Gibsonovo pokračovanie filmu „Umučenie Krista“ bude zrejme zobrazovať aj Kristovo zostúpenie do pekla, či Luciferov pád… -

Gibsonovo pokračovanie filmu „Umučenie Krista“ bude zrejme zobrazovať aj Kristovo zostúpenie do pekla, či Luciferov pád…

Matej Gavlák
13. apríla 2022
  Kultúra


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Vstupujeme do Veľkého týždňa (alebo po novom „Svätého týždňa“), ktorý sa pre mnohých veriacich neoddeliteľne spája aj s legendárnym filmom Mela Gibsona a Jima Caviezela: Umučenie Krista. Hoci sa tomu ťažko verí, už to bude 20 rokov, čo táto snímka vtrhla do kín ako víchrica a nenechala chladným nikoho – ani veriacich, ani neveriacich. Odvtedy obaja hlavní strojcovia filmu prízvukujú, že rátajú aj s jeho pokračovaním. No a v dnešnej dobe už máme niekoľko zaujímavých indícií, o čom asi pokračovanie bude. Už hneď na začiatok možno povedať, že to vskutku nevyzerá na „obyčajný film“, ale na dielo, ktoré opäť „donúti“ takmer celú spoločnosť vysloviť svoj názor.

Zdroj: theorangeblogger.com

Najväčší film v histórii“

Imdb.com je najväčšou a najrešpektovanejšou webovou databázou filmov v USA. Ešte donedávna bol na portáli umiestnený plagát filmu s názvom The Passion of the Christ: ResurrectionUmučenie Krista: Vzkriesenie. Na plagáte stálo, že film príde do kín na jar 2024. Plagát však nikdy nebol považovaný za pravý a stránka ho po čase aj stiahla. Žiaden oficiálny dátum premiéry teda zatiaľ stanovený nebol.

Na pokračovaní Umučenia Krista sa však v každom prípade pracuje a mal by aj niesť spomínaný podtitul „Vzkriesenie“. Samotní hlavní aktéri a tvorcovia to v rôznych talkshow a rozhovoroch viackrát potvrdili. Najmä Jim Caviezel – predstaviteľ Ježiša Krista – viackrát povedal, že režisér Mel Gibson skutočne pracuje na scenári. Caviezel v rozhovore pre portál Breitbart v septembri 2020 doslova uviedol: „Mel Gibson mi práve poslal tretí návrh scenára. Prichádza to!“ Potvrdil aj názov filmu: „Nesie názov „Umučenie Krista: Vzkriesenie“. Bude to najväčší film v histórii.“ V marci 2020 sa pre televíznu stanicu Fox News vyjadril podobne: „Bude to majstrovské dielo… Bude to najväčší film v histórii…

Na scenári k filmu pracuje Randall Wallace, ktorý spolupracuje s Gibsonom už od čias slávneho historického eposu Statočné srdce (1995). Sám Wallace sa k pokračovaniu Umučenia Krista vyjadril, že je to film, o ktorom „neustále diskutujeme“ a že ho spolu s Gibsonom považujú za „Mount Everest všetkých príbehov“.

Jim Caviezel by si mal v pripravovanej snímke –, ktorá sa však ešte evidentne nezačala nakrúcať – zopakovať postavu Ježiša Krista. Aj keď je Caviezel o 18 rokov starší, panuje názor, že zmena jeho výzoru môže odzrkadľovať zmenu výzoru Krista po krížovej ceste a smrti na Golgote. Nebolo by tiež až tak prekvapujúce vidieť Maiu Morgensternovú zopakovať si svoju rolu Márie, Ježišovej Matky z pôvodného filmu. Diváci by mali očakávať aj návrat Francesca DeVita a Christa Živkova do úloh Petra a Jána.

Ďalšími potenciálnymi hercami, ktorí by sa mohli vrátiť do „Vzkriesenia“, sú Monica Bellucciová ako Mária Magdaléna, Luca Lionello ako Judáš Iškariotský a Christo Naumov Šopov ako Poncius Pilát. Keďže film sa bude zaoberať následkami Ježišovej smrti, dávalo by zmysel vidieť aspoň niekoľko postáv, ktoré s Ježišom komunikovali počas jeho posledných dní.

Iba v priebehu troch dní

Podľa všetkých dostupných informácií bude Gibsonov chystaný projekt oveľa rozšírenejší a veľkolepejší, akoby sa mohlo zdať. Zrejme sa bude odohrávať iba v priebehu troch dní – od Kristovej smrti na kríži po Jeho zmŕtvychvstanie. Zobrazovať bude zúfalstvo a zmätok v radách apoštolov v tomto období, ale to je len začiatok…

Už v roku 2016 povedal pre denník USA Today Mel Gibson osobne niekoľko zaujímavostí. V prvom rade potvrdil, že sa nakrúcanie filmu skutočne plánuje. Zároveň však priznal, že sa spolu so svojím tímom snažia nájsť čo najzaujímavejší spôsob vyrozprávania príbehu. Uviedol: „Snažíme sa to vytvoriť spôsobom, ktorý je kinematograficky podmanivý a poučný, aby to vyžarovalo nové svetlo, ak je to možné, bez toho, aby sme vytvorili niečo prapodivné.

V ďalšom rozhovore v šou Stephena Colberta už Gibson naznačil, že po Ježišovom ukrižovaní by mohol film následne zobrazovať Ježišovo zostúpenie do podsvetia, odkiaľ vyviedol spravodlivých ľudí Starého zákona, ktorí sa až do obety Božieho Syna nemohli do Neba dostať.

Takže nám urobíte malé inferno?“ vyzvedal ďalej Colbert, na čo mu Mel odvetil, že si nie je „istý“, ale „stojí za to nad tým pouvažovať, no nie?

Niekoľko filmových internetových stránok sa od tej doby začalo vyjadrovať, že zostúpenie do podsvetia bude vo filme naozaj zobrazené. Spomenutý portál Imdb.com napríklad v anotácii k filmu uvádza:

Umučenie Krista: Vzkriesenie

Pokračovanie
filmu Umučenie Krista (2004) sa zameriava na udalosti, ku ktorým došlo 3 dni medzi ukrižovaním a zmŕtvychvstaním, keď Ježiš Kristus zostúpil do Abrahámovho lona, aby kázal a vzkriesil starozákonných svätých.“ (https://www.imdb.com/title/tt5795232/)

„Abrahámovo lono“ je časť podsvetia, ktorá v niektorých ďalších spisoch tiež nesie názov šeol. Taylor Marshall v jednom zo svojich videí ozrejmuje Kristovo zostúpenie do podsvetia po svojej smrti na kríži takto:

Kristus je plne človek – telo, krv, srdce, oči, vlasy… je človekom po fyzickej stránke. Avšak je človekom aj z tej stránky, že má dušu, ľudskú dušu. Má teda plnú božskú prirodzenosť, ako aj plnú ľudskú prirodzenosť. A jeho plná ľudská prirodzenosť zahŕňa telo, dušu, intelekt, slobodnú vôľu, avšak táto jeho slobodná vôľa je dokonale spojená s jeho božskou vôľou…

Takže Kristus vo svojej duši zostúpil do podsvetia, obydlia mŕtvych, pekla – šeolu. Avšak nezostúpil do obydlia zatratených, ktoré je nazývané gahena.“

Inými slovami: pred Kristovou obetou malo podsvetie dve hlavné časti – tú, kde boli starozákonní svätci, kde však nebolo trápenia; a potom „klasické“ peklo – miesto večných múk zatratencov. Ježiš zostúpil len do prvej časti, aby tamojšie duše vyviedol hore do Neba k Otcovi.

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí aj fakt, že na jún 2023 je oznámené vydanie knihy edinburskej profesorky Helen Bondovej, s názvom Evanjelium podľa Mela Gibsona: Pravda, viera a fantázia v Umučení Krista: Vzkriesenie (The Gospel According to Mel Gibson: Fact, Faith and Fantasy in The Passion of the Christ: Resurrection). Táto kniha podľa vydavateľa „prekoná kontroverziu okolo nového filmu Mela Gibsona o zmŕtvychvstaní Ježiša a jeho ceste peklom“. Bondová ako aj Gibson však potvrdili, že kniha nie je nijakým spôsobom prepojená na tvorcov filmu a ide čisto o projekt autorky.

Aj pád anjelov

Podľa informácií starých len niekoľko dní sa však zdá, že Gibsonov film by mal zájsť ešte ďalej. Jack Posobiac je v Amerike pomerne známy konzervatívny redaktor s vlastnou rozhlasovou šou. Je známy ako veľký zástanca Donalda Trumpa a zaujímal sa tiež o „fenomén“ Antify. Napísal celkovo tri knihy. 31. marca uverejnil zaujímavý tweet:

Mel Gibson hovorí, (že) Umučenie: Zmŕtvychvstanie bude zobrazovať všetko, čo sa udialo počas troch dní v každej sfére existencie a budú v ňom asi aj záblesky spomienok z minulosti (flashbacky) na pád anjelov.“ (https://mobile.twitter.com/JackPosobiec/status/1509371821233213449)

Pokračovanie Umučenia Krista by teda okrem Ježišovej cesty podsvetím malo zobrazovať aj Luciferov „non serviam“ Bohu na počiatku stvorenia a jeho následné zhodenie z Nebies spolu s tretinou padlých anjelov, ktorí sa pridali na jeho stranu. Filmové internetové portály si všimli, že Gibson sa v jednom oficiálnom rozhovore preriekol o tejto možnosti. Portál relevantmagazine.com k tomu uvádza:

Potom v roku 2018 mal Gibson interview s Raymondom Arroyom z Fox News, kde otvorene hovoril o myšlienke kozmického pokračovania celého príbehu, ktorý by sa oveľa viac zameral na nadprirodzené udalosti odohrávajúce sa v ríšach mimo hmatateľného sveta a to v období medzi Ježišovou telesnou smrťou a vzkriesením. „Je to náročná úloha,“ pripustil vtedy Gibson.

„Ako
ste blízko (realizácie)?“ opýtal sa Arroyo, na čo mu hollywoodska hviezda odvetila:
„Je to nekonečné… odhaľuje sa
toho stále viac a viac, čím ďalej sa do toho dostávate… Všetko od pádu anjelov… Otvárajú sa nám všetky tieto kanály.“

Filmoví fanúšikovia prejavili, na základe týchto doposiaľ vypustených informácií, samozrejme, nadšenie, avšak prebiehajú aj isté obavy, ako budú scény z podsvetia, či dokonca pádu anjelov vlastne zobrazené. Panujú obavy, či sa skutočne podarí vytvoriť tieto scény dostatočne dôstojne. Na ich tvorbu bude totiž potrebná najnovšia počítačová technika, ktorá je extrémne drahá.

Pokračovanie filmu o Kristovi zrejme nebude chcieť financovať žiadne väčšie hollywoodske štúdio a všetky financie tak pôjdu z vrecka Mela Gibsona a jeho sponzorov. Fanúšikovia sa preto obávajú, že sa nemusí nájsť dostatočné množstvo financií na kvalitné natočenie týchto scén. Na druhej strane panuje názor, žeby Gibson a spol. mohli požiadať o tzv. mikropríspevkové financovanie (crowfunding) – čo je financovanie bežnými ľuďmi formou veľmi malých peňažných príspevkov. Toto sa považuje za sľubný nápad.

Umučenie Krista

Filmový portál movieweb.com celkom zaujímavým spôsobom zachytil fakt, prečo sa stalo Umučenie Krista z roku 2004 takým kultúrnym fenoménom:

Keď sa Umučenie Krista v roku 2004 dostalo do kín, dosiahlo obrovský úspech a na celom svete vyzbieralo viac ako šesťstodvadsaťtri miliónov dolárov. Film bol najkvalitnejším a súčasne najbrutálnejším zobrazením ukrižovania, aké sa kedy nakrútilo.

Mnohými je považovaný za najúspešnejší film všetkých čias založený na viere. Robí to, čo by mal robiť každý skvelý film; neustále nás posúva a núti nás premýšľať. Stavia pred divákov jeden z najikonickejších obrazov našej kultúry: krvácajúceho, mučeného muža pribitého na kríž s tŕňovou korunou na hlave. Film tiež inšpiruje predstavivosť vo sfére zázrakov, nebeských bytostí, dobra a zla a významu lojality, zrady a odpustenia.

Jim Caviezel tvrdí, že nasledujúci film bude ešte lepší ako jeho predchodca. Doslova hovorí, že to bude „najväčší film v histórii“. Bodaj by sa Umučenie Krista: Zmŕtvychvstanie vydarilo a opäť nahlodalo svedomie mnohých, dnes blúdiacich ľudí. Azda si tvorcovia na čele s Melom Gibsonom od nás zaslúžia aj nejakú tú modlitbu a časom (možno) aj finančný príspevok.

Zdroje:

https://www.looper.com/ 250111/passion-of-the-christ-resurrection-release-date-cast-and-plot/?utm_campaign=clip

https://relevantmagazine.com/ culture/movies/is-mel-gibson-really-planning-a-passion-of-the-christ-sequel-a-relevant-investigation/

https://movieweb.com/ the-passion-of-the-christ-resurrection-what-to-expect/

https://www.express.co.uk/ entertainment/films/1516455/Passion-of-the-Christ-2-release-date-Mel-Gibson-Jesus-hell


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Násilie, voľby a demokracia. Skutočne to k sebe nepasuje? Dejiny hovoria niečo iné…

Recenzia knihy Roberta kardinála Saraha – Katechizmus duchovného života

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia

National Geographic: „Exorcizmus je skutočný fenomén“