Kardinál Willem Eijk: Nesúhlasíme s požehnávaním LGBT párov -

Kardinál Willem Eijk: Nesúhlasíme s požehnávaním LGBT párov


9. februára 2024
  Krátke správy

Duch Svätý pôsobí v Cirkvi, takže veriaci môžu byť pokojní a nemusia sa obávať budúcnosti. Väčšina biskupov odmieta zmeny, ktoré nie sú v súlade s Evanjeliom. Týka sa to napríklad požehnávania homosexuálnych párov. Hovoril o tom holandský kardinál Willem Eijk v rozhovore pre PCh24 TV.

Zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Holandský kardinál Willem Eijk poukázal na to, že veľké množstvo biskupov (normálni katolícki biskupi 🙂 ) na celom svete odmietlo požehnávanie homosexuálnych párov, navrhované v doktrinálnej deklarácii Fiducia supplicans.

Dokument, Fiducia supplicans, hovorí o požehnaní párov v neregulárnych situáciách, ako sú aj páry rovnakého pohlavia. K tejto deklarácii sa vyjadrili mnohé biskupské konferencie v Afrike a východnej Európe, ale aj Holandská biskupská konferencia. Holandskí biskupi jasne uviedli, že budú žehnať hriešnika a modliť sa za neho. To nie je nič nové, vždy sme to v Cirkvi robili. Dôležité sú však kroky zo strany hriešnika. Má sa modliť, objaviť objektívnu Božiu vôľu pre svoj osobný život, aby v ňom mohol ďalej duchovne rásť,“ uviedol holandský kardinál Willem Eijk.

Nebudeme žehnať žiadne páry v neregulárnych vzťahoch, úplne sme to vynechali. Keď ale hovoríme o modlitbe za konkrétneho človeka, v ktorej prosíme, aby objavil pravú objektívnu Božiu vôľu vo svojom živote, znamená to, že sa má zamyslieť nad tým, ako má žiť a čo od neho Boh chce a kvôli čomu Boh ustanovil manželstvo,“ uviedol holandský kardinál Eijk.

Ďalej holandský kardinál Eijk uviedol: „U nás v Holandsku boli homosexuálne vzťahy legalizované v roku 2001. Boli sme prvou krajinou na svete, ktorá tak urobila a ako holandskí biskupi sa obávame, že požehnanie týchto párov by sa mohlo interpretovať ako požehnanie ich homosexuálneho vzťahu. Obávali sme sa, že Cirkev povolí požehnávať páry osôb rovnakého pohlavia. Z toho dôvodu sme si už dávno povedali – nebudeme požehnávať páry rovnakého pohlavia a ani páry žijúce v neregulárnych vzťahoch. Budeme sa však vždy modliť za jednotlivca, aby objavil objektívnu Božiu vôľu vo svojom živote a takisto sa budeme modliť aj za to, aby dokázal odolať hriechu a žiť život v Božej milosti.“

Na otázku o situácii vo svete v kontexte synodálneho procesu (ktorý nemá dogmatický charakter, nič nebolo definované ako pravda viery „ex cathedra“, takže každý katolík môže v najlepšej synodálnej tradícii vnímať celý proces ako nezáväzné liberálne táranie modernistov) kardinál Eijk upozornil, že väčšina biskupov odmieta nekatolícke zmeny. Takisto poukázal na to, že keď sa skúmajú závery synody z októbra 2023, tak je vidieť, že väčšina biskupov vo svete jednoducho neakceptuje názory, ktoré nie sú v súlade s tradičnou doktrínou Cirkvi. Kardinál Eijk uviedol, že je preto pokojný, Duch Svätý v Cirkvi pôsobí a nedopustí, aby sa názory v rozpore s tradičnou doktrínou Cirkvi presadili.

Holandského kardinála sa v pch24.pl spýtali aj na tému gender ideológie, odpovedal nasledovne:

Ako katolíci si musíme uvedomiť, že teória rodu nezodpovedá náuke Cirkvi. Problém nastáva, keď hovoríme o najrozsiahlejšej rodovej teórii, ktorá hovorí, že sociálne roly manžela a manželky, muža a ženy možno úplne oddeliť od biologického pohlavia. To nie je v súlade s tradíciou Cirkvi, pretože to znamená, že môžete žiť ako homosexuál, ako lesba, ako transsexuál, ako transrodová osoba, ako nebinárna osoba – je to vaša voľba, môžete si vybrvlastnú rodovú identitu, ktorá nezávisí od vášho biologického pohlavia. A to je podľa doktríny Cirkvi nemožné. Každý človek je zložený z duše a tela, čo znamená, že nie je možné úplne oddeliť sociálnu rolu od biologického pohlavia.“

Pre pomalšie chápavých liberálnych a modernistických veriacich, krátky citát zo Svätého Písma: 27 A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril. (Gn1,27). Nič sa tu nehovorí o 72 nebinárnych, transsexuálnych pohlaviach, takže so 72 pohlaviami ma môžu akurát tak synodálne sprevádzať….

Na margo nedávnych bergogliánskych tvrdení Pápežskej akadémie života o tom, že antikoncepciu možno niekedy považovať za prípustnú kardinál Eijk uviedol:

Skazenosť antikopcepcie je de facto neomylným učením. Učenie Cirkvi o o antikoncepcii sa nikdy nezmení, je to nemožné. Toto je dobre zavedená doktrína v tradícii Cirkvi. Je pravda, že dogma o antikoncepcii nebola nikdy zavedená, ale keď sa určitá doktrína vyučovala dlho kategorickým spôsobom a bola nemenná, aj autentické Magistérium, ktoré nie je dogmou, je takisto nemenné. Toto je aj prípad antikoncepcie.

BK

Zdroj: pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista

Nadužívanie a zneužívanie slova „láska“ v Cirkvi ako duchovný kastračný nástroj proti katolíckej bojovnosti