V Bretónsku sa tradiční katolíci postavili na odpor a zabránili konaniu rúhavého koncertu v kostole. Starosta zúri -

V Bretónsku sa tradiční katolíci postavili na odpor a zabránili konaniu rúhavého koncertu v kostole. Starosta zúri


22. mája 2023
  Krátke správy

V sobotu 13. mája sa mal vo francúzskom meste Carnac, ktoré sa nachádza na pobreží Bretónska, konať koncert americkej avantgardnej umelkyne Kali Maloneovej. Tá sa mala predviesť v miestnom Kostole sv. Kornélie napriek tomu, že v meste sa nachádza vďaka jeho turistickému charakteru nepochybne viacero priestorov vhodných na podobné „umelecké“ akcie. Mestečko je totiž preslávené tým, že v jeho okolí sa nachádzajú stovky pradávnych keltských megalitov a dolmenov.

Interiér kostola sv. Kornélie v Carnacu
zdroj: wikimedia commons

Proti konaniu akcie v kostole sa postavili členovia tradicionalistického politického hnutia Civitas a zablokovali vstup do kostola. Protestujúci označili koncert za „znesvätenie kostola“. Asi štyridsať odhodlaných „mladých ľudí“, ako píše Le Figaro, odmietalo opustiť priestor pred vchodom do kostola a znemožnilo tak konanie avantgardnej akcie.

Pokrokový starosta Carnacu Olivier Lepick bol okamžite zmobilizovaný a dobehol na miesto činu. Demonštrantov žiadal, aby opustili priestor a umožnili konanie „kultúrnej“ akcie. Jeden zo zástupcov starostu, ako uvádza denník La Croix, dostal od demonštrantov facku. Demonštranti držali v rukách ružence a kričali na neho: „Odstúp satan!

Na transparentoch, ktoré niesli sa nachádzali nápisy: „Elektrokoncert v kostole? Čo robia biskupi?“, alebo „Môj dom je domom modlitby“. To však možno ešte demonštranti nevedeli, že koncert v sakrálnej budove sa mal konať po dohode starostu s biskupstvom. Takže na otázku: „Čo robia biskupi?“, by si inak vedeli sami odpovedať – podporujú takéto koncerty.

Starosta zoči-voči odhodlaným odporcom rezignoval a koncert nakoniec zrušil. Svoje rozhodnutie okomentoval nasledovne:

Nemohol som pripustiť, aby násilie demonštrantov malo dopad na verejnosť, ktorá sa pokojne prišla zúčastniť koncertu, alebo žeby náš kostol utrpel škodu, ak by náhodou bolo potrebné evakuovať buričov násilne.“ Myslel tým zrejme fyzické poškodenie kostola. Duchovnú ujmu si evidentne nepripúšťa.

Jeden mestský poslanec pobavil čitateľov výrokom: „Veľmi dôrazne odsudzujem toto násilie hlboko totalitného (!) charakteru, ktoré by chcelo silou mocou vnucovať radikálne presvedčenie ostatným.“ A to všetko hovorí po pandemickej hystérii, výnimočných stavoch, nanucovaní LGBT ideológie a hone na „dezinformátorov“ a „nenávistníkov“. Dúfajme, že aj vtedy protestoval proti „vnucovaniu“.

Portál Valerus Régions píše, že „starosta zúri“ a rozhodol sa hnutie Civitas zažalovať.

No a nakoniec posledný klinec: diecéza Vannes, v ktorej sa kostol nachádza, odsúdila tieto udalosti a zdôraznila, že „Cirkev nemôže byť miestom akéhokoľvek násilia“. Ohľadom toho, či môže byť miestom profanácie diecéza uviedla:

Farská komisia pre rozlišovanie v programe koncertu neidentifikovala žiadne dielo, ktoré by bolo v rozpore s posolstvom Evanjelia a ktoré by mohlo narušiť posvätný rozmer miesta.“

Otázne je, čo dnes považujú niektorí preláti za možný „rozpor s Evanjeliom“, keď im v rozpore s Evanjeliom nepripadá ani požehnávanie homosexuálnych párov. V každom prípade, chrám ako budova určená výlučne na sakrálne účely, nemá byť predmetom žiadnych svetských koncertov a umeleckých prezentácií. Tak to v Cirkvi platilo od počiatku kresťanstva. Ani tých, ktoré údajne nie sú v rozpore s Evanjeliom. Filmy o Old Shatterhandovi a jeho červenom bratovi tiež nie sú v rozpore s Evanjeliom, ale to neznamená, že sa môžu premietať v kostoloch.

Hnutie Civitas odpovedalo na starostove vyhrážky stručne a jasne. Na svojom twitterovom účte mu odkázalo: Christus vincit! Kristus víťazí!

BM

Zdroj: La Croix, Le Figaro, Valerus, Libération, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom