Viktor Orbán na konzervatívnej konferencii v Bruseli: „Kresťanská spoločnosť je to najlepšie, čo si viem predstaviť pre svoje deti a vnúčatá“ -

Viktor Orbán na konzervatívnej konferencii v Bruseli: „Kresťanská spoločnosť je to najlepšie, čo si viem predstaviť pre svoje deti a vnúčatá“


18. apríla 2024
  Krátke správy

Po dramatickom zásahu premiéra Belgicka pokračovala Národná konzervatívna konferencia (NatCon) aj druhý deň po tom, čo bola zo strany predstaviteľov mesta dvakrát preložená a nakoniec sa ju pokúsili násilne ukončiť za použitia policajnej sily. A niektoré následné prejavy stáli za to: zvlášť ten, ktorý vyslovil maďarský premiér.

Zdroj titulného obrázka: fb Orbán Viktor

Viktor Orbán v rozhovore s Yoramom Hazonym, hlavným usporiadateľom podujatia, uviedol, že Maďarsko je ostrovom konzervativizmu v oceáne šialenstva. Podľa jeho slov je náš južný sused (a dnes možno aj Slovensko…) skvelým miestom pre konzervatívcov z celého sveta, kde môžu prísť a dostať priestor na zostavenie stratégie na porážku woke ideológie v ich domácich krajinách. „Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že hovorí pravdu,“ uviedol na svojom blogu Rod Dreher, americký konzervatívny novinár, dnes žijúci v Budapešti. Dreher pokračuje:

Ako človeka, ktorý žije v Maďarsku, ma neuveriteľne frustruje, ako je tento muž v západných médiách vykresľovaný ako nejaký „zlobor“, hoci v skutočnosti vystupuje ako normálny človek, ktorý je nenormálny v tom zmysle, že chce bojovať proti šialenstvu.

Orbán ďalej na rovinu uviedol, že Európska únia svoje členské štáty sklamala a preto sa musí bezodkladne zmeniť. Kvôli jej „zelenej politike“ trpia farmári po celom kontinente. Migračná kríza sa zhoršuje z roka na rok, ako aj vojna na Ukrajine. Únia nič nedosiahla. Dotkol sa aj problému nacionalizmu. Podľa neho to je – aspoň čo sa strednej Európy týka – riešenie na problémy spôsobené internacionalizmom. Médiá falošne prezentujú nacionalizmus ako predchodcu fašizmu, ale to je len ich vyfabrikovaný konštrukt. Tiež sa ohradil voči nálepke populistu: „Je absurdné nazývať ma populistom,“ uviedol. „Keď sľúbim veci, tak ich aj splním. To nie je populizmus, to je politika.“ A pokračoval:

Migrácia sa týka aj civilizácie. Naša civilizácia je založená na kresťanských koreňoch a tradíciách. Tí, ktorí prichádzajú, nie. Prichádzajú z moslimskej civilizácie. To vyvoláva množstvo zložitých problémov.

Maďarský premiér ďalej poznamenal, že už je dedkom a ako taký často myslí na budúcnosť krajiny, v ktorej budú jeho vnúčatá vyrastať. Aká bude v roku 2100? Bude to moslimská civilizácia, kresťanská civilizácia alebo oboje? Takto podľa neho treba uvažovať o migrácii. „Žiť v kresťanskej spoločnosti, aj keď už nie je taká silná ako kedysi, je skvelá vec,“ podotkol. „Je to tá najlepšia vec, ktorú si viem predstaviť pre svoje deti a vnúčatá. Prečo by sme sa toho mali vzdávať?

Hazony, ktorý je židovsko-amerického pôvodu, však Orbána upozornil, že hoci je Maďarsko považované za „vzor kresťanskej spoločnosti“, sami Maďari účasť na sv. omšiach v kostoloch dosť zanedbávajú. Orbán súhlasil s tým, že skutočne „orientácia ľudí na večné otázky života sa zmenšuje“ a že ľudia nie sú dostatočne orientovaní aj na neviditeľnú časť svojich životov. Priznal tiež, že cirkvi v Maďarsku „nie sú dnes silné“ a že to ohrozuje budúcnosť jeho krajiny.

Chápem to tak, že ak si cirkvi nebudú lepšie konať svoje povinnosti, ak proroci nebudú prichádzať, ak profesori nebudú hovoriť veci z filozofie, ak ľudia nebudú ochotní otvoriť svoje srdcia, potom kresťanstvo stratíme,“ uviedol Viktor Orbán s vážnou tvárou. Dodal, že štát sám o sebe nedokáže do sŕdc ľudí zasiať semienko viery, no môže podporovať zachovávanie kresťanského dedičstva prostredníctvom svojej politiky.

Maďarský premiér sa dotkol aj témy vojny na Ukrajine. Ukrajinci majú právo brániť sa, no podľa jeho názoru je dôvodom tejto vojny hlavne potenciálne členstvo Ukrajiny v NATO. „Je definitívne pravda, že nemôžu zvíťaziť,“ podotkol. „Taká je realita.“ Rovnako tak viní Európu z toho, že povzbudzuje Ukrajincov bojovať vojnu, v ktorej nemajú šancu zvíťaziť. „Nejde o to byť Putinovým spojencom; taká je jednoducho pravda, taká je jednoducho realita,“ uviedol Orbán.

MG

Zdroj: blog Roda Drehera, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Orbán Viktor


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť