Liberálni katolíci obvinili Scotta Hahna zo „schizmy“ za to, že podporil biskupa Stricklanda! -

Liberálni katolíci obvinili Scotta Hahna zo „schizmy“ za to, že podporil biskupa Stricklanda!


31. augusta 2023
  Krátke správy

Zdá sa, že slovo „schizmatik“ bude pre liberálnych a ľavicových katolíkov za chvíľu znamenať to, čo pre ich politických spriaznencov znamená slovo „fašista“. Bude to skrátka nálepka pre každého, kto nie je uzrozumený s progresivistickou a synodálnou cestou v Cirkvi.

Scott Hahn, katolícky spisovateľ
zdroj: youtube.com

Najnovšie sa ušlo tejto nálepky známemu katolíckemu spisovateľovi, ktorý počas leta navštívil aj Slovensko, aby sa zúčastnil v Bratislave na festivale Bratislavské Hanusove dni. To však vtedy ešte zrejme nikto netušil, že sa stane o niekoľko mesiacov „schizmatikom“. Aj keď, úprimne povedané, dalo sa to čakať. Hahn, ako konvertita z protestantizmu (spolu so svojou manželkou Kimberly), totiž presne zapadá do liberálnych predstáv o tzv. schizmatikoch: navštevuje tradičnú sv. omšu, kritizuje cirkevný liberalizmus a progresivizmus a ako bývalý protestant veľmi dobre vie, čo hovorí, keď spomína protestantizáciu katolíckej Cirkvi.

Jeho najnovší priestupok sa týka toho, že verejne vyjadril vďačnosť biskupovi Stricklandovi z texaského Tyrelu za jeho pastiersky list, v ktorom biskup varoval katolíkov pred výsledkami pripravovanej októbrovej Synody v Ríme. List sme publikovali aj na stránke Christianitas.sk:

https://christianitas.sk/biskup-strickland-v-pastierskom-liste-synoda-prinesie-novoty-musime-ich-odmietnut-ak-odporuju-viere-aj-keby-nas-nazyvali-schizmatikmi/.

Hahn na Facebooku uverejnil status: „Som vďačný za inšpirujúce slová biskupa Stricklanda.

Po tomto verejnom vyjadrení podpory sa na Scotta Hahna vyvalil termálny prameň liberálnych duchaplností, v ktorom bublali tie najpoprednejšie osobnosti katolíckej liberálnej scény v USA. Ako jeden z prvých sa ozval Austen Ivereigh, tvorca životopisu pápeža Františka. Ivereigh v minulosti hojne podporoval heterodoxného jezuitu Jamesa Martina SJ, hlavného propagátora homosexualizmu medzi americkými katolíkmi a rovnako aj kardinála McElroya, ktorý má podobné osvietené a pokrokové názory ako P. James Martin SJ. U nich však Ivereigh zatiaľ nič schizmatické nepozoroval, inak by to určite oznámil, podobne ako v prípade Scotta Hahna.

Pripomeňme, že Ivereigh bol tiež poradcom britského kardinála Cormaca Murphyho-O’Connora, ktorému dokázali dva sexuálne vzťahy so ženami, z ktorých jedna išla na potrat.

Na Twitteri o Hahnovi oznámil:

Scott Hahn sa pripája k schizme v USA. Ale príznaky tam boli už dávno.“ – Tak, tak, ako sme písali vyššie, indície boli už dávno. Nemal konšpirovať s tou tradičnou omšou…

K nemu sa pridal Mike Lewis z liberálneho portálu Where Peter Is (bez otáznika?), ktorý útočí na všetkých, čo sa opovážia vzniesť nejakú kritiku voči pápežovi Františkovi. Lewis obvinil Hahna, že sa „pripojil k disidentskému, protipápežskému krídlu v Cirkvi“ a prijal „reakčnú tradicionalistickú ideológiu“. A dodal:

S jeho podporou Stricklandovho listu sa vyhliadky na rozkol v americkej katolíckej cirkvi – alebo aspoň na rozhorčenú populistickú vzburu proti pápežovi – zrazu javia realistickejšie.“ – Sledujme ten slovník: „populistická vzbura“, nemáme pocit, že čítame politický úvodník Denníka N?

Massimo Faggioli, profesor z Villanova Univerzity, populárny medzi liberálnymi katolíkmi, sa tiež pridal:

Scott Hahn podporuje biskupa Stricklanda. Je to smutné, ale nie prekvapujúce. Aspoň pre mňa.“

Otázka však znie: Pokiaľ je schizmatikom Scott Hahn, ktorý len podporil biskupa Stricklanda, čo je potom biskup Strickland? Nutne musí byť v očiach liberálov a progresivistov taktiež schizmatikom, aj keď je riadne ustanoveným biskupom. Kto potom vlastne nie je schizmatikom?

Zrejme len ten, kto kráča po synodálnej cesty v ústrety pokroku, teší sa na požehnávanie homosexuálov, cvičí spolu so svojím medzináboženským priateľom jógu a číta po večeroch súry z Koránu, burcuje proti kňazskému celibátu a je zaočkovaný proti covidu, samozrejme.

Že toto nálepkovanie nepokrokových biskupov ako „nezjednotených s Rímom“ nie je záležitosťou len USA, o tom svedčí list, ktorý sme do Nadácie Slovakia Christiana dostali od Jeho excelencie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického biskupa, ako reakciu na naše pozvanie k účasti na prezentácii knihy biskupa Schneidera. V liste sa píše, že pozvanie na prezentáciu odmieta:

Pán Michalka, my iných obrancov katolíckej ortodoxie okrem Svätého Otca nepotrebujeme, a preto nepokladáme za vhodné, aby sme sa Vašej akcie zúčastnili,“ pričom ohľadom biskupa Schneidera sa Jeho excelencia vyjadrila vyššie takto:

Podiel na pápežskej „Petrovej neomylnosti“, jedinej v Cirkvi, majú len tí biskupi, ktorí sú zjednotení so Svätým Otcom.“

Máme tomu rozumieť tak, že podobne ako je pravdepodobne v očiach amerických katolíckych liberálov biskup Strickland „schizmatický“ (spolu so Scottom Hahnom, samozrejme), tak je aj biskup Schneider nezjednotený so Svätým Otcom a teda „schizmatický“?

V tom prípade musíme hlásiť, že ak by každý biskup, ktorý slúži tradičnú omšu, kritizuje kroky pápeža a burcuje proti liberalizmu bol schizmatikom, tak je v Cirkvi neuveriteľné množstvo „schizmatických“ biskupov, ktorí sú však riadne ustanovení a v úradoch potvrdení. Spomeňme aspoň kardinála Burka, arcibiskupa Aguera, zosnulého kardinála Pella, biskupa Schneidera, biskupa Stricklanda, kardinála Müllera, biskupa Gänsweina, biskupa Cordileona, kardinála Saraha, atď, atď. To je trochu mätúce a dáva podnet k nepríjemným otázkam: Kto je tu vlastne schizmatikom?

BM

Zdroj: LifeSite News, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.