Listy otca synovi, list štvrtý: Zbrane -

Listy otca synovi, list štvrtý: Zbrane

Prof. Dominik Pecka
12. novembra 2023
  Cirkev

Syn môj,

sľúbil som ti, že ti napíšem, akými zbraňami treba bojovať, aby si dosiahol víťazstvo. Hneď na začiatku ti však hovorím, že dobrý bojovník si vždy nájde zbraň. A zbrane, o ktorých ti budem písať, nie sú jediné, sú však najlepšie. Samson sa proti presile nepriateľov ubránil obyčajnou čeľusťou z osla.

Ilustračný obrázok, José Echenagusía: Samson a Dalila
zdroj: wikimedia commons / Google Art Project

Zlému bojovníkovi ani najlepšia zbraň nič nepomôže. Všetko záleží na dobrej vôli. Aby vojak dobre bojoval, musí mať dostatok síl. Slabý či hladný vojak nedokáže bojovať. Boh uložil ľuďom ťažký boj proti prirodzenosti. Dáva im však nadprirodzený pokrm pre dušu, ktorým by sa posilňoval. Je to sväté prijímanie. Ako obyčajný chlieb živí a posilňuje naše telo, tak sväté prijímanie v podobe chleba živí a posilňuje našu dušu. A čím častejšie prijímame Telo Pána, tým viac posilňujeme svoju dušu.

No túto duševnú posilu necítime, podobne ako necítime, keď požijeme telesný pokrm, keď sa ten v našom tele mení na výživné látky a tie keď potom prechádzajú do krvi. Nazývame to trávením. Telo sa živí vlastne takmer bez nášho vedomia. A duša tiež. Kristus ustanovil svoje telo za pokrm v podobe chleba, aby naznačil, že našej duši je práve tak často treba sviatostný pokrm, ako je pre telo potrebný obyčajný pokrm.

Duchovný boj nám Kristus uľahčuje tiež tým, že ustanovil svätú spoveď, aby sme mohli svoju dušu očistiť od hriechu a nadobudnúť tak istotu, že máme čisté svedomie. Aj keď klesneš vo svojom boji, môžeš sa opäť postaviť. Ak zhrešíš, môžeš opäť dosiahnuť odpustenie, keď oľutuješ svoje previnenia a chceš sa napraviť. Je však potrebné, aby si sa spovedal vždy úplne a úprimne. Po dobrej spovedi je človeku ľahko a radostne, akoby sa zbavil veľkej tiaže. Spoveď povrchná a neúprimná neprináša takéto radostné uspokojenie.

Neboj sa a nehanbi sa nikdy spovedať, aj keď máš hocijaké hriechy! V spovednici je muž vzdelaný, ktorý ti porozumie a pomôže. Ak sa máš spovedať z nejakého hriechu proti cudnosti a nevieš, ako by si sa vyjadril, povedz jednoducho: Prosím, mám ešte istý hriech, ale neviem, ako by som to povedal. Spovedník sa ťa už opýta, a keď mu pravdivo odpovieš na jeho otázky, ťažkosť pominie. Ak pochybuješ, či je niečo hriechom proti cudnosti, spýtaj sa spovedníka.

Spoveď nie je len na to, aby sme sa vyznávali z hriechov, ale aj na to, aby sme sa poradili o veciach, ktorým dobre nerozumieme, najmä ak sa týkajú nášho svedomia. Nemusím ti snáď ani hovoriť, že spovedník je povinný zachovávať tajomstvo o všetkom, čo sa dozvie pri spovedi. Preto sa mu zver vždy s najväčšou dôverou! Slávni vojvodcovia sa modlievali pred bitkou. Vedeli veľmi dobre, že víťazstvo dáva Boh.

Modlitba je myšlienkou na Boha. Môže byť teda taká rýchla a krátka ako myšlienka. Ak si v pokušení, spomeň si na Boha. Stačí aj krátke povzdychnutie: Bože, pomôž mi! Ježišu, posilni ma! Mária, matka moja, neopúšťaj ma! Takéto krátke modlitby sa nazývajú strelné. To preto, že sú rýchle ako strela. Ale aj preto, že sú tou najlepšou zbraňou proti zlu. Často používaj tieto zbrane! A nakoniec by som ti rád povedal, ako si ty sám môžeš uľahčiť svoj boj.

Nikdy nezostávaj bez zamestnania! Ak zaháľaš, budú ti prichádzať na um nemravné predstavy a ťažko sa ti bude odvracať myseľ od nich. Striedaj prácu s čítaním, zábavou a hrou! Stále sa niečím zaoberaj! Teší ma, keď vidím, že má chlapec záľubu v niečom zvláštnom. Niekto rád kreslí, iný vo voľnej chvíli niečo majstruje, či hrá na niektorý hudobný nástroj.

To sú ušľachtilé záľuby, ktoré pútajú ducha a odvádzajú ho od nebezpečných myšlienok. Hovorí sa, že pri práci človek zabudne na všetko zlé! To je pravda. Pracuj vždy s láskou a horlivosťou! Práca nie je kliatba, ale krásny Boží dar. Pracou nadobúda ľudský život zmysel a cenu. Ľudia pracujúci bývajú ľudia veselí. Lenivci naopak unudení a mrzutí. Pravdivé je príslovie, že záhaľka je matkou hriechu.

Ak pracuješ duševne alebo s málom pohybu, musíš si to vynahradiť inak. Využi každú príležitosť na telesnú prácu! Pomáhaj na poli, v záhrade, v domácnosti! Prospeješ sebe aj druhým. Ak nie je možné, aby si telesne pracoval, športuj! Tráv veľa času vo voľnej prírode a na čerstvom vzduchu! Nezabúdaj však, že telesné cvičenia nie sú cieľom, ale iba prostriedkom k cieľu! A tým je osvieženie tela, nie prepínanie fyzických síl.

Nenaháňaj sa za rekordmi kvôli chvále druhých! To nikam nevedie. Nerozumným športovaním si už mnohí mladí zničili zdravie. Všetko čo robíš, rob s mierou! Ak sa budeš rozumne starať o svoje zotavenie, som presvedčený, že ti to prospeje aj na duchu. Duševne osviežený a telesne unavený budeš večer usínať, porúčajúc dušu i telo Bohu modlitbou. A ráno vstávaj hneď, ako sa prebudíš! Zaiste vstaneš s tvárou jasnou, srdcom radostným a dušou čistou.

Tieto štyri listy, milý môj syn, sú písané od srdca. Tým mám namysli, že to čo, som ti napísal, je to najlepšie čo viem a čo zároveň považujem za najlepšie pre tvoje blaho. Ak sa budeš riadiť mojimi radami, určite dosiahneš šťastie v tomto živote i v tom druhom. Ak však zídeš z pravej cesty – čo nedaj Boh – nebudeš sa môcť vyhovárať, že ti nikto neporadil a nepoučil ťa, ako máš žiť.

Sám si budeš na vine. Odteraz už všetko záleží iba na tebe. Ty musíš chcieť! Poradiť a poučiť som ťa mohol, chcieť však za teba už nemôžem. Rovnako ako za teba nemôže nikto ani jesť. Musíš chcieť ty sám…

Pre redakčné účely mierne upravené a krátené


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.