Americký generál vo výslužbe: „Ak Putin použije nukleárne zbrane na Ukrajine, USA a spojenci zničia ruské jednotky“ -

Americký generál vo výslužbe: „Ak Putin použije nukleárne zbrane na Ukrajine, USA a spojenci zničia ruské jednotky“


3. októbra 2022
  Krátke správy

Americký päťhviezdičkový generál vo výslužbe a bývalý riaditeľ CIA, David Petraeus, sa vyjadril, že ak Rusko použije na ukrajinskom bojisku svoje taktické nukleárne zbrane, USA spolu so svojimi spojencami z NATO zničia všetky ruské jednotky na území Ukrajiny – a to vrátane potopenia ruskej čiernomorskej flotily. Pre ABC News doslova uviedol:

Aby sme vám poskytli hypotetickú predstavu, reagovali by sme prostredníctvom NATO – kolektívnym úsilím, ktoré by zlikvidovalo všetky ruské konvenčné sily, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojisku na Ukrajine a tiež na Kryme a na každej lodi v Čiernom mori.“

Päťhviezdičkový generál vo výslužbe a bývalý riaditeľ CIA, David Petraeus
zdroj: flickr.com

Taktické nukleárne zbrane sú nukleárne zbrane menšieho dosahu, ktorých cieľom je ničenie vojsk a ich zásobovania priamo na bojisku.

V rozhovore ďalej zaznelo, že obmedzený nukleárny útok by neaktivoval Článok 5 hovoriaci o kolektívnej obrane Severoatlantickej aliancie, keďže Ukrajina nie je súčasťou NATO. Generál Petraeus však pokračoval s tým, že možná radiácia z takého útoku, ktorá by prenikla nad členské štáty NATO, by sa dala považovať za „formu útoku“, ktorý by eventuálne článok aktivoval.

Iným prípadomby bolo, že by to bolo tak hrozné, žeby musela existovať nejaká odpoveď – že by to nemohlo zostať bez odpovede,“ dodal bývalý riaditeľ CIA, no druhým dychom dodal: „Nechcete ďalej zvyšovať jadrové napätie. Ale musíte ukázať, že toto v žiadnom prípade nemožno akceptovať.“

Podobne sa vyjadril aj republikánsky senátor Marco Rubio pri otázke, ako by americká vláda reagovala v prípade skutočného ruského použitia taktických nukleárnych zbraní na ukrajinskom bojisku:

NATO bude musieť na to zareagovať. Ako zareaguje, podľa môjho názoru, bude závisieť od povahy útoku a jeho rozsahu a rámcu.

To, že sa napätie ohľadom vojny na Ukrajine dostáva mimo kontroly reflektoval vo svojej pravidelnej nedeľnej homílii aj pápež František, ktorý sa obrátil na prezidentov oboch bojujúcich národov.

Vyjadrujem hlboké poľutovanie nad vážnou situáciou, vytvorenou v posledných dňoch ďalšími činmi, ktoré sú v rozpore so zásadami medzinárodného práva. Tá totiž zvyšuje riziko jadrovej eskalácie až po obavy z nekontrolovateľných a katastrofických následkov na celom svete,“ vyhlásil pápež a pokračoval:

Moja výzva je adresovaná predovšetkým prezidentovi Ruskej federácie, ktorého úpenlivo prosím, aby zastavil, aj z lásky k svojmu ľudu, túto špirálu násilia a smrti. Na druhej strane, zarmútený nesmiernym utrpením ukrajinského obyvateľstva v dôsledku znášanej agresie, obraciam sa s rovnako dôvernou výzvou na prezidenta Ukrajiny, aby bol otvorený serióznym mierovým návrhom.

Pápež rovnako tak požiadal aj „všetkých protagonistov medzinárodného života“, ako aj vrcholných politikov, aby na zastavenie krviprelievania na Ukrajine urobili všetko, čo je v ich silách.

MG

Zdroj: Guradian, TK KBS, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najväčšia hrozba pre svetový mier

Škandál okolo blasfemickej hry „Ježiš z Montrealu“ sa stupňuje

Británia čelí škandálu: Stovky moslimov falošne konvertovali na kresťanstvo, aby ich nemohli vyhostiť. V súkromí sú naďalej moslimami

Mesiac od tragického úmrtia Matúša a Márie