A čo ak naozaj stojíme na pokraji vojny Goga a Magoga a bitky o Armagedon? -

A čo ak naozaj stojíme na pokraji vojny Goga a Magoga a bitky o Armagedon?

Matej Gavlák
6. marca 2024
  Spoločnosť

Možno by sme mali začať odprosovať Pána na Nebi tak ako nikdy predtým. Namiesto toho robíme presný opak a vysmievame sa Pánovi Ježišovi, Bohu Otcovi, Duchu Svätému, ale i Panne Márii ako nikdy predtým. Ale čo ak skrátka naozaj žijeme v časoch predpovedných v Apokalypse sv. Jána?

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Proroctvá Panny Márie z Fatimy o nutnosti zasvätiť Rusko, či podobné varovania z Akity sú veľmi známe. Slová o „zničení mnohých národov“, „ohni z neba“, či katastrofickej situácii v Cirkvi nám stále znejú v ušiach. Ale v samotnej Biblii sa taktiež nachádza séria proroctiev, ktorá, ako sa zdá, predpovedá tú istú udalosť a to pomerne do hĺbky. Reč je o Ezechielových spisoch o „Gogovi z krajiny Magog“.

1948

Učenci z kresťanského aj židovského táboria veria, že sa možno naozaj nachádzame v dobe náhleho výstupu Goga z krajiny Magog, ich spojencov, a veľkej bitky známej ako „Armagedon“. Ezechiel nám totiž vo svojich spisoch zanecháva istý návod, kedy má k týmto udalostiam dôjsť. V 37. kapitole sa doslova uvádza:

A hovor im: Toto hovorí Pán, Jahve: Hľa, ja vezmem Izraelových synov spomedzi národov, medzi ktoré išli, pozbieram ich zo všetkých strán a privediem ich na ich zem. A urobím ich jedným národom v krajine, na vrchoch Izraela; všetci budú mať jedného kráľa za panovníka, už nebudú viac dvoma národmi, ani viac nebudú rozdelení na dve kráľovstvá.“ (Ez 37,21–22)

Považuje sa za v podstate isté, že sa tu referuje o roku 1948, kedy bol obnovený štát Izrael po dlhých storočiach. Židia sa doň skutočne vrátili „z mnohých národov“ a ide o jeden štát s jednou vládou – starý Izrael sa totiž „ako trest Boží“ rozdelil na severný a južný s dvoma panovníkmi. Podobných znamení je v Ezechielovi viacero a všetky súvisia s obnovou Izraela. Toto je však len začiatok „dejín budúcnosti“. Keď to totiž obnovený Izrael bude očakávať najmenej, náhle vystúpi Gog z krajiny Magog spolu so svojimi spojencami.

Magog, Perzia a Gomer

36. a 37. kapitola Ezechielových spisov teda rozpráva o obnove Izraela, no ďalšie dve kapitoly už budú hovoriť o veľkej vojne, ku ktorej má dôjsť po obnove židovského štátu. Opis z 38. kapitoly je desivý:

Pán prehovoril ku mne takto:„Syn človeka, obráť si tvár proti Gogovi v krajine Magog, veľkniežaťu Mosocha a Tubala, a prorokuj proti nemu. Povedz: Toto hovorí Pán, Jahve: Hľa, ja som proti tebe, Gog, veľknieža Mosocha a Tubala. Zavrátim ťa a dám ti krúžky do čeľuste, tak ťa vyvediem i celé tvoje vojsko, kone i jazdcov, všetkých v plnom výstroji, veľký zástup so štítmi a pavézami, všetkých, čo sa chopia meča.

Peržania, Etiópčania a Pút sú s nimi, všetci so štítom a prilbou. Gomer a všetky jeho tlupy, dom Togormu, končiny severu i všetky jeho tlupy; mnohé národy sú s tebou. Chystaj sa a zbroj ty i celý tvoj zástup, ktorý sa zhromaždil k tebe, a budeš im veliteľom. Po mnohých dňoch dostaneš rozkaz, na konci rokov prídeš do krajiny vrátenej od meča, zhromaždenej z mnohých národov na vrchoch Izraela, ktoré boli ustavične spustnuté; z národov bola vyvedená, všetci bývajú v bezpečí. Potom vystúpiš, prídeš ako víchrica, budeš ako oblak, aby si pokryl zem, ty i všetky tvoje tlupy a mnohé národy s tebou.“ (Ez 38,1–9)

Gog je považovaný za osobu, je to titul podobný faraónovi, či cárovi. Magog je krajina, ktorej Gog vládne. Súčasťou krajiny Magog sú tiež oblasti/kmene označené ako Mosoch a Tubal (Gog je ich „veľkniežaťom“). Magog, Mosoch a Tubal sú dokopy Rusko. Lyman Coleman vo svojej knihe Atlas biblickej geografie (1864) uvádza nasledovné slová:

Poloha Mosocha a Tubala je stanovená jasne. Rozprestierajú sa na ďalekom severe a reprezentujú skýtske národy.“ (s. 42)

Židovský historik Jozef Flávius z 1. storočia tiež ozrejmuje, že národ v jeho dňoch známy ako „Skýti“ sa kedysi dávno označoval ako „Magogovia“. Dnes už je prijatým faktom, že Skýti sú predkovia Rusov a aj žili na juhu dnešného Ruska a Ukrajiny, kde sa rozprestierala ich obrovská Skýtska ríša. Niektorí bádatelia sú toho názoru, že oblasť kedysi známa ako Mosoch bola predchodcom Moskvy a oblasť Tubal zas predchodcom iného ruského mesta, Toboľsk.

Ako Ezechiel spomína, Magog bude mať veľa spojencov na prvý pohľad s divnými názvami. Dnes už však vieme všetkých identifikovať. 38. kapitola spomína, že „Peržania, Etiópčania a Pút sú s nimi“. A ďalej, „Gomer a všetky jeho tlupy, dom Togormu (sú s nimi)“. Etiópia je nám dobre známa krajina ležiaca v strednom páse Afriky, konkrétne na jej východe. Perzia je označenie Iránu – tak sa dokonca Irán nazýval až do roku 1935. Za Pút sa tradične označuje Líbya a susediace oblasti. Dokonca v samotnej Biblii v 3. kapitole knihy Nahumovej sa uvádza, že „Pút a Líbyjčania boli medzi jeho pomocníkmi“. Gomer a Togorma by na základe podobných analýz mali byť Turecko a krajiny strednej Ázie.

Nový Izrael“

Harmageddon, či Armagedon je potom miesto v Izraeli, kde sa tieto mohutné armády stretnú, aby rozhodli o ďalšom osude sveta. Bitka by sa mala odohrať v oblasti zvanej Megido v Izraeli, ktorá je dnes pre svoju bohatú históriu chránenou krajinnou oblasťou UNESCO. Grécky prepis slova Megido je onen „Armagedon“ a doslova znamená „kopec pri Megide“. Táto oblasť mala vždy strategický význam.

Čo je zaujímavé, zmienka o Armagedone sa nachádza len v Zjavení Jána – teda Novom zákone, ktorý Židia neuznávajú. A tu sa dostávame k dôležitému upozorneniu: kresťania vnímajú príbeh o Gogovi z krajiny Magog a Armagedone trochu inak ako Židia.

Najmä katolícka Cirkev vždy seba samú vnímala ako „nový Izrael“, „nový vyvolený ľud“ a to až do takej miery, že napríklad pápež Benedikt XV. vyhlásil, že to katolícka Cirkev má nárok na územia, po ktorých chodil Ježiš a nie Židia, ktorí v Neho nikdy neuverili. Z tohto pohľadu by potom aj útok Magoga a jeho spojencov na Izrael a bitka o Armagedon predstavovali skôr abstraktnejší pojem mohutného útoku nepriateľských síl na katolícku Cirkev, „nový Izrael“. Nezabúdajme tiež, že existujú aj katolícke proroctvá o tom, že „ruská vlajka bude viať nad Chrámom sv. Petra“ (bl. Elena Aiellová).

Zdá sa teda, že obe interpretácie môžu byť správne – ak naozaj dôjde k takto rozsiahlej vojne, útok z „končín severu“ môže naozaj súbežne smerovať tak na štát Izrael, ako aj na Európu/Taliansko/Vatikán/katolicizmus ako taký.

Armagedon

Armagedon teda predstavuje udalosť – vojnu mytologických rozmerov –, ktorej cieľom bude úplné fyzické zničenie katolíckej Cirkvi a kedy nepriateľ nebude od naplnenia tohto svojho zámeru ďaleko. Zdá sa, že Kristova Cirkev je a bude pod dvojitým útokom: národy Západu ju podrývajú skrze sieť slobodomurárskych lóží ako keď červík prevŕtava jabĺčko; národy Východu sa potom toto zvnútra zhnité jabĺčko pokúsia doraziť železným kladivom. Len Boh môže z takejto situácie zachrániť Svoju Cirkev – a aj to urobí. Ezechiel píše o osude Goga a Magoga:

V ten deň však, v deň príchodu Goga na izraelskú pôdu – hovorí Pán, Jahve – vzblčí mi tvár hnevom. A vo svojej žiarlivosti, v ohni svojej prchlivosti hovorím: Veruže v ten deň bude v krajine Izraela veľké zemetrasenie.“ (Ez 38,18–19)

Existuje stolová hra s názvom „Battle of Armageddon“. Podľa sprievodného textu k nej je Gogova armáda „enormná“.
zdroj: youtube.com

Budem sa s ním (Magogom) pravotiť pomocou moru a krvi; záplave dažďa, kameňom krupobitia, ohňu a síre dám padať naň, na jeho tlupy a na mnohé národy, ktoré sú s ním. Zvelebím, posvätím a oslávim sa pred očami mnohých národov a budú vedieť, že ja som Pán.“ (Ez 38,22–23)

V ten deň dám Gogovi významné miesto na hrob v Izraeli, Údolie priechodu východne od mora. Zhrozia sa tam cestujúci; pochovajú tam Goga i celý jeho zástup a nazvú ho Údolie Gogovho zástupu.“ (Ez 39,11)

Rovnaký osud prisudzuje Magogovi a jeho spojencom aj kniha Zjavenia sv. Jána:

Až sa dovŕši tisíc rokov, bude satan uvoľnený zo svojho väzenia a vyjde, aby zvádzal národy, ktoré sú na štyroch uhloch zeme, Goga a Magoga, aby ich zhromaždil do boja; a bude ich ako piesku v mori. Vyšli na šíru zem a obkľúčili tábor svätých a Bohom milované mesto. Ale zostúpil oheň z neba a strávil ich.“ (Zjv 20,7–9)

Prečo?

Ezechiel nám dokonca dáva odpoveď na otázku, prečo Boh dopustí na svoj ľud takúto katastrofu. V 39. kapitole Ezechielových spisