USA: Satanistická socha diabla-dieťaťa vo federálnej budove na Vianoce pri betleheme -

USA: Satanistická socha diabla-dieťaťa vo federálnej budove na Vianoce pri betleheme


27. decembra 2021
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Katolíci a kresťania iných vierovyznaní protestovali počas Vianoc proti vystaveniu sochy diabla Bafometa, uctievaného satanistami, vo federálnej budove Springfieldu, hlavného mesta štátu Illinois. S odvolaním sa na americký zákon zaručujúci vyznávanie hocijakého náboženstva, ho priaznivci satanizmu umiestnili hneď vedľa tamojšieho tradičného betlehema s jasličkami.

Podľa Fox News túto „detskú verziu“ Bafometa vystavili takmer pred týždňom na verejnom priestranstve federálnej budovy v meste, kde zostala počas vianočných sviatkov, stúpenci satanistickej sekty – Satanov chrám. Inštaláciu sprevádzal pseudonáboženský obrad, počas ktorého priaznivci kričali: „Nech žije Satan!“. Predsedal mu vodca miestnych satanistov, „pastor“ Adam. V prejave pre miestnu stanicu WICS-TV vysvetlil, že „federálna budova – Kapitol je otvorená pre všetky náboženstvá, najmä počas prázdnin“. Podľa jeho názoru „tak, ako teraz kresťania oslavujú Vianoce, aj my teraz slávime satanské sviatky, nazývané Sol Invictus“ (teda Nepremožiteľné Slnko – pôvodne to bolo rímske božstvo, spájajúce črty gréckeho boha Apolóna a perzského boha Mithru – pozn. red. KAI).

Ohľadom satanskej sochy bolo vydané aj oficiálne oznámenie, že „podľa prvého dodatku USA (zaisťujúceho slobodu vierovyznania) sa výstavy môžu dočasne konať vo federálnych budovách, pokiaľ nie sú financované daňovými poplatníkmi“. Liberalizmus, čiže obrana neobmedzenej slobody náboženského vyznania, ktorú odsúdila Cirkev ústami svojich pápežov Gregora XVI., Pia IX., Leva XIII. či Pia X. a ďalších, tak teraz ukazuje svoju pravú tvár, ako nástroj na postupnú inštaláciu satanizmu v spoločnosti. Tomuto dávnemu tvrdeniu predstaviteľov cirkevnej hierarchie sa smiali všetci pokrokoví ľudia v 19. a 20. storočí. Teraz môžu hľadieť do tváre krutej reality. Že sme ešte len na začiatku procesu, nemusí nikto pochybovať.

Autorom tejto „detskej verzie Bafometa“, zapožičanej z hlavného satanského chrámu v Saleme, štáte Massachusetts, je Chris Andreas, ktorý sa špecializuje na „hororové umenie“. Malý Bafomet sa začal vystavovať na vianočné sviatky v Springfielde už pred tromi rokmi a minulý rok to tak nebolo len kvôli pandemickým obmedzeniam. Aj v tomto sú už dnes satanisti daní na rovnakú úroveň, na akú liberálny a sekulárny štát kladie Cirkev. Tento rok sa satanisti šťastlivo vrátili k svojej niekoľkoročnej „tradícii“.

Miestny biskup Thomas Paprocki protestoval proti tejto výstave – paródii na Jezuliatko a Vianoce. V rozhovore pre Fox News zdôraznil, že „pre takéto sochy by nemalo byť miesto, ani vo federálnej budove, ani nikde inde“. Podporili ho miestni katolíci, vrátane Americkej spoločnosti na obranu tradície, rodiny a majetku (TFP) založenej v roku 1973, ako katolícka a protikomunistická organizácia, známa aj ako Nadácia pre kresťanskú civilizáciu. Podľa Fox News sa katolícki demonštranti modlili ruženec tak, že si kľakli neďaleko inštalovanej sochy. Držali tiež transparenty s nápismi „Satan nemá žiadne práva“, „Odstúp satan!“ či „Mária zničí hada“.

Lucien Greaves – jeden z otcov zakladateľov sekty Satanského chrámu (TST) – uviedol, že satan sa v ich náboženstve chápe na základe opisu v diele anglického básnika Johna Miltona (1608 – 1674) „ako symbol vzbury proti autorite“.

Hoci sa TST oficiálne zrieka viery v „osobu satana“, nebráni to tomu, aby za svoj symbol uznala s ním spojeného „večného rebela“. V praktikách kultových satanistov hrá dôležitú úlohu socha Bafometa – pôvodná, veľká verzia „malého Bafometa“, je momentálne vystavená v hlavnom meste Illinois. Má koziu hlavu a anjelské krídla. Jeho ďalšie dve sochy s rozmermi 260x141x118 cm postavili v roku 2014 v hlavných mestách štátov Oklahoma a Arkansas, na znak odporu proti umiestneniu kamenných tabuliek s desiatimi Božími prikázaniami. V komentári k tejto udalosti britská agentúra BBC uviedla, že „idol Bafomet je okultným objektom v tom najširšom slova zmysle“.

BM

Zdroj: KAI, titulný obrázok – Flickr


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu