Kardinál Grech, generálny sekretár Biskupskej synody: Ženský diakonát je prehĺbením Božej vôle -

Kardinál Grech, generálny sekretár Biskupskej synody: Ženský diakonát je prehĺbením Božej vôle


25. marca 2024
  Krátke správy

Na stretnutí so švajčiarskymi biskupmi sa generálny sekretár Biskupskej synody a koordinátor rímskej Synody o synodalite z októbra minulého roka (spolu s kardinálom Hollerichom), Mons. Mario Grech vyjadril ohľadom ženského diakonátu. Z jeho vyjadrenia sa dá usudzovať, že možnosť ženského diakonátu je vrcholovými predstaviteľmi Cirkvi už vnímaná ako samozrejmosť a vlastne nejde, podľa ich prezentácie, ani o nič až také prevratné:

Nepoužívam výrazy ako revolúcia. Ženský diakonát a iný priestor pre ženy v Cirkvi sú prirodzeným prehĺbením Pánovej vôle, vyjadrujú a demonštrujú dynamiku, ktorá je vlastná dejinám Cirkvi.“

Generálny sekretár Biskupskej synody, Mons. Mario Grech
zdroj: youtube.com

Kardinál tiež upozornil na nové študijné skupiny, ktoré pápež František zriadil a ktoré budú študovať 10 tém zo synody. Ide väčšinou o kontroverzné témy, ku ktorým patrí aj diakonát žien a o zriadení výskumných tímov sme písali tu:

https://christianitas.sk/papez-frantisek-vcera-poveril-vatikanskych-expertov-skumanim-moznosti-vysvatenia-zien/

Táto zmena stratégie, v rámci ktorej pápež František odrazu utlmil synodálnu diskusiu zdola a previedol ťažisko na „odborníkov“ je podľa Grecha „efektívnejšia“, a dokonca tým podľa neho pápež údajne dokázal, že „načúva“:

Synoda sa po prvý raz koná na dvoch zasadnutiach. Po októbrovom zasadaní v roku 2023 boli všetky prerokované body zhrnuté v súhrnnej správe. Novinkou je, že Svätý Otec identifikoval 10 tém z tejto správy a pridelil ich medzi-dikasteriálnym skupinám so žiadosťou o ďalšie odpovede. V minulosti bola exhortácia vždy postsynodálna, no František tým opäť ukázal, že načúva.

Z celkového nastavenia situácie vyplýva, že otázka ženského diakonátu by mohla byť vyriešená kladne. Kardinál Robert McElroy zo San Diega prezradil, že na stretnutiach synody v roku 2023 sa diskutovalo o ukončení takzvaného „prechodného štádia diakonátu“, aby sa už Cirkev mohla ľahšie adaptovať na „diakonát žien“. On aj chicagský kardinál Blase Cupich sa po stretnutiach v októbri 2023 hlasne vyjadrili v prospech takéhoto úsilia.

Okrem toho pápež František v posledných týždňoch vymenoval do Generálneho sekretariátu synody šesť poradkýň, medzi ktorými sú deklarované bojovníčky za ženské vedenie, ako aj diakonát v katolíckej Cirkvi.

BM

Zdroj: LifeSiteNews, InfoVaticna, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní