Krátke správy

The Habsburg Way: 7 Rules for Turbulent Times (čiže Habsburský štýl: 7 pravidiel na nepokojné časy) sa na Západe stáva absolútnym bestsellerom. Eduard Habsburg v nej rozoberá sedem princípov svojej starobylej rodiny, ktorých sa držala po celé stáročia a ktoré odporúča aj bežným ľuďom.

Zdroj: youtube Michael Knowles

Eduard Habsburg je otcom šiestich detí, zbožným katolíkom a dnes aj veľvyslancom Maďarska pri Svätej stolici. Podľa svojich vlastných slov ho isté vydavateľstvo požiadalo, aby napísal knihu o svojich predkoch. „Pomyslel som si: „Radšej nenapíšem ďalšiu knihu o dejinách Habsburgovcov, pretože takých už vyšli stovky, a tak urobím niečo trochu iné,“ hovorí Eduard Habsburg pre National Catholic Register.

Rozhodol sa teda spísať sedem zásad, ktorými sa jeho katolícka rodina riadila po celé stáročia. Niektoré z nich sú prekvapivé, iné menej, no všetky majú jedno spoločné – že sú hlboko katolícke. Kniha napriek tomu nie je písaná len pre katolíkov, ale aj pre „bežných“ ľudí. Známy konzervatívny komentátor Michael Knowles knihu Eduarda Habsburga nazval „prvou motivačnou literatúrou, ktorá ma kedy oslovila“.

Za hneď prvý princíp úspechu a prežitia svojej rodiny označil autor nasledovné: „Ožeňte sa a majte veľa detí“.

Eduard Habsburg sám sa oženil ešte v mladom veku, dnes majú spolu so svojou manželkou 6 detí. Hovorí, že to je to najväčšie šťastie, ktoré ho kedy postretlo, a tomuto pocitu sa nič nevyrovná. Smeje sa a hovorí, že oproti iným vládnucim rodinám, mali Habsburgovci „vždy 12 až 16 detí“ a „nemávali aféry s inými ženami“, čo je, samozrejme, jedna z kľúčových požiadaviek pre stabilitu rodiny.

Boli si vedomí, že manželstvo je sviatosť,“ prízvukuje autor novinárovi z National Catholic Register. „Boli si vedomí, že musia splodiť dedičov trónu a náhradníkov, ako sa zvykne hovoriť. Posledný cisár, blahoslavený Karol, mal za 11 rokov manželstva osem detí. Mal veľmi katolícke manželstvo. Svoju manželku vrúcne miloval.

Iné pravidlo je azda prekvapivejšie, no Eduard vie, prečo ho uvádza. Ide o pravidlo „Verte v Impérium“. E. Habsburg upozorňuje, že „podriadenosť je absolútnou protilátkou na globalizmus“. Len viditeľné lokálne katolícke impérium (akým nebola len stredoeurópska ríša Habsburgovcov, ale aj kráľovstvá Španielska či Francúzska) dokáže čeliť všetkým nástrahám neviditeľného globalistického impéria, ktoré chce „požrať“ všetky národy ako dáka šelma opísaná v Biblii. Tak ako sú otcovia ochrancami svojich detí, tak boli aj panovníci ochrancami svojich národov. Dnes sme všetci, chtiac-nechtiac, vydaní napospas globalizmu a silám za ním sa skrývajúcim.

Posledným, no podľa Eduarda Habsburga najdôležitejším pravidlom je – „Zomrite dobre“. Katolícki Habsburgovci nepovažovali za dobrú smrť takú, ktorá je „rýchla a bezbolestná“, čo je predstava „dobrej smrti“ v súčasnom opäť pohanskom svete. Autor prízvukuje, že dobrá smrť je taká, kedy máte dostatok času na prípravu na stretnutie sa so svojím Stvoriteľom. E. Habsburg pre National Catholic Register:

Snažím sa, aby si to všetci vždy uvedomovali: musíte sa na to pripraviť. Celý váš život je prípravou na vašu smrť. Habsburgovci tak žili, všetci. Veľmi dobre si uvedomovali, že spôsob, akým zomrú, rozhodne o ich večnosti a preto sa na tento okamih pripravovali celý život. Chceli a robili všetko pre to, aby to bolo tak, ako sa na katolíka patrí, čo znamená prijímať sviatosti, najlepšie v kruhu rodiny a vyspovedať sa.

The Habsburg Way: 7 Rules for Turbulent Times si dnes možno objednať v angličtine napríklad na Amazone či na slovenskom portáli EnBook.sk.

MG

Zdroj: National Catholic Register, youtube Michael Knowles


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť