
J. D. Vance: „Nová americká vláda sa zaväzuje chrániť práva kresťanov po celom svete“

3. marca 2025
Krátke správy
V chaose posledných dní trochu zanikol zaujímavý príhovor amerického viceprezidenta na Národných katolíckych modlitbových raňajkách.

J. D. Vance hneď v úvode svojej reči označil súčasného prezidenta Donalda Trumpa za „najkatolíckejšiu“ hlavu štátov za dlhé obdobie. Podľa Vancea je Trump presným opakom svojho predchodcu Joea Bidena, ktorý len „zatváral ľudí za ich pro-life názory a modlitby pred potratovými klinikami“. Súčasný prezident podporou mieru predostiera svetu „katolícke sociálne učenie“, povedal Vance. Viceprezident uznal, že kresťanstvo je dnes „najprenasledovanejším náboženstvom“, a preto sa nová americká vláda viac zameria na ochranu náboženských práv vo svete. „Naša politika bude na úžitok všetkým katolíkom po celom svete!“ vyhlásil.
Vance tiež priznal nemalý podiel predchádzajúcich amerických vlád na „zničení historických kresťanských komunít“. Reč bola zjavne o Blízkom východe, keďže po invázii USA a spojencov do Iraku v roku 2003 klesol počet tamojších kresťanov zo 6 % na 1 % (na čo sme upozornili v staršom článku). Priority sa však menia o 180 stupňov. Viceprezident USA vyhlásil, že krajina uznáva svoju „ povinnosť ochraňovať náboženskú slobodu kresťanov. Pretože za posledných 40 rokov to často boli historické kresťanské komunity, ktoré niesli bremeno neúspešnej americkej zahraničnej politiky“. Nová americká vláda sa teda zaväzuje „chrániť práva kresťanov po celom svete“.
V ďalšej časti svojho prejavu sa venoval svojej osobnej viere. Priznal, že sa ako nový katolícky konvertita snaží vyhýbať „občianskym vojnám medzi dominikánmi a jezuitmi, konzervatívnymi katolíkmi a progresívnymi katolíkmi“. Uviedol, že sa snaží k sviatostiam pristupovať každý deň, aj keď bolo obdobie, kedy si cestu do kostola nenašiel ani len v nedeľu. Avšak „cítim, že ma Boh mení každý jeden deň a to je jedno z najväčších požehnaní pristupovania ku sviatostiam,“ vyznal sa muž za rečníckym pultom. Následne sa opäť trochu vrátil k politike:
„Jednou z vecí, ktoré som si uvedomil vďaka svojej katolíckej viere je poznanie, že tie najhlbšie a najdôležitejšie veci nie sú tie materiálne, nie je to HDP, nie sú to čísla, ktoré vidíme na burze cenných papierov. Skutočnou mierou zdravia spoločnosti je bezpečnosť, stabilita a zdravie našich rodín a našich ľudí…
Katolicizmus, kresťanstvo vo svojom jadre nás učí, aby sme sa starali o tie hlboké a dôležité veci, ako je ochrana nenarodených, prosperita našich detí a prosperita a posvätnosť našich manželstiev. Takže áno, záleží nám na prosperite, ale tá prosperita musí viesť ku všeobecnému blahu obyvateľov Spojených štátov amerických.“
Následne sa viceprezident vyjadril, že za tú najlepšiu vec, ktorá sa stala v novembri minulého roka, nepovažuje víťazstvo vo voľbách, ale rozhodnutie svojho 7-ročného syna dať sa pokrstiť. Vanceova manželka Usha je ázijského pôvodu a vyznaním je hinduistka. Manželia sa dohodli, že deti sa samé rozhodnú, akú vieru budú vyznávať.
Americký viceprezident sa počas svojho príhovoru na Národných katolíckych modlitbových raňajkách dotkol aj témy súčasnej krízy v Cirkvi. Podľa jeho názoru by sme sa „nemali pozastavovať nad každou jednou kontroverziou v Cirkvi“, ale mali by sme sa „snažiť žiť našu vieru najlepšie ako vieme pod patronátom našich duchovných vodcov“. Vance priznal, že ho prekvapila kritika pápeža Františka, ktorému sa nepozdáva nová americká politika ohľadom imigrácie. Uviedol, že sa rozprával tak s konzervatívnymi katolíkmi, ako aj s tými progresívnymi a dodal, že hoci v mnohom súhlasí s postojom konzervatívneho tábora, predsa len sa mu zdá, že sa „až príliš zaoberá kritikou duchovenstva, či dokonca samotnej hlavy Cirkvi“. „Nemali by sme našich duchovných vodcov vnímať len ako ďalších influencerov na sociálnych sieťach,“ myslí si J. D. Vance.
Uviedol, že napriek všetkým nezhodám sa modlí za zdravie pápeža Františka a tiež to, že nikdy nezabudne na tú nočnú scénu, kedy počas pandémie covidu stál pápež sám na Svätopeterskom námestí „držiac nad hlavou Eucharistiu“. Viceprezident prečítal pápežov príhovor z toho dňa, ktorý sa ho „hlboko dotkol“ a na záver vyzval prítomných, aby sa za Františkovo zdravie spoločne pomodlili.
MG
Zdroj: youtube EWTN, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!