Anglikánska biskupka, ktorá radila kardinálom a pápežovi, prezradila detaily: Hovorila aj o kňažkách a biskupkách, bola príjemne prekvapená a musíme sa navzájom učiť! -

Anglikánska biskupka, ktorá radila kardinálom a pápežovi, prezradila detaily: Hovorila aj o kňažkách a biskupkách, bola príjemne prekvapená a musíme sa navzájom učiť!


27. februára 2024
  Krátke správy

Kampaň za svätenie žien v katolíckej Cirkvi pokračuje na plné obrátky. Sledujme ďalšie kroky. Anglikánska biskupka Jo Bailey Wellsová bola pred niekoľkými týždňami prominentnou účastníčkou zasadania Rady kardinálov (R9) a pápeža Františka. Zasadanie sa týkalo zvýšenia úlohy žien v Cirkvi a jej „demaskulinizácie“ (odmužštenia), pričom anglikánska biskupka referovala pápežovi a kardinálom ohľadom priebehu a výsledkov procesu svätenia žien v Anglikánskej cirkvi:

https://christianitas.sk/anglikanska-biskupka-a-bojovnicka-za-rodovu-rovnost-radila-vcera-rade-kardinalov-a-papezovi-vo-vatikane/

https://christianitas.sk/papez-napisal-predhovor-ku-knihe-vyzyvajucej-k-odmuzsteniu-demaskulinizacii-cirkvi-vatican-news-nazvali-doterajsiu-cirkev-muzskou-hegemoniou/

V pondelok sa redakcii portálu National Catholic Reporter zdôverila, ako prebiehalo stretnutie, o čom konkrétne rozprávala a ako celú akciu vnímala.

Anglikánska biskupka Jo Bailey Wellsová

Hneď na začiatku rozhovoru vlastne prezradila, čoho sa stretnutie skutočne týkalo. Zdôraznila totiž, že si uvedomuje ako pápež František „riskoval“ tým, že ju pozval, aby hovorila s Radou kardinálov o vysviacke žien, ale dúfa, že katolíckej Cirkvi nebude chýbať „odvaha“:

Som si vedomá, v neposlednom rade kvôli rôznym následným reakciám, že mnohí považujú túto situáciu za zvláštnu, ak nie priam historickú. Som vďačná za toto privilégium a rovnako chcem oceniť riziko, ktoré pápež František určite podstúpil, keď ma pozval.

Wellsová ďalej uviedla, že „pozvanie hovoriť s najbližším poradným orgánom pápeža o vysviacke žien ukazuje, že František vníma ekumenický dialóg nielen ako príležitosť na spoluprácu cirkví, ale aj ako spôsob, ako sa od seba navzájom učiť“.

Anglikánska biskupka uviedla, že pápežovi a jeho kardinálskym poradcom predstavila životný príbeh Florence Li Tim-Oi (predpokladám, že patrične nasladnutý a slzotvorný), ktorá bola prvou ženou vysvätenou za anglikánsku kňažku. Tá bola ilegálne vysvätená v roku 1944, počas II. svetovej vojny a tento krok bol zdôvodnený tým, že v Macau chýbali kňazi. Po roku 1945 zastavila vykonávanie bohoslužieb, aby sa vyhla konfliktu s anglikánskym arcibiskupom z Canterbury, ktorý odmietal aj takúto mimoriadnu vysviacku žien. K legalizácii svätenia žien v Anglikánskej cirkvi došlo v roku 1992.

Wellsová po srdcervúcom príbehu prešla do diskusie s prelátmi a otvorene pre National Catholic Reporter priznala, že diskutovala s pápežom a kardinálmi „o úrovni rozhodovania v súvislosti so ženami v troch stupňoch – diakonka, kňažka a biskupka“! Čiže, nielen o diakonkách! Táto informácia bola príliš silná ešte aj pre ultralibrálny portál Katholisch.de, ktorý ju radšej citlivo pri referovaní o rozhovore pre NCR vynechal. Zrejme, aby s láskou a ohľaduplnosťou zabránil konšpiráciám.

Pápež a jeho kardináli si ma so záujmom vypočuli a po prejave sa rozvinula diskusia, ktorá ma príjemne prekvapila,“ hovorí Wellsová. Dokážeme si zaiste živo predstaviť, aký typ diskusie a reakcií pápeža aj kardinálov dokáže „príjemne prekvapiť“ ženu, ktorá je sama vysvätená za biskupku! A aby sme nepochybovali, kam sa uberá synodálna cesta, tak pani biskupka dodáva, že s ohľadom na katolícku Svetovú synodu, ktorá sa má opäť konať v októbri, dúfa v zmeny v katolíckej Cirkvi, pokiaľ sa svätenia žien týka:

Môžeme očakávať, bez ohľadu na to, aká cesta pred nami v súvislosti so ženami a ich vysviackou je, že Duch bude pracovať na tom, aby potvrdil a využil dary dané ženám pre dobro celého Kristovho tela.

Neuviedla však aký „duch“ a samozrejme, je prekvapujúce, že pokiaľ myslí „celým Kristovým telom“ Cirkev ako takú, tak pravdepodobne už považuje za jeho súčasť aj Anglikánsku cirkev. Zdá sa teda podľa toho, že anglikánske „dobro“ by sa už čoskoro mohlo stať aj katolíckym „dobrom“ a toto „dobro“ svätenia žien zavládne v „celom Kristovom tele“.

A toto „dobro“ praje biskupka Wellsová Cirkvi z celého srdca:

Vždy som bola úplne presvedčená o tom, že Boh povoláva ženy k sviatostnej službe prostredníctvom vysviacky žien do všetkých troch rádov – v neposlednom rade preto, že som zažila výzvu a výsadu tohto povolania – mojou najväčšou túžbou ohľadom katolíckej Cirkvi je, aby všetci jej členovia mohli byť potvrdení a splnomocnení ku kňazskej službe, ako aj k vyučovaniu, spôsobom, aký Boh a vtedy, keď to Boh načasuje.“

A už sa to zrejme časuje, pretože biskupka očakáva, že „naliehavá potreba“ rozšírenia úloh pre ženskú službu, ako to opísala správa zo Synody o synodalite, bude hlavnou agendou, keď sa delegáti Synody zídu tento rok opäť v októbri.

Biskupka tiež verí tomu, že pápež František je „veľmi naklonený ženskému diakonátu“, aj keď vysvätenie žien za kňažky zostáva podľa nej pre neho za hranicou možného.

Uvidíme dokedy…

BM

Zdroj: National Catholic Reporter, Katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní