New York Times: „Kým väčšina sveta spí, možnosť použitia nukleárnych zbraní na Ukrajine spôsobuje vo Washingtone bezsenné noci“
4. apríla 2024
Krátke správy
Denník New York Times varuje pred pomalou eskaláciou vojny na Ukrajine až k možnému použitiu nukleárnej zbrane. O dva dni tu opäť máme prvú sobotu v mesiaci, ktorá je zvláštnym nástrojom Neba práve na odvrátenie takejto katastrofy.
Denník upozorňuje, že v kancelárii amerického prezidenta sa nachádza zvláštna kniha – súbor postupov, aké sú možnosti americkej hlavy štátu v prípade použitia nukleárnej zbrane na Ukrajine. Autor článku W. J. Hennigan pokračuje:
„Príručka je denne aktualizovaná, má detailne menu diplomatických a vojenských možností prezidenta Bidena – a akéhokoľvek budúceho prezidenta – ako konať v prípade, že na Ukrajine dôjde k nukleárnemu útoku.“
Podľa autora článku je dnes možnosť nukleárneho útoku ďaleko pravdepodobnejšia ako tomu bolo kedykoľvek od konca Studenej vojny. Sám ruský prezident Vladimír Putin verejne varoval členské štáty NATO, že ak vstúpia do vojny na Ukrajine, môže to byť predzvesť nukleárnej vojny. Možnosť eskalácie vojny až do nukleárnej fázy je podľa denníka New York Times vo Washingtone vnímaná veľmi reálne. Denník dokonca uvádza, že kým „si toho väčšina sveta sotva všíma“, možnosť použitia nukleárnych zbraní na Ukrajine „spôsobuje vo Washingtone a Kyjeve bezsenné noci“.
Hennigan upozorňuje, že len málokto z verejnosti má obavy z toho, žeby Rusi naozaj mohli použiť atómovú bombu, no sú rôzne druhy týchto zbraní. Rusko môže použiť tzv. taktické nukleárne zbrane, ktoré nie sú určené na ničenie veľkých mestských aglomerácií, „sú menej ničivé a navrhnuté na menšie ciele – na ničenie vojenských jednotiek na bojisku“. Najväčší problém by tu nastal z psychologického hľadiska, keďže od zhodenia prvých atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki americkou armádou v II. svetovej vojne už nikdy k ničomu podobnému nedošlo. Naopak, propagovaná bola myšlienka, že „nukleárne zbrane neslúžia na použitie, ale výlučne na odstrašenie nepriateľa“.
Táto základná myšlienka zaručenia bezpečnosti za posledných 70 rokov však v prvej tretine 21. storočia dostáva vážne trhliny.
Novinár z New York Times sa tiež obáva, že akonáhle by použitie atómovej bomby „prešlo“ na Ukrajine, Taiwan či Južná Kórea by mohli byť ďalšie na rade. A keďže každá akcia skôr či neskôr vedie k reakcii, svet by skutočne mohol byť miestom úderov a protiúderov, ktoré by stáli životy miliárd ľudí.
Denník si tiež všíma, že posledná spoločná dohoda USA a Ruska ohľadom vzájomnej informovanosti o nukleárnych zbraniach, START, vyprší už o 2 roky a nič nenasvedčuje tomu, žeby mala byť predĺžená, či nahradená. „To znamená, že sme dva roky od toho, kedy vo svete nebude žiadna zmluva limitujúca počty strategických nukleárnych zbraní USA a Ruska,“ varuje Hennigan. Rovnako tak uvádza, že sa Amerika pripravuje na výrobu svojich vôbec prvých nukleárnych hlavíc od roku 1991.
Neveriaci svet stále spí odvolávajúc sa na otrepanú frázu, že „podobné krízy sme tu už predsa mali a vždy sa to nejako vyriešilo“. Ale je to naozaj tak? Britské Imperial War Museum vyčíslilo, že do dnešného dňa zomrelo viac ukrajinských vojakov ako je súčasný počet celej britskej armády! Ruské straty budú podobné, ak nie vyššie. Vojna na Ukrajine je vojnou, kde sa strácajú všetky zábrany – a prekročenie červenej čiary nemusí byť sci-fi, ale jedného dňa mrazivá realita.
Panna Mária nám prostredníctvom mnohých vizionárov hovorí, že na zastavenie tejto hrôzy sú len dva nástroje: modlitba sv. ruženca a vykonanie si pobožnosti prvej soboty. Tá je tu už o dva dni. Nepremeškajte túto príležitosť, lebo svet dnes potrebuje Máriine milosti azda tak, ako ešte nikdy.
MG
Zdroj: New York Times, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com/Cloudsurfer_UK
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!