Cirkevné bratstvo v Španielsku odolalo progresivistickému a liberálnemu tlaku: Ženy nebudú pripustené do mužských úloh. Budú ďalej nosiť mantily -

Cirkevné bratstvo v Španielsku odolalo progresivistickému a liberálnemu tlaku: Ženy nebudú pripustené do mužských úloh. Budú ďalej nosiť mantily


25. mája 2026
  Cirkev Politika Spoločnosť  

Kráľovské bratstvo Najsvätejšej sviatosti a Svätého pravého Kríža v Leóne nepodľahlo všadeprítomnému progresivistickému tlaku na „rovnoprávnosť“ v tradičných španielskych cirkevných bratstvách, ktorých história siaha hlboko do minulosti. V nedeľu odmietlo možnosť, žeby ženy, ktoré sú jeho súčasťou, mohli chodiť oblečené ako muži v tunike a kapucni so zahalenou tvárou, ale budú musieť naďalej chodiť oblečené ako „manolas“, čiže v čiernych šatách, s mantilou a vysokým hrebeňom vo vlasoch.

https://www.religiondigital.org/vida-religiosa/seguiran-llevando-mantilla-cofradia-minerva_1_1454815.html

Kráľovské bratstvo Najsvätejšej sviatosti a Svätého pravého Kríža
zdroj: wikimedia commons

Bratstvo, od začiatku svojej existencie zložené z mužov aj žien (na rozdiel od čisto mužských a čisto ženských), založené v roku 1612, jedno z najstarších v Leóne, zvolalo na 24. mája mimoriadne valné zhromaždenie svojich členov, aby hlasovali o tom, či upraviť svoje stanovy tak, aby ženám umožnili nosiť tuniku a kapucňu, čo si vyžadovalo dosiahnutie dvoch tretín odovzdaných hlasov. Návrh bol zamietnutý a ženy môžu chodiť v procesiách len vo svojom tradičnom odeve.

Liberálny portál Religion Digital sa ešte v nedeľu ráno tešil na pokrokové zmeny,

https://www.religiondigital.org/diocesis/adios-mantilla-peineta-cofradia-minerva_1_1454698.html

avšak dnes už len sklamane konštatoval, že zmeny napokon nebudú.

Stáročia staré Bratstvo vo štvrti San Martín už pred rokom, 11. mája 2025, usporiadalo hlasovanie medzi svojimi 2 154 bratmi a sestrami, hoci nie všetci boli oprávnení voliť, v závislosti od ich veku a toho, či prispievali členskými príspevkami.

V prvom hlasovaní bolo 286 hlasov za a 199 proti , čo znamenalo, že existoval dostatočný záujem o navrhnutie novely pravidiel, ktorá však bola v druhom kole hlasovania zamietnutá, pretože nezískala potrebných 312 kladných hlasov.

V Leóne existujú štyri ďalšie bratstvá, ktoré však zakazujú prítomnosť opačného pohlavia. Tri výlučne mužské: Dulce Nombre de Jesús Nazareno, Nuestro Señor Jesús de la Redención a Santísimo Cristo de la Expiración y del Silencio; a jedno ženské, ktorá neumožňuje účasť mužov: María del Dulce Nombre.

Tradičné španielske cirkevné bratstvá, predstavujú obľúbený terč pre sekulárnych a cirkevných progresívcov. Pod zámienkou rodovej rovnosti sa majú buď otvoriť opačnému pohlaviu, alebo ako v horeuvedenom prípade prenechať ženám mužské úlohy a oblečenie.

O problematike sme už na portáli Christianitas.sk písali:

https://christianitas.sk/spanielska-vlada-tresta-katolicke-modlitbove-bratstva-ktore-nenasleduju-jej-politiku-rodovej-rovnosti/

https://christianitas.sk/slavna-procesia-velkeho-tyzdna-v-san-sebastiane-sa-po-60-rokoch-vracia-zanikla-v-dosledku-zmien-po-ii-vatikanskom-koncile-a-po-obvineni-z-triumfalizmu/

https://christianitas.sk/spanielski-vladni-progresivisti-a-feministky-stupnuju-utoky-aj-proti-dalsim-tradicnym-katolickym-modlitebnym-bratstvam-su-diskriminacne/

V dnešnom suchopáre tradície a pravovernosti sú aj takéto drobné správy osviežujúcou rosou.

Branislav Michalka

Zdroj: Religion Digital, titulný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať