Nové štúdie: Mladé ženy sú čoraz liberálnejšie, kým mladých mužov to ťahá ku konzervativizmu -

Nové štúdie: Mladé ženy sú čoraz liberálnejšie, kým mladých mužov to ťahá ku konzervativizmu


22. apríla 2024
  Krátke správy

Niekoľko tohtoročných štúdií ukázalo, že medzi tzv. „Generáciou Z“ (ročníky 1995 – 2011) nastal priepastný rozdiel medzi ženami, ktoré sú čoraz viac progresívnejšie, a mužmi, ktorých to ťahá ku konzervativizmu. Táto priepasť je pritom čoraz väčšia.

Ilustračný obrázok – “Young Conservative”, zdroj: flickr.com/Johnny Silvercloud

Generačná vojna nie je to, čo si väčšina z nás myslí. Nie je medzi ľuďmi nad 50 rokov a tými pod 25, ale medzi mladými generáciami samotnými, medzi oboma pohlaviami,“ uvádza portál francúzskeho denníka Le Monde.

A v čom je teda ten hlavný rozdiel?

Dievčatá sa stávajú čoraz viac progresívnejšie, kým chlapcov toho istého veku to ťahá ku konzervativizmu,“ ozrejmuje denník. Jeden z týchto prieskumov vykonala agentúra Gallup a publikovaný bol začiatkom tohto roka vo Financial Times. Podobný prieskum vykonala i agentúra Change Research. Zo zistení Change Research vyplýva, že 41 % mladých žien sa identifikuje s progresivizmom oproti 24 % mladých mužov. Podľa prieskumu Gallupu sú „ženy vo veku 18 až 30 rokov dokonca až o 30 percentuálnych bodov liberálnejšie ako muži v ich veku“.

Rozdiely sú natoľko markantné, že generáciu Z tvoria podľa výskumníka Burn-Murdocha „dve generácie, nie jedna“. Podobný fenomén nebol u predchádzajúcich generácií nikdy prítomný a prekvapivé je, že ide o veľmi nový jav – ešte 7 rokov dozadu žiadna podobná názorová priepasť u mladých neexistovala. Časopis The Week píše:

Tieto dva posuny znamenajú výraznú priepasť v presvedčení skupín. Desiatky miliónov ľudí, ktorí obývajú tie isté mestá, pracoviská, triedy a dokonca aj domovy, sa už na seba nepozerajú… Údaje naznačujú, že priepasť je prítomná v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Južnej Kórei i v Poľsku.“

Médiá uvádzajú dva dôvody tohto náhleho a rapídneho trendu. Prvým je hnutie MeToo, ktoré podľa Le Monde v ženách „legitimizovalo pocit nespravodlivosti“ a „do popredia dostalo viaceré ženské otázky“ ako je „právo na potrat“ a ďalšie. Štatistiky ukazujú, že za protipotratových kandidátov hlasujú vo zvýšenej miere práve muži v uvedenom veku, kým u potratových politikov je to presne naopak.

Druhým dôvodom sú smartfóny a sociálne médiá, vďaka ktorým mladí muži a mladé ženy žijú doslova v dvoch rozdielnych svetoch. Kým muži denne celé hodiny počúvajú konzervatívnych spíkrov ako sú Ben Shapiro či Andrew Tate, ženy vo veľkom nasledujú „woke“ celebrity typu Taylor Swiftovej či Billie Eilishovej.

Financial Times upozorňuje, že táto priepasť môže viesť k vzťahovým problémom u mladých. Najlepšie to vidieť pri Južnej Kórei, ktorá vykazuje najväčšie názorové rozdiely medzi mužmi a ženami generácie Z. V krajine „prudko klesla sobášnosť a rapídne sa znížila pôrodnosť, ktorá v roku 2022 klesla na 0,78 pôrodu na ženu, čo je najmenej zo všetkých krajín sveta,“ uzatvára britský denník.

MG

Zdroj: Le Monde, The Week, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com/Johnny Silvercloud


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť