Azerbajdžan zničil kostol sv. Jána Krstiteľa v meste Šuša -

Azerbajdžan zničil kostol sv. Jána Krstiteľa v meste Šuša


22. apríla 2024
  Krátke správy

Počas vojny o Náhorný Karabach (hist. označenie Arcach), ktorú Arméni prehrali v septembri roku 2023, muselo takmer 120 000 Arménov opustiť svoju vlasť. Exodus Arménov z Náhorného Karabachu bol trvalý – odišli do Arménska, kde začali od nuly. Azerbajdžan následne obsadil celé sporné územie a v ďalšej fáze azerbajdžanskí moslimovia začali likvidovať kresťanské kultúrne pamiatky. V prvom rade kláštory a kostoly.

Ilustračný obrázok – kostol sv. Jána Krstiteľa v meste Šuša, na fotografii z roku 2018
zdroj: wikimedia commons

V posledných týždňoch zničili Azerbajdžanci kostol sv. Jána Krstiteľa v meste Šuša, známy aj ako Zelený Kostol. Po exode Arménov z Náhorného Karabachu sa kostol pokúsila získať Ruská pravoslávna cirkev v Baku, s čím však Azerbajdžanci nesúhlasili a nádherný kostol zničili.

V Salzburgu Jasmin Dum Traugtová, hovorkyňa miestnej arménskej menšiny, obvinila Západ z pokrytectva, pretože nerobí nič pre obranu arménskych kultúrnych pamiatok na území kontrolovanom Azerbajdžanom. Podľa jej slov viac ako 4000 arménskych kultúrnych pamiatok, vrátane 300 arménskych kláštorov, kostolov a cintorínov už bolo zničených a aj ďalšie čaká rovnako smutný osud.

Kostol v meste Šuša vznikol v roku 1818, pričom tento vtedy drevený kostol bol v roku 1847 prestavaný na kamenný. Jedinečná bola jeho východná fasáda, interiér a stvárnenie krížovej cesty. Azerbajdžanci tvrdia, že kostol prechádza prestavbou, ruskí odborníci však uviedli, že kostol je úplne zničený a vyrabovaný, stáť zostala len časť ruín vonkajších múrov.

BK

Zdroj: katholisch.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť