Profesor matematiky z Oxfordu: „II. vatikánsky koncil bol asi chybou“ -

Profesor matematiky z Oxfordu: „II. vatikánsky koncil bol asi chybou“


19. marca 2024
  Krátke správy

Dr. Eric Weinstein, profesor matematiky z Oxfordu židovského pôvodu, v zaujímavom videu vysvetľuje, prečo je možno latinská omša pre mladých taká lákavá.

Dr. Eric Weinstein
zdroj: youtube.com

Dr. Eric Weinstein je matematik a ekonóm, prednášajúci na rôzne témy. Je tiež výkonným riaditeľom spoločnosti Thiel Capital v San Franciscu, ktorá sa venuje investičným stratégiám. A okrem toho je aj výskumným pracovníkom Matematického inštitútu Oxfordskej univerzity. Uvádza sa o ňom, že je nepraktizujúcim Židom, čo v rozhovore aj čiastočne potvrdzuje. Napriek tomu sú jeho postrehy mimoriadne zaujímavé.

V rozhovore s Chrisom Williamsonom dostal otázku týkajúcu sa latinských omší:

Jednou z najrýchlejšie rastúcich denominácií v Amerike je tzv. „latinská cirkev“… Masívne rastie, populárna je najmä medzi ľuďmi pod 30 rokov. Celá omša je slávená v latinčine. Aký je Váš názor?

Weinstein priznal – azda trochu prekvapivo –, že o latinskej omši nikdy predtým nepočul, no vzápätí dodal, že to môže byť „skvelá vec“. Dodal, že:

II. vatikánsky koncil bol možno veľkou chybou…, pretože ste nútení prijímať obsah slov v modernom kontexte. Tie slová dnes nemajú takú kúzelnú silu (duchovnú moc) ako mali kedysi.“

Moderátor dopĺňa hosťove slová vlastným postrehom, že „keď nerozumiete slovám, možno si len vychutnávate zážitok (z omše). Zamýšľa sa, že možno toto je pravá funkcia náboženských rituálov a že „slová možno vôbec nie sú až také dôležité“.

Profesor matematiky s týmto výkladom súhlasí. Sám prednáša židovskú modlitbu v starom hebrejskom jazyku. „Takto znie židovská modlitba,“ vysvetľuje, „a vy rozmýšľate, o čom sa tam vlastne hovorí. Pre mňa sú to v skutočnosti hlboké slová, pretože ide o úryvok z knihy Genezis.“ Išlo o známy úryvok čítaný na veľkonočné sviatky aj v našich kostoloch: „Večer a ráno šiesteho dňa…“ Dr. Weinstein upozorňuje, že v skutočnosti každý v židovskom náboženstve pozná význam tejto modlitby a že teda skutočne dôležitý tu je spevavý dlhý tón modlitby a nie aktuálne slová.

Hosť ďalej upozornil, že bez toho, žeby si to ľudia uvedomovali, biblické zmienky sú všade okolo nás. Vymenoval celý rad známych populárnych piesní (medzi nimi i skladbu Jimiho Hendrixa), v ktorých sa nachádzajú odkazy z Biblie. A potom sú tu ďalšie slová a výrazy ako „Pád Babylonu“, ktoré ľudia denne používajú a vôbec si neuvedomujú, že sú vlastne zo Svätého písma.

Náboženstvo sa o vás zaujíma, či ho prijímate, alebo nie. Vie o vás a nájde si cestu ku každému aspektu vášho života. A ak ste úprimný ateista, musíte to prijať,“ zakončuje svoju krátku, no o to zaujímavejšiu reč Dr. Weinstein.

Podľa čitateľa, ktorý spomínanú časť poslal Rodovi Dreherovi, je uvedený rozhovor znakom toho, že si svet prechádza opätovným vzkriesením starodávnych katolíckych praktík. Rod s týmto názorom súhlasí.

MG

Zdroj: blog Roda Drehera, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube Chris Williamson


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní