Vlado Seman o stretnutí s prof. Okom: Ako vznikol dokument o autorovi Levanduľovej mafie? -

Vlado Seman o stretnutí s prof. Okom: Ako vznikol dokument o autorovi Levanduľovej mafie?

Mária Magotsová
22. septembra 2022
  Cirkev Spoločnosť

Jedným z projektov, ktorým pomohla k vzniku aj Nadácia Slovakia Christiana je dokument z nemeckého procesu s profesorom Dariuszom Okom, ktorý sa konal na základe obvinenia tamojším homosexuálnym kňazom z urážlivých výrokov. Tie mal profesor a autor knihy Levanduľová mafia napísať na adresu homosexuálnych kňazov a prelátov.

Dokument o súdnom procese s kňazom D. Okom (autor knihy Levanduľová mafia)
zdroj: snímka obrazovky / youtube.com

Dokument obsahuje autentické zábery zo súdnej siene, aj postrehy, ktoré poľský kňaz povedal priamo nášmu kolegovi, známemu moderátorovi a televíznemu publicistovi Vladovi Semanovi. Ten sa v dokumente venoval aj problematike homosexuálnych škandálov v radoch duchovenstva. S naším kolegom sme sa (na žiadosť našich čitateľov) detailnejšie porozprávali o tom, ako vlastne úspešný dokument vznikol.

Je potrebné o tom hovoriť

– Aké máte reakcie divákov na Váš dokument?

Viacerí reagujú prekvapene. Oceňujú výber témy i spracovanie, ale nad mnohými faktami neveriacky krútia hlavou,“ hovorí Vlado Seman s tým, že v niečom mu to pripomína situáciu v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Vtedy som ako mladý novinár urobil niekoľko reportáží, v ktorých som odhalil vážne zlyhávania komunistického systému. Napríklad v susednej dedine otvorili fabriku, v ktorej hlučnosť mnohonásobne prekračovala dovolené normy. Moju reportáž síce komunistická cenzúra zakázala, ale fabriku následne zavreli. Až o tri desaťročia mi za to poďakoval jeden starší pán, ktorý pripomenul, že som desiatkam ľudí vtedy zachránil zdravie. To bola jediná satisfakcia za to, že som vtedy čelil výpovedi a aj otvorenej nepriazni viacerých známych, ktorým tam sľúbili, na vtedajšiu dobu, nadštandardné platové podmienky,“ vysvetľuje náš kolega, pre ktorého je zvláštne a bolestné, že v jednom i druhom prípade videl vážne prejavy pokrytectva, ktoré vtedy zosobňovala komunistická mašinéria a dnes sú to, žiaľ, niektorí cirkevní hierarchovia a s nimi spojení politici.

Treba o tom hovoriť, treba to demaskovať. To nie je prejav netolerancie, ale zdravého úsudku,“ prízvukuje Vlado Seman.

Dokument o súdnom procese s kňazom D. Okom (autor knihy Levanduľová mafia)
zdroj: snímka obrazovky / youtube.com

Komu prekáža Cirkev?

– Nie sú veriaci zhrození z toho, čo sa deje v Cirkvi?

Áno, mnohí áno. Žiaľ, často takéto zistenia nevedú ku katarzii, ale k odmietaniu kresťanstva ako celku. Práve v tom vidno zvrátenú úspešnosť stratégie tých, ktorým Cirkev prekáža ako morálna autorita. Títo ľudia však neponúkajú žiadnu zmysluplnú alternatívu. Už po krátkom rozhovore s nimi zistíte, že pod fasádou rozširovania osobných slobôd sa skrýva niečo úplne iné, ako záujem o blaho iných ľudí.

Oháňajú sa toleranciou, avšak sami už pri prvej názorovej konfrontácii sú hlboko netolerantní a povýšeneckí. Im vlastne ani nejde o hľadanie pravdivých odpovedí na otázky ľudskej identity, vrátane veľmi osobných rozmerov sexuality,“ dodáva Vlado Seman s tým, že títo ľudia potrebujú len nejaký ľahko čitateľný argument, vďaka ktorému môžu názorových oponentov označiť za tmárov, nebezpečných pre spoločnosť.

Tomu sa treba brániť napríklad aj takými dokumentmi, aký som vyrobil o súdnom procese s profesorom Dariuszom Oko,“ hovorí.

Ako vznikol dokument?

– Kde bola prvotná myšlienka na vznik dokumentu?

Profesora Oko som stretol počas otvorenia nových priestorov redakcie Christianitas. Jeho knihu Levanduľová mafia som poznal už predtým a bol som zvedavý, aký je to človek aj v osobnom kontakte. Zistil som, že tento človek veľmi otvorene, odvážne a pravdivo pomenúva viaceré kľúčové témy súčasnosti, ktoré mnohí radšej zametajú pod koberec,“ povedal náš kolega, ktorý nezaváhal ani na minútku, keď ho Nadácia Slovakia Christiana oslovila s možnosťou nakrútiť dokumentárny film o súdnom spore profesora Oko v Nemecku.

To, čo som tam videl a zažil, ma uistilo v tom, že profesor Oko bojuje veľmi čestný a priamy boj za očistu Cirkvi i celej spoločnosti. Je mi cťou, že som mohol svojimi silami aspoň trochu pomôcť v tomto úsilí…“

Dokument si môžete pozrieť tu:

Vydavateľstvo Christianitas tento rok uviedlo na knižný trh už 2. doplnené vydanie knihy profesora Dariusza Oka s názvom Levanduľová mafia: S pápežmi a biskupmi proti homo-klikám v Cirkvi, záujemcovia si ju môžu objednať na tomto odkaze – https://www.christianashop.sk/levandulova-mafia-s-papezmi-a-biskupmi-proti-homo-klikam-v-cirkvi/.

Portál Christianitas.sk vás informoval nielen o samotnej knihe, ale aj o náročnom boji profesora Oka:
http://christianitas.sk/arcibiskup-jan-orosch-o-homosexualnej-mafii-v-cirkvi-a-knihe-prof-dariusza-oka/
http://christianitas.sk/cesta-sebaznicenia-katolickej-cirkvi-v-nemecku/
http://christianitas.sk/s-cim-musite-ratat-ked-odhalujete-homosexualnu-kliku-v-cirkvi-recenzia/
http://christianitas.sk/prof-dariusz-oko-bojovnik-proti-homo-loby-v-cirkvi-navstivi-slovensko/


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Jezuita James Martin nevidí problém v spojení osláv mesiaca LGBT a Božského Srdca

Stop ekologickej kolonizácii. Biskupi z Tanzánie ďakujú Bohu za čínsky ropovod, ktorý kritizuje ekologicko-zelená demokratická frakcia

Na Nedeľu Božieho Milosrdenstva pokrstil vojenský ordinár Mons. Rábek 43-ročného policajta

Nemocnica v Birminghame nahnevala rodičov: Majú uviesť, či je ich bábätko transgender alebo nebinárne