Predseda Biskupskej konferencie EÚ chce, aby Cirkev zmenila učenie o homosexualite -

Predseda Biskupskej konferencie EÚ chce, aby Cirkev zmenila učenie o homosexualite


4. februára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Kardinál Jean-Calude Hollerich patrí ako predseda Biskupskej konferencie EÚ medzi najvplyvnejších prelátov v Európe. Bol poverený pápežom Františkom riadením synodálneho procesu v Európe a je tiež zástupcom predsedu Rady európskych biskupských konferencií. V jeho rukách sa sústreďuje značná moc a teší sa evidentne aj priazni pápeža.

Kardinál, ktorý je zároveň aj luxemburským metropolitným biskupom, nedávno poskytol rozhovor nemeckej tlačovej agentúre KNA, v ktorom komentoval iniciatívu 125 nemeckých duchovných a zamestnancov Cirkvi v Nemecku, ktorá požadovala začlenenie aktívneho homosexualizmu do cirkevnej praxe, aj učenia.

Podobne ako hovorca Nemeckej biskupskej konferencie, spolu s ďalšími nemeckými biskupmi, aj kardinál Hollerich prijal túto iniciatívu priaznivo. Pri priaznivom hodnotení akcie však nezostalo a cirkevný predstaviteľ, pohybujúci sa na najvyšších mocenských priečkach hierarchie, otvorene podporil zmenu dvojtisícročného cirkevného učenia o sodomii:

Myslím si, že sociologicko-vedecké základy tohto učenia už nie sú správne,“ uviedol kardinál. A odporučil:

Myslím si, že nastal čas, aby sme urobili základnú revíziu doktríny.“

Podľa neho hodnotenie homosexuálnych vzťahov ako hriešnych nie je správne a dodal, že musíme v oblasti doktríny myslieť dopredu, pričom by v tomto smere mohlo napomôcť to, ako sa k homosexualite vyjadroval v minulosti pápež František: „Spôsob, akým sa pápež vyjadril v minulosti, by mohol viesť k zmene náuky.“

Nakoniec sa zdôveril, že osobne pozná homosexuálnych kňazov aj laikov a vie, že „vedia, že v Cirkvi je ich domov“.

Ďalšie podrobnosti neboli v rozhovore uvedené, avšak je dostatočne známe, že nemecká Synodálna cesta má v úmysle vyhlásiť homosexuálne vzťahy (nielen sklony) za morálne prijateľné. Nemecko bolo mnohými konzervatívcami doteraz vnímané ako avantgardné experimentálne laboratórium, v ktorom sa odskúšajú cirkevné inovácie, aby boli potom postupne aplikované na celú Cirkev. Výroky kardinála Hollericha, veľkého priaznivca nemeckej cirkvi, jasne ukazujú, kam sa uberajú mysle cirkevných predstaviteľov.

Výroky spochybňujúce nemennú morálnu doktrínu Cirkvi, na takejto vysokej úrovni v cirkevnej hierarchii, sú niečím škandálnym a nepredstaviteľným. To, že Vatikán okamžite nereagoval a neuviedol tieto výroky vysokého cirkevného predstaviteľa na pravú mieru, ako aj neutrálne či dokonca nadšené reakcie cirkevného stredného prúdu, to všetko svedčí o hlbokej kríze v katolíckej Cirkvi, takej, aká nemá zrejme obdobu v celých jej dejinách. Aktívna homosexualita, ktorá bola ešte pred 60 rokmi označovaná za jeden zo štyroch „do Neba volajúcich hriechov“ (popri vražde, utláčaní vdov so sirotami a zadržaním spravodlivej mzdy), sa má stať súčasťou katolíckej morálky!

Je potom naozaj až také zvláštne, že stúpa počet tých, ktorí nie sú ochotní prihlásiť sa k Cirkvi, pričom značné percento z nich tvoria aj ľudia odmietajúci platiť cirkevnú daň organizácii, ktorá popiera vlastné stáročné učenie (viď Rakúsko, Nemecko či Švajčiarsko)? Alebo, že veriaci odchádzajú v Južnej Amerike k protestantským sektám, ktoré si ohľadom kresťanskej morálky zachovali aspoň elementárne základy?

BM

Zdroj: Reuters, PCH24, titulný obrázok – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.