Newyorský súd otvára cestu k uznaniu multipartnerských vzťahov -

Newyorský súd otvára cestu k uznaniu multipartnerských vzťahov


13. októbra 2022
  Krátke správy

Newyorská sudkyňa otvorila dvere právnemu uznaniu tzv. multipartnerských vzťahov, keď v rozhodnutí v spore o byt sa vyjadrila, že právna ochrana vzťahov osôb rovnakého pohlavia by sa nemala obmedzovať na dve osoby. Išlo o prípad, keď homosexuál Anderson, ktorý žil v byte s „priateľom“ O’Neilom, zomrel a o byt sa prihlásil Robert, ktorý uviedol, že bol „životným partnerom zosnulého Andersona 25 rokov,“ hoci v tom čase žil na inom mieste. O’Neil však protestoval, že on nebol iba obyčajný „spolubývajúci“, čo mu sudkyňa aj uznala argumentujúc, že títo traja muži mohli predstavovať „vzťah podobný rodinnému“.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com / Wally Gobetz

25. júna 2015 Najvyšší súd Spojených štátov síce rozhodol, že základné právo na manželstvo je zaručená párom rovnakého pohlavia, nezašiel však podľa sudkyne dostatočne ďaleko, keď to právo priznal iba párom, čiže dvom osobám, pretože sa pridržiaval majoritného názoru, že iba dve osoby môžu mať vzťah podobný rodine v dôsledku čoho iba osoby, ktoré sú „oddané“ spôsobom definovaným určitými tradičnými faktormi, majú nárok na ochranu pred „jedným z najtvrdších nariadení, aké pozná právo – vykázaním z bytu“.

Prečo musí byť osoba viazaná k jednej inej osobe len určitým predpísaným spôsobom, aby sa mohla tešiť stabilite bývania po odchode milovanej osoby?“ dodala. „Musia azda všetky netradičné vzťahy pozostávať iba z dvoch základných osôb?

Toto rozhodnutie otvorilo „pozostalému“ O’Neillovi cestu k tomu, aby právne zdôvodnil, že je viac ako „len spolubývajúci“ a člen trojčlenného vzťahu, a preto má nárok na udržanie bytu s regulovaným nájomným.

Sudkyňa vo svojom septembrovom rozhodnutí v podstate požehnala polyamorné zväzky v New Yorku, keď vyhlásila, že „… problém (predchádzajúcich rozhodnutí o manželstve osôb rovnakého pohlavia) spočíva v tom, že uznávajú len dvojčlenné vzťahy“.

MH

Zdroj: catholicnewsagency.com, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Wally Gobetz


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.