Nemecká Synodálna cesta diskutuje o tom, či sú v katolíckej Cirkvi potrební kňazi -

Nemecká Synodálna cesta diskutuje o tom, či sú v katolíckej Cirkvi potrební kňazi


5. októbra 2021
  Krátke správy

Znie to ako nepodarený vtip, ale nemecká Synodálna cesta (Synodaler Weg) bude naozaj diskutovať o otázke, či sú kňazi ešte potrební, resp. či sú potrební v takej forme ako dnes.

Synodálne zhromaždenie, ktoré je rozhodovacím orgánom nemeckej synody, v piatok 1. októbra iniciovalo diskusiu o dokumente pod názvom Priesterliche Existenz heute, teda Kňazská existencia dnes, ktorému sa v tejto fáze bude venovať pracovná komisia.

Čo je v tom dokumente? Požiadavka zrušiť kňazstvo. Naozaj. Niektorí nemeckí katolíci sú presvedčení, že kňazstvo by sa malo zrušiť už dnes. Tak, aby už neboli žiadni kňazi. Vraj už nie sú potrební. Pri tomto hlasovaní 95 hlasov bolo za to, aby sa o zrušení kňazstva naďalej diskutovalo, 94 hlasovalo proti a deviati sa zdržali hlasovania, takže väčšina bola jednoducho za to, aby sa o myšlienke, akou je zrušenie kňazstva, vôbec hovorilo. O čo konkrétne ide?

Nuž v Nemecku sa hovorí, že kňazstvo je jednoducho zbytočné, pretože: nie sú povolania, takže aj tak nie je veľa kňazov. Spoveď vo všeobecnosti už nie je dôležitá a všetko môžu vykonávať laici, takže vlastne zostáva iba sväté prijímanie. Keďže slávenie omše, konsekrácia je čosi, čo musí robiť kňaz, bez ktorého nie je možné sa úplne zaobísť (vlastne aj na vysluhovanie spovede, ku ktorej však aj tak už skoro nikto nepristupuje) Nemci prišli s geniálnou myšlienkou, že kňazstvo by sa mohlo obmedziť iba na konsekráciu.

Kňaz by bol jednoducho akýmsi eucharistickým úradníkom. Pritom by nemusel žiť v celibáte, mohol by sa oženiť, mať svoje zamestnanie. Stačilo by, keby prišiel do kostola v nedeľu, obliekol si príslušné rúcho (alebo ani to by nemusel) a vykonal konsekráciu. Potom by všetko ostatné už zvládli laici. Tak nejako to predpokladá nemecká Synodálna cesta. Všetky ostatné úkony by potom zabezpečili laici a laičky.

Možno to ukázala aj pandémia, pretože počas nej boli kostoly zatvorené, ľudia teda nechodili do kostola a nejako to prežili. Vznikli by tzv. pastoračné tímy, tzv. skupiny ženatých a vydatých osôb, ktoré by sa starali o rôzne veci, a kňaz ako taký by mal na starosti iba konsekráciu a spoveď, ak by o ňu vôbec mal ešte niekto záujem.

Takto vyzerá predstava „novej evanjelizácie“ v Nemecku.

MH

Zdroj: domradio.de, titulný obrázok – Flickr


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Z Kázní sv. farára z Arsu: O nehodnom svätom prijímaní

Verejný činiteľ – hulvát alebo vzor správania?

Spor ohľadom uctievania svätých obrazov a II. nicejský koncil

Rod Dreher by považoval prípadnú Ficom vedenú vládu za konzervatívnu