Biskup Noriega pri spomienke na 200 000 mučeníkov povstania cristeros v Mexiku vyzýva: „Bráň svoju vieru tým, že ju budeš poznať!“ -

Biskup Noriega pri spomienke na 200 000 mučeníkov povstania cristeros v Mexiku vyzýva: „Bráň svoju vieru tým, že ju budeš poznať!“


5. mája 2026
  Cirkev História Politika  

Biskup Noriega zo Zacatecas vyzýva veriacich, aby prehĺbili svoju vieru pri príležitosti 100. výročia Cristiady, konfliktu, ktorý si v Mexiku vyžiadal viac ako 200 000 mučeníkov. Po mnohých rokoch pokusov ľavicových a slobodomurárskych vlád v Mexiku zakrývať fakty o povstaní a utrpení katolíkov, storočnica veľkého prenasledovania obnovuje pamäť a príklad mučeníkov.

Zástava cristeros, vyjadrujúca ich úctu ku Kristovi Kráľovi a Panne Márii z Guadalupe
zdroj: wikimedia commons

Storočnica Cristiady, ktorú si pripomínajú katolíci v Mexiku, ale aj vo svete, viedla aj mexický episkopát k výraznej podpore obnovenia historickej pamäte tohto konfliktu, ktorý postavil tisíce katolíkov do boja proti sekularistickému štátu medzi rokmi 1926 až 1929. V tomto rámci biskup zo Zacatecas, Mons. Sigifredo Noriega Barceló vyzval jasným vyhlásením veriacich: „Bráň svoju vieru tým, že ju budeš viac poznať“.

Téma povstania cristeros bola najnovšie prejednávaná aj počas 120. plenárneho zhromaždenia mexických biskupov, ktoré sa konalo od 13. do 17. apríla. Vo vyjadreniach pre agentúru ACI Mons. Noriega vysvetlil, že Cirkev v Mexiku sa momentálne nachádza „v procese obnovy pamäte“ ohľadom tejto udalosti, s cieľom uvažovať o „význame Cristiady v danej dobe“ a „o dôsledkoch, ktoré má pre súčasnosť“.

Povstanie cristeros vypuklo v roku 1926 po tom, čo prezident Plutarco Elías Calles sprísnil uplatňovanie protiklerikálnych článkov ústavy z roku 1917 prostredníctvom tzv. Callesovho zákona, ktorý ukladal prísne obmedzenia náboženskému životu. Dňa 31. júla toho roku mexickí biskupi na protest pozastavili verejný kult v celej krajine (interdikt) a federálna vláda odpovedala ešte intenzívnejším prenasledovaním katolíkov.

Podľa Konferencie mexického episkopátu (CEM) „viac ako 200-tisíc mučeníkov obetovalo svoje životy pri obrane svojej viery: deti, mladí, starí; roľníci, robotníci, kňazi, rehoľníci aj laici“.

Biskup zo Zacatecas zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že dnes, o sto rokov neskôr, už pre mnohých katolíkov „nie sú to pevné náboženské princípy, ktoré riadia náš život“, a zdôraznil potrebu posilniť formáciu vo viere a poznanie udalostí, ktoré formovali Cirkev v krajine.

Mons. Noriega zdôraznil, že tí, ktorí v tom čase bránili katolícke náboženstvo, by dnes vyslali jasné posolstvo: „Bráň svoju vieru tým, že ju budeš viac poznať“. Podľa jeho názoru „dejiny nám pomáhajú pripomenúť si, čo dopadlo dobre a čo nedopadlo dobre“, a to umožňuje uvažovať o tom, ako zabrániť tomu, aby sa podobné epizódy neopakovali, aby „už nebolo potrebné brať akýkoľvek druh zbraní na obranu náboženskej slobody, na obranu princípov, hodnôt, ktoré nás utvárajú“.

Prelát vyslovil záverečnú výzvu, aby sme s obdivom uznali statočnosť „ľudí, ktorí obetovali svoj život, ktorí čelili týmto situáciám, ktoré zasahovali a narúšali to najhlbšie, nielen v presvedčení, ale v samotnom živote“.

Povstanie cristeros (1926 – 1929) v Mexiku bola ozbrojeným konfliktom medzi katolíkmi (cristeros) a štátom, ktorý sa snažil tvrdo presadiť protiklerikálne ustanovenia ústavy z roku 1917. Reakciou bolo najprv pokojné odmietnutie a bojkot, no postupne prerástol do ozbrojeného odporu, keď sa tisíce veriacich chopili zbraní s heslom „¡Viva Cristo Rey!“ (Nech žije Kristus Kráľ). Konflikt si vyžiadal desaťtisíce obetí a zanechal hlbokú stopu v dejinách mexickej cirkvi.

¡Viva Cristo Rey!
zdroj: youtube.com

Z pohľadu katolíckej tradície ide predovšetkým o svedectvo viery a mučeníctva. Cirkev vždy učila, že kresťan má povinnosť zostať verný Bohu aj za cenu utrpenia, a mnohí cristeros túto vernosť potvrdili vlastnou krvou. Ich odpor nebol primárne revolučný v politickom zmysle, ale obranný – šlo o zachovanie možnosti žiť sviatostný život, vyznávať vieru a odovzdávať ju ďalším generáciám.

Mučeníci Cristiady sú preto vnímaní ako pokračovatelia starokresťanských mučeníkov: nie ako fanatici, ale ako ľudia, ktorí odmietli zradiť Krista, keď štát prekročil svoje oprávnené hranice a začal zasahovať do toho, čo patrí Bohu.

Zároveň katolícka tradícia vníma tento konflikt ako varovanie aj poučenie. Na jednej strane potvrdzuje právo brániť náboženskú slobodu, keď je brutálne potláčaná, no na druhej strane zdôrazňuje, že ideálnou cestou nie je násilie, ale usporiadaný vzťah medzi Cirkvou a štátom založený na pravde.

Cristiada ukazuje, čo sa stane, keď politika odmietne transcendentný základ a začne pretvárať spoločnosť bez ohľadu na náboženstvo: vzniká konflikt, ktorý rozdeľuje národ. Preto katolícky pohľad neoslavuje vojnu samotnú, ale vernosť uprostred skúšky a pripomína, že spoločné dobro nemožno budovať proti Bohu, ale iba v súlade s pravdou o človeku a jeho konečnom cieli.

Branislav Krasnovský

Zdroj: InfoCatólica, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)





Zdieľať