Belgický súd odsúdil Cirkev a biskupov za to, že nepripustili ženu k diakonátu! Tá žalovala Cirkev pre diskrimináciu a vyhrala! -

Belgický súd odsúdil Cirkev a biskupov za to, že nepripustili ženu k diakonátu! Tá žalovala Cirkev pre diskrimináciu a vyhrala!


28. júna 2024
  Krátke správy

Nie je to tak dávno, čo sme písali na našom portáli o pokrokovej súdružke z Belgicka, ktorá sa rozhodla, zrejme ovplyvnená nádejnou „demaskulinizáciou Cirkvi“, žalovať Cirkev za to, že ju odmieta prijať za diakonku, resp. kňažku.

https://christianitas.sk/ zena-v-belgicku-zaluje-cirkev-na-sude-zato-ze-nemoze-byt-diakonkou-co-bude-cirkev-robit-ked-s-nou-spor-prehra-pasca-sekularneho-statu-sklapla/

Pred niekoľkými dňami sa táto „diskriminovaná“ občianka menom Veer Dusauchoitová dočkala zásahu sekulárneho štátu vo svoj prospech. Belgický súdny systém zistil, že doktrína Cirkvi môže byť v sladkej liberálnej demokracii postavená pred súd a úspešne odsúdená.

Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com

A tak v utorok 25. júna civilný súd v Mechelene, vo flámskej časti krajiny uznal bývalého arcibiskupa diecézy Mechelen-Brusel Jozefa De Kesela, ako aj súčasného nositeľa tejto funkcie, arcibiskupa Luca Terlindena, za „vinných z diskriminácie“. Duchovní majú sťažovateľke zaplatiť odškodné 1500 eur. Arcibiskupstvo Mechelen-Brusel sa – podľa novín La Libre – zatiaľ nerozhodlo podať odvolanie.

Žeby nakoniec chceli radostne zaplatiť, lebo zdieľajú so súdom rovnaký názor, len sa ešte musia držať stále platných pravidiel? Alebo počkajú s odvolaním až dovtedy, ako sa vyvinie októbrová Synoda? Nezabúdajme, že sa to stalo v Belgicku a belgickým biskupom, ktorí sú preslávení svojou pokrokovosťou.

Celá komédia začala vtedy, keď odmietnutá samozvaná kandidátka na diakonát, Veer Dusauchoitová zistila, zrejme neomylným čuchom sufražetky, že odmietnutie bolo v rozpore s belgickou ústavou. A možno aj slovenskou, kto vie?

Na súde síce zástupcovia diecézy vysvetlili, že odmietnutie vyplýva z kánonického práva, ale sudcovia rozhodli v prospech sťažujúcej sa ženy.

Podľa belgického súdu sú biskupi vinní z diskriminácie, pretože „rovnosť medzi mužmi a ženami je jedným zo základných princípov právneho štátu“ a „arcibiskupi urobili chybu pri posudzovaní kandidatúry“, povedal Luc De Cleir, hovorca súdu v Mechelene. Vysvetlil, zrejme aby sudcov nemohli obviniť z porušovania slobody Cirkvi, že súd sa riadil len tým, že sťažovateľku nepripustil do diakonského kurzu, a nie vecou jej vysviacky.

Samozrejme, no a keď sa zajtra prihlási do kňazského seminára a zažaluje Cirkev, že ju nechcú prijať, tak belgický súd zase odsúdi Cirkev a bude sa tváriť, že to nie je kvôli odmietnutiu vysviacky, ale len kvôli tomu, že ju neprijali do kňazského seminára. Súvislosť medzi prijatím do kurzu/seminára a vysviackou asi súdu uniká.

Čo im však neuniká, je súčasná pozícia katolíckej Cirkvi v Európe. A tá je taká slabá, že predmetom právneho bádania a sankcií sa začína stávať už aj dodržiavanie kánonického práva.

BM

Zdroj: PCH24, titulný ilustračný obrázok, zdroj – pexels.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi