Michala Gánovská v rozhovore pre Fatima TV: „Dúfam, že veľa sa toho nezmení“ -

Michala Gánovská v rozhovore pre Fatima TV: „Dúfam, že veľa sa toho nezmení“


22. marca 2024
  Video  

Vážení čitatelia portálu Christianitas.sk a sledovatelia youtubového kanálu www.TVfatima.sk, v najnovšej relácii na Fatima TV sa redaktorka A. Kulanová zhovárala so zakladateľkou TV Veci Verejné, moderátorkou a riaditeľkou Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov (VSSS), Michalou Gánovskou. Pani Michale hneď v úvode poďakovala za jej podporu petície, organizovanej našou nadáciou proti blasfemickej hre „Ježiš z Montrealu“. (Len v krátkosti pripomenieme o čo išlo: V tomto rúhavom predstavení sú postavy známe z Ježišových pašií škandalózne nahradené ľuďmi pracujúcimi v pornografickom priemysle a rúhavý podtón predstavenia priznáva aj samotné Slovenské národné divadlo, keď na internetovej stránke k divadelnej hre uvádza slová, že sa „nová inscenácia nestretne u cirkevných predstaviteľov práve s nadšením…“)

Pani Michala sa v rozhovore vrátila k tejto petícii a vysvetlila, čím je tento ďalší útok na kresťanstvo pre ňu poburujúci; prezradila tiež čo očakáva od nastávajúcej voľby hlavy štátu, ako sa podľa nej zmení situácia v našej krajine a vyjadrila sa aj k tomu, ako sa ona pasuje s cenzúrou. Okrem toho sa naša redaktorka pýtala pani Michaly aj ďalšie zaujímavé otázky, niektoré z nich vyberáme:

– Ako si podľa Vás môžeme vysvetliť skutočnosť, že pokiaľ iné náboženstvá (napr. islam alebo judaizmus) používajú striktnú štátnu ochranu, ktorá postihuje akékoľvek urážlivé konanie voči nim, tak naopak, kresťanstvo, akoby bolo jediným oficiálne povoleným terčom všetkých možných foriem urážok? Čo je toho príčinou a ako sa to dá podľa Vás zmeniť?

– Sme súčasťou aj širšej európskej a kresťanskej kultúry, a podobné problémy ako Slováci, majú dnes v Európe všetky národy, ktorým je nanucovaný globalistický a liberálny spôsob života. Aké sú podľa Vás východiská z tejto situácie? Je podľa Vás ešte šanca zvrátiť tento trend?

– Kresťanstvo je integrálnou súčasťou slovenských dejín, jeho odkaz na jeho ohlasovateľov, sv. Cyrila a Metoda, je súčasťou našej ústavy. Ako vnímate trend liberálneho systému vytesniť kresťanstvo z oficiálneho štátneho života a kultúry?

– Ako novinárka sa často venujete témam súvisiacim s kultúrou. Aký je podľa Vás stav súčasnej slovenskej kultúry? Máme ešte špecifickú, slovenskú kultúru alebo sme už len kultúrnou odnožou globalizovanej pop-kultúry?

– Vláda, ktorá vzišla z posledných volieb sa deklaruje ako národne orientovaná. Čo podľa vás môžeme očakávať od vlády na poli kultúry? Má podľa Vás šancu opäť nadviazať na rozvíjanie klasických zdrojov slovenskej literatúry, divadelného a filmového umenia, hudby či maliarstva, ako sme to poznali ešte pred cca 40 – 50 rokmi?

– Akú úlohu by podľa vás mohli zohrať alternatívne médiá v návrate k národnej kultúre, resp. myslíte si, že sa už dnes nejakým spôsobom podieľajú na jej oživení?

Na záver vás už pozývame pozrieť a vypočuť si jej zaujímavé postrehy.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní