Gemma Galgani: Svätica, ktorú vychovával jej vlastný anjel -

Gemma Galgani: Svätica, ktorú vychovával jej vlastný anjel

Mária Magotsová
12. marca 2023
  Cirkev

Svätica, ktorá sa narodila 12. marca pred 145 rokmi, bola taká čistá duša, že počas extáz jej Ježiš hovoril: Do Tvojho srdca si chodím oddýchnuť! Gemma Galgani, známa pôvabom a bystrosťou, sa narodila v Taliansku a veľmi mladá osirela. Jej život bol taký výnimočný, že ju každý deň žiadal o príhovor aj Páter Pio. Veľkou milosťou od Boha bolo, že aj keď ju často trápil diabol, na druhej strane ju vychovával – jej vlastný anjel.

Sv. Gemma Galgani
zdroj: internet

Keď mala Gemma 21 rokov, dostala stigmy a každý štvrtok večer upadala do extázy. Rany krvácali zvyčajne do piatku poobedia alebo až do soboty rána. Na jej útlom tele sa však zjavovali aj rany, ktoré Ježiš dostal pri bičovaní, prežívala Jeho agóniu a znášala ťarchu kríža.

Zažila aj priame útoky diabla. Ten ju často aj fyzicky napádal, trhal jej vlasy a hádzal ju o zem. Na druhej strane sa jej zjavoval aj anjel strážny, po ktorom často posielala listy alebo odkazy svojmu spovedníkovi. Zomrela na tuberkulózu, keď mala 25 rokov a za svätú ju vyhlásili v roku 1940. Je patrónkou v pokušení diabla a takisto patrónkou sirôt.

Rehoľná sestra, ktorá sa o ňu starala, hovorí o jej utrpení v chorobe takto: „Nikdy som nepočula, žeby sa bola sťažovala. Zo začiatku som ju občas počula opakovať: Môj Ježiš, je to viac, ako unesiem. A keď som jej pripomenula, že s Božou milosťou je všetko možné, nikdy viac tie slová nevyslovila. A keď ju nejaký návštevník poľutoval a povedal: – Úbohé dieťa, je to viac, ako znesie, ona ihneď odpovedala: – Ale áno, stále znesiem ešte o niečo viac…“

Jej nezvyčajný život veľmi oslovil aj iného svätca – Pátra Pia, ktorý ju denne prosil o príhovor. Medzi Gemminých ctiteľov sa zaradili aj don Dolindo Ruotolo či sv. Maximilián Kolbe.

Čo Gemme hovoril anjel?

Gemma dostala od Boha milosť osobného vzťahu s anjelom strážcom a sama o tom píše takto: „Raz mi darovali zlaté hodinky s retiazkou. Prepadla som na chvíľu márnomyseľnosti a zavesila si ich, aby som vyšla von. Keď som sa vrátila, uvidela som anjela strážneho. Vážne mi povedal: Pripomeň si, že ozdoby, ktoré zdobia nevestu ukrižovaného Kráľa, môžu byť iba tŕne a kríž. Premýšľala som o tých slovách a rozhodla som sa: Z lásky k Ježišovi nebudem nosiť už žiadne ozdoby a nebudem hovoriť o veciach, ktoré patria do sveta márnomyseľnosti.“

Odvtedy ju jej anjel strážny vychovával a poučoval v kresťanskom živote.

Raz, keď sa mu na nej niečo nepozdávalo, pokarhal ju: „Ach, dcérka, o koľko len bola dokonalejšia Ježišova poslušnosť v porovnaní s tou tvojou! Pozri, On bol neustále poslušný pohotovo a ochotne, no ty si necháš veci povedať aj tri či štyrikrát. Toto nie je poslušnosť, ktorú ťa Ježiš naučil! Nemáš žiadnu zásluhu z takého uposlúchnutia. Chceš pomoc pri vykonávaní poslušnosti so zásluhou a dokonalosťou? Vždy ju vykonávaj z lásky k Pánu Ježišovi.“

Gemma však opisuje, že jej anjel dbal aj na veci, nutné pre obyčajný ľudský život: „Včera mi robil spoločnosť, keď som jedla bez toho, žeby ma k jedlu nútil ako iní. Po jedle som sa necítila dobre a tu mi priniesol šálku kávy, bola veľmi dobrá, okamžite ma uzdravila. Potom mi kázal trocha si oddýchnuť. Niekedy som ho poslala k Ježišovi, aby sa ho opýtal, či smie zostať pri mne po celú noc. On mu to povedal, vrátil sa a strávil so mnou noc, keď mu to Ježiš dovolil.“

Socha sv. Gemmy Galgani
zdroj: wikimedia commons

Čo sa pýtal anjel?

V jednom liste z roku 1901, ktorý písala spovedníkovi Gemma hovorí: „Dnes sa ukázal váš milý anjel strážny. Aký bol krásny! Povedal mi: Dcéra moja, keď máš nádej, že raz budeš s Ježišom a Máriou vládnuť na nebesiach, prečo neprijímaš utrpenie, vyčerpanie s väčšou silou a odvahou? Po tom, čo povedal tieto slová, objal ma a zmizol, zanechal ma v najväčšej radosti.

Gemma prezradila, že keď mala strach o spásu svojej duše, tak anjel jej vtedy šepkal do ucha: „Ale Božie Milosrdenstvo je nekonečné!

Pár mesiacov pred smrťou zas Gemma opísala: „Keď ku mne prišiel môj anjel strážny, pohladil ma a ja som mu milo povedala:

Môj anjel, ako veľmi ťa mám rada!
– Prečo? –
opýtal sa.
– Mám ťa rada, pretože ma učíš pokore, a pretože v mojom srdci uchovávaš mier. Keď sa niekedy stane, že som zlá, môj milý anjel sa nehnevá. Chcem byť vďačná najprv Ježišovi a potom tebe.
– Áno, budem tvojím verným sprievodcom, tvojím nerozlučným ochrancom. Vieš, kto mi ťa zveril do ochrany?
– Áno
– odpovedala som – môj milý Ježiš.
– Potom zostaňme obaja spolu s Ježišom
.

Zvyky svätej Gemmy

– vždy, keď hodiny odbili novú hodinu, pomodlila sa svoju obľúbenú strelnú modlitbu: Ježišu môj, milosrdenstvo!
– dvakrát denne navštevovala kostol, raz ráno na svätú omšu a raz večer na poklonu Sviatosti,
– pri modlitbe sa ani nepohla,
– po Svätom prijímaní sústredene vzdávala Bohu vďaky po celý deň, aj počas vykonávania domácich prác,
– celý deň bola v Božej prítomnosti a neprestajne sa modlila.

Sv. Gemma Galgani
zdroj: wikimedia commons

Modlitba svätej Gemmy

Ó, môj ukrižovaný Bože, zhliadni na mňa pri Tvojich nohách; neodháňaj ma, keď som pred Tebou ako hriešnica. V minulosti som Ťa nesmierne urážala, môj Ježiš, ale už to neurobím. Pred Teba, ó Pane, kladiem všetky svoje hriechy; rozjímala som o Tvojich utrpeniach a viem, aká veľká je cena Tvojej Predrahej Krvi, ktorá tečie z Tvojich žíl.

Ó, môj Bože, v tejto chvíli privri oči pred nedostatkom mojich zásluh, a keďže si rád zomrel za moje hriechy, odpusť mi ich všetky, aby som viac necítila bremeno mojich hriechov, lebo toto bremeno, Drahý Ježiš, ma ťaží nad každú mieru.

Pomôž mi, môj Ježiš, lebo túžim stať sa dobrou, nech to stojí čokoľvek; odstráň, znič, úplne vykoreň všetko, čo nájdeš vo mne proti Tvojej svätej vôli. Tiež Ťa prosím, Pane Ježišu, osvieť ma, aby som bola schopná kráčať v Tvojom svätom svetle. Amen.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní