Prečo je aj pozitívne myslenie okultizmus? -

Prečo je aj pozitívne myslenie okultizmus?

Mária Magotsová
17. mája 2023
  Spoločnosť

Keď som bola na púti v Levoči, pri jednom stánku tam nejaký vzdelanejší laik vysvetľoval predavačom, žeby nemali predávať kryštály pokropené svätenou vodou. Ale nech sa snažil ako chcel, babka trhovníčka nedokázala pochopiť, že „posvätený“ kamienok by mal byť okultizmus. A už vôbec nerozumela, prečo nemá hovoriť ľuďom, že im kryštály prinesú šťastie. Stačí, ak tomu budú veriť. Prešlo pár rokov a ľudia už (našťastie) posvätený kryštál, aby si privolali lásku či peniaze, nepotrebujú. Všetko majú predsa vo svojej hlave. Volá sa to pozitívne myslenie. A podporujú to, žiaľ, aj mnohí katolíci.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Pápež František nedávno medzi rečou pre jeden nový dokument spomenul, že má neveriaceho kamaráta, ktorý mu na rozdiel od veriacich katolíkov neposiela svoje modlitby, ale „pozitívne vlny“. A každý z nás asi má s podobným človekom skúsenosti.

Ak ste niekedy pracovali v marketingu alebo v korporátnej spoločnosti, tak môžete zrejme vyhlásiť, že vyznávačov pozitívneho myslenia už dnes smelo môžeme označiť za novú sektu. Ich vierou je viera v seba a vo svoje „vlny“; ich Bohom sú oni sami a ich najväčšou nádejou je to, že svojimi „vlnami“ dokážu zlepšiť život.

Nie je to tak dávno, čo bola celosvetovým knižným bestsellerom kniha The Secret alebo Tajomstvo. Najväčšie televízne hviezdy na celom svete ju predstavovali divákom ako moderný kľúč k úspechu, zdraviu, šťastiu, láske, ku všetkému čo len vaše „vlny“ chcú. A práve tu som si jasne uvedomila, že nielen táto, ale aj všetky podobné motivačné knihy a podobní novodobí „pozitívni myslitelia“ hovoria v podstate vždy to isté.

Všetko tu už bolo, aj pozitívne myslenie

Presne to, čo bolo v knihe The Secret som totiž pár rokov predtým čítala u známeho spisovateľa a popredného predstaviteľa novodobého New Age hnutia, Paula Coelha. Ten v knihe Alchymista píše: „Ak niečo naozaj chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.“ A keďže v každej zo svojich kníh podľa mňa Coelho vykrádal sám seba (a že som ich prečítala naozaj dosť), dodám ešte jeden jeho „pozitívny“ citát:Ste tým, čím si myslíte, že ste.“

A čosi sa mi marí, že aj Sigmund Freud vykladal svojim fanúšikom niečo k téme, a síce že myšlienkou možno zmeniť svet. A to je v podstate alfa a omega moderného pozitívneho myslenia. Nič viac k tejto téme nepotrebujete vedieť, pretože… nič viac v tom ani nie je.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Je to čistá mágia a novopohanstvo

Mimochodom: keď vám niekto hovoril o tom, ako je potrebné pozitívne myslieť, aby ste sa napríklad uzdravili, alebo si našli prácu – napadlo vám, že tu v podstate ide o mágiu? Sú takí – dnes sa im už nehovorí mágovia, ale lektori alebo ešte modernejšie, kouči –, ktorým dáte na motivačných seminároch nekresťanské peniaze a oni vám už za to povedia, že si máte každé ráno predstavovať, ako ste úspešný a zdravý, ako idete do práce v novom aute a – ono sa to časom, vraj, aj nejako samo stane.

Voľne preložené to znamená: Nemysli na Boha, nespoliehaj sa na Jeho pomoc, neutiekaj sa k Nemu. Veď ty sám, človek, môžeš ovládať dianie vo svojom živote svojou vlastnou myšlienkou. Ty sám si pričaruješ lepší život a bohatstvo.“ Lebo pri pozitívnom myslení ide najmä o to. O peniaze. Po tom túži drvivá väčšina „pozitívnych mysliteľov“.

A keďže sa tiež hovorí, že strom sa pozná po ovocí, poďme sa pozrieť z akého stromu spadlo „ovocie“ pozitívneho myslenia.

Za hlavného ideológa tejto novodobej sekty sa pokladá metodistický pastor Norman Vincent Peale († 1993), antikatolík a slobodomurár. Okrem knihy Sila pozitívneho myslenia napísal aj knihu Úvod do slobodomurárstva, oslava remesla. Viac už snáď ani dodávať nemusíme.

Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal

Presviedčala ma nedávno jedna známa, že aj my, katolíci, predsa tiež myslíme pozitívne. Nemali by sme inému želať nič zlé a teda medzi mnou a ňou – vyznávačkou sekty pozitívneho myslenia – nie je nejaký zásadný rozdiel. To je však veľký omyl. My, kresťania, myslíme v dobrom a dobre, pretože to od nás chce Boh. Ale sekta pozitívnych mysliteľov je presvedčená o vlastnej všemohúcnosti a privoláva si „dobro“, aby si to dokázala.

Spomínate si, že už v rajskej záhrade predsa lákal diabol človeka vetou: „Len si dajte z ovocia tohto stromu, prečo by ste nemohli? Veď potom budete ako Boh. Budete ako Boh! A to je teda niečo!“ A túto istú vetu môžeme sledovať v priebehu vekov až doteraz, vrátane modernej éry toľko ospevovaného pozitívneho myslenia. „Mysli na to, a dokážeš to!“

Ilustračný obrázok, zdroj: cathopic.com

Manuál svätého Pavla

Kde je však to, čo pripomínal už svätý Pavol, a načo nesmieme my, kresťania, zabudnúť? Vo svojom liste Filipanom, ktorý mimochodom písal spoza mreží, nezabudol pripomenúť, že sa jeho nie práve optimistickou situáciou nemajú veľmi „stresovať“, pretože on už zažil v živote kadečo. A nejaké drobné väzenie ho z miery rozhodne nevyvedie.

Naučil som sa vystačiť si s tým, čo mám. Viem žiť skromne a viem aj oplývať. Všade a všetko som sa už naučil: byť sýty aj hladovať, mať hojnosť i núdzu trieť,“ píše apoštol v štvrtej kapitole listu. A dáva nám manuál, čo robiť, ak sa nám práve nedarí.

On si nepotrebuje predstavovať zrútené múry väzenia a ani pozitívne myslieť na to, aby sa mu zjavil anjel a vyviedol ho spoza mreží, tak ako sa to stalo svätému Petrovi. On má v srdci radosť a pokoj aj bez toho. Vie totiž, že „všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje“ (Fil 4,13). A preto aj z väzenia píše Filipanom slová, pre ktoré katolíci už dvetisíc rokov nijaké pozitívne myslenie a podobné novopohanské hlúposti nepotrebujú.

Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa! Vaša miernosť nech je známa všetkým ľuďom. Pán je blízko. O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi.“ (Fil 4,4–8)


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Začína nám LGBT akcia – konferencia Iniciatívy Inakosť, záštitu nad ktorou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Trump obvinil Bidena a jeho progresívno-liberálnu kamarilu z prenasledovania katolíkov

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití