Christianofóbia na Slovensku – útoky pribúdajú! -

Christianofóbia na Slovensku – útoky pribúdajú!

Mária Magotsová
31. mája 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

predchádzajúca časť:
Christianofóbia na Slovensku: Pozrite sa, čo u nás musia kresťania znášať

***

Len pred mesiacom sme pre vás pripravili monitoring christianofóbnych prejavov na Slovensku. V priebehu necelého polroka sme totiž zažili útoky na kňazov, medzi nimi aj fyzické, ničenie kostolov, výsmechy veriacich aj Cirkvi. Po 30 dňoch musíme povedať, že útoky neustali, práve naopak. Nenávistných prejavov voči kresťanom na Slovensku neustále pribúda.

Útok na pápeža Františka

Svätý Otec si dovolil premýšľať. A pri téme ukrajinsko-ruského konfliktu uvažoval inak, ako si to liberáli predstavujú a ich denníky mu to nedarovali. „Možno to bolo brechanie NATO pred bránami Ruska, čo ho viedlo k rozpútaniu konfliktu,“ zamyslel sa pápež nad motívmi konania ruského prezidenta Vladimíra Putina. Denník Sme sa v reakcii na pápežove slová poponáhľal a vyšiel s článkom s názvom „Pápež skĺzol k ruskej propagande“. Nezaostal ani Trend s titulkom: „Ruskú inváziu na Ukrajinu možno spôsobilo NATO, prekvapuje pápež František“.

Zdroj: pixabay.com

Lengvarský a jeho transgender usmernenie

Inak ako ignorovanie a výsmech do tváre veriacim ľuďom na Slovensku, sa nedá chápať to, čo predviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Vydal totiž „odborné usmernenie“, na základe ktorého už transrodoví ľudia nepotrebovali podstúpiť chirurgický zákrok na to, aby si v dokladoch zmenili pohlavie. K celej kauze s „odborným usmernením“ došlo neštandardným spôsobom. Ministerstvo ho zverejnilo nenápadne, akoby dúfalo, že si to všimne čo najmenej ľudí. Najväčšie prekvapenie určite zažili Lengvarského kolegovia z OĽaNO, Richard Vašečka a Anna Záborská, ktorí sa s veľkou pravdepodobnosťou o tom, čo minister chystá, dozvedeli v rovnakom čase ako aj bežní občania.

Ministerstvo školstva vo farbách dúhy

Svetlana Síthová, štátna tajomníčka ministerstva školstva je nadšená podporovateľka všetkých dúhových aktivít a deti veriacich rodičov si musia dávať naozaj veľmi dobrý pozor na to, čo táto páni hlása a podporuje. Patrila medzi tých, ktorí vyjadrili podporu ministrovi Lengvarskému v jeho snahe o „odborné usmernenie“.

V roku 2022 by sme mali chápať, že každý rozhoduje o sebe samom a o svojom tele,“ vyhlásila štátna tajomníčka zodpovedná za zlepšovanie stavu školstva na Slovensku. Ale to nie je všetko. Čítajme ďalej, kto rozhoduje o tom, ako sa budú vyučovať naše deti. „Do pozornosti sa mi dostal návrh zákona predložený do parlamentu, ktorého cieľom je, aby na a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií bolo zakázané vyvesovať symboly propagujúce akúkoľvek sexuálnu orientáciu. Ja si myslím pravý opak – štát by mal využiť všetky príležitosti na to, aby prejavil všetkým svojim občanom – bez ohľadu na ich rozdielnosti –, že sa o nich postará,“ vyhlásila štátna tajomníčka.

Neostáva teda iné iba veriť, že rovnako ako dúhové vlajky, privíta Síthová na štátnych budovách napríklad aj tie vatikánske – ako symbol toho, že tento štát sa rovnako ako o dúhových ľudí, postará aj o veriacich kresťanov.

