Bye, Bye, Winnetou! Už aj náčelník Apačov sa dostal na čiernu listinu progresívnej agendy -

Bye, Bye, Winnetou! Už aj náčelník Apačov sa dostal na čiernu listinu progresívnej agendy

Mária Magotsová
25. augusta 2022
  Spoločnosť


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hovorí sa, že dom bez kníh je ako izba bez okien. V súčasnej dobe sú však tie okná akési špinavé. Okrem prepisovania charakterov v najznámejších rozprávkových knihách tak, aby „ladili“ so súčasnou gender a LGBT agendou, môžeme sledovať aj trend vyhadzovania kníh zo štátnych či domácich knižníc. Dôvod je opäť len jediný. Nevyhovujú „modernej“ dobe. Najnovšie na to doplatil slávny Winnetou.

Zdroj: snímka obrazovky z filmu, youtube.com

Písal sa rok 2017 a americké filmové štúdio Disney použilo v novom spracovaní obľúbenej detskej rozprávky Kráska a zviera homosexuálnu postavu. Stalo sa tak po prvýkrát, a keď si uvedomíme, ako ďaleko táto propaganda v rozprávkach či knihách v priebehu len piatich rokov postúpila, človeku z toho musí behať mráz po chrbte.

Nasledoval homosexuálny princ, homosexuálny čarodejník Dumbledore z megapopulárnej knižnej ságy o Harrym Potterovi a dych nám vyrazila snaha o to, aby sa k homosexualite priznala aj obľúbená princezná Elsa z animovaného filmu, ktorý milujú milióny detí po celom svete – Ľadové kráľovstvo.

Prepisujú sa charaktery známych postáv

Existujú však aj opačné tendencie. Vo svete sledujeme nielen premeny klasických rozprávkových postáv na príslušníkov LGBT menšiny, ale aj trhanie a pálenie klasických rozprávok pre úplne absurdné dôvody, ako je napríklad to, že sa charaktery rozprávkových postáv nepozdávajú aktuálnej gender agende.

Najnovšie na to doplatil aj slávny náčelník Apačov, Winnetou. Knihu o ňom totiž v Nemecku stiahli z obehu, pretože jeho príbeh sa liberálnych aktivistov veľmi dotkol a obvinili vydavateľstvo z rasových stereotypov o pôvodných obyvateľoch Severnej Ameriky a nevhodného privlastňovania ich kultúry.

Nie je podľa nich správne, aby Karl May, biely muž, zarábal na písaní o Indiánoch. To môže vraj len Indián. „Spätná väzba ukázala, že knihou o Winnetuovi sme zranili city ostatných. To nikdy nebol náš zámer,“ informuje o slovách vydavateľa knihy Mladý náčelník Winnetou portál Tagesschau.

Naše redaktorky/redaktori sa intenzívne zaoberajú témami, ako je diverzita alebo kultúrne privlastnenie. Kolegyne/kolegovia diskutujú o tom, čo bude nasledovať a čo to znamená… Náš knižný sortiment prepracujeme titul po titule. K tomu sme prizvali aj externých odborných poradcov, ktorí naše knihy kriticky posúdia na správny prístup k citlivým témam. To sa nám, žiaľ, nepodarilo pri winnetouovských tituloch. Rozhodnutie – knihy zverejniť – by sme dnes už neurobili. Vtedy to bola chyba a môžeme vás uistiť, že sa z toho poučíme,“ takto si verejne na sociálnej sieti urýchlene sypalo popol na hlavu nemecké vydavateľstvo, ktoré sa zrejme zľaklo, že po kritike neoliberálnych aktivistov budú na „blackliste“ okrem Winnetoua – aj oni sami.

Zdroj: pixabay.com

Nájdeme ešte zdravý rozum?

Istá časť verejnosti si však našťastie ešte stále zachováva zdravý rozum a kritické myslenie a nad stiahnutím knihy z trhu vyjadrila znepokojenie, pričom mnohí píšu doslova o šialenej cenzúre. Odborník na autora kníh o náčelníkovi Apačov od Karla Maya, Andreas Brenne, považuje tento príbeh za úplne neškodný a pripomína, že ide o fiktívny príbeh, nie o objektívne zobrazenie života domorodých národov.

Brenne ďalej varoval pred tým, aby k podobným obvineniam dochádzalo na základe falošných pohnútok. „Dokonca aj prezliekanie sa za Indiána je dnes považované za rasistický čin,“ krúti hlavou odborník, ktorý sa venuje práci pre Spoločnosť Karla Maya.

Najprenasledovanejšia je stále Biblia

Ale aj napriek tomu, že na čiernej listine LGBT agendy sa už ocitol aj slávny indiánsky náčelník, nezabúdajme, že najzakázanejšou a najprenasledovanejšou knihou sveta je stále Biblia.

Kým v celej Európe, aj v kresťanských krajinách si môžete kedykoľvek kúpiť Korán a prečítať si, čo sa tam píše, vlastníctvo Biblie je pod prísnym trestom zakázané v Severnej Kórei či Somálsku.

Zdroj: pixabay.com

Ak cestujete na Maledivy, tam sa tiež neodporúča mať v kufri pribalenú Bibliu. Rovnaké pravidlá platia v Uzbekistane, Maroku, Afganistane, Číne, Iráne, Saudskej Arábii, Tunisku či Jemene.

Špeciálnou kategóriou je Malajzia, kde síce väčšina obyvateľov hovorí jazykom bahasa, ale Biblia do tohto jazyka preložená byť nemôže. Vláda Biblie konfiškuje a ak sa nejaké predsa len dostanú do krajiny, tak ich rovno opečiatkujú nápisom – „Nie pre moslimov“.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Pomocný biskup Athanasius Schneider obviňuje pápeža Františka z prenasledovania verných katolíkov

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2