Zdroj: pixabay.com

Potraty naďalej ako na bežiacom páse

Ochrana života je na Slovensku horúcou témou. V priebehu mesiaca sme tiež zažili, že jej zneužitie na útoky voči veriacim ľuďom je pomerne jednoduché. Poslanec Martin Čepček (nezaradený) navrhol obmedziť vykonávanie potratov iba na špecifické prípady a zmeniť pojem umelé prerušenie tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva potratom. Okrem toho chcel ustanovenie so zákazom nátlaku na matku a zúženie vykonávania interrupcií, pri ktorých by dôvody museli potvrdiť nezávislé správy minimálne dvoch lekárov.

Obmedzenia chcel zaviesť Čepček aj pre cudzinky bez trvalého pobytu na Slovensku. A tu je kameň úrazu. Keďže pre liberálov je najjednoduchším riešením znásilnenia v prípade cudziniek utekajúcich z vojnových oblastí práve potrat, poslanec musel zniesť veľké množstvo nechutných útokov za svoj postoj v duchu kresťanských hodnôt. Poslanci odmietli jeho novelu, aj zákon o umelom prerušení tehotenstva z dielne ĽSNS.

Snaha o zničenie manželstva a rodiny

V parlamente sa opäť objavil návrh na zavedenie inštitútu partnerstva pre všetky páry. Postarala sa o to (ako inak) strana Progresívne Slovensko, ktorá prejavila podobné snahy aj v minulosti. Podľa vlastných slov sa týmto chce priblížiť „vyspelým“ krajinám Európskej únie. Podpredsedníčka strany, Lucia Plaváková, ktorá žije s partnerkou a dieťaťom, vyhlásila, že vraj Slováci vystavujú „iné“ rodiny „zbytočnému stresu, vylúčeniu a pretrvávajúcej homofóbii“. Kde konkrétne sa také veci dejú, nevieme, pretože my sme zaznamenali úplne opačné aktivity. Tak, ako o tom píšeme v tomto článku. Sprejovanie kostolov, fyzické aj verbálne útoky na kňazov, výsmech Panne Márii, znemožnený prístup k sviatostiam a bohoslužbám – s tým všetkým sme sa už stretli my, veriaci ľudia.

Reči o náboženskej tyranii

Denník Pravda v rozhovore s Diane Carlinovou, emeritnou profesorkou politickej komunikácie z univerzity v St. Louis v Missouri, zverejnil článok s titulkom, či USA smerujú k „náboženskej tyranii“. Dôvod? V Amerike sa rieši kauza Roe verzus Wade, ako o tom píšeme v tomto článku a obmedzenie potratov je pre ľavicový denník znakom „náboženskej tyranie“.

Zdroj: pixabay.com

Výsmech viere a prolife aktivistom

Dúhové organizácie aj v tomto roku vyhlásili anketu „Homofób roka“, v ktorej sa vysmievajú biskupovi Jozefovi Haľkovi, či slovenským prolife aktivistom. Biskup si vyslúžil nomináciu za kritiku lesbických scén v seriáli RTVS. „Druhý diel si nepozriem…, lebo si myslím, že bozkávanie ľudí rovnakého pohlavia na obrazovku nepatrí.“ Táto jeho veta natoľko pobúrila liberálov, že ešte celý týždeň potom sme mohli v médiách hlavného prúdu čítať o stredoveku, inkvizícii a netolerancii. Len preto, že katolícky biskup povedal svoj názor.

Pošliapanie sviatostí

Najnovším počinom denníka Sme, známeho svojou nenávisťou voči viere a náboženstvu, je nechutný výsmech a zhadzovanie sviatosti zmierenia z pera režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorá o svätej spovedi píše takto: „Posielame deti, aby na kolenách jachtali do ucha cudziemu chlapovi, že sú zlé.“ Solčanská svoju nenávisť voči Cirkvi a viere pretavila do smiešneho článku, ktorý hádže špinu na kňazov a penitentov, ale bez akýchkoľvek relevantných dôvodov. Nedá nám neopýtať sa – čo myslíte, aká by bola reakcia verejnosti, polície alebo štátnych orgánov, ak by v tomto prípade išlo o zhadzovanie vecí, ktoré sú mimoriadne dôležité napríklad pre veriaceho moslima?


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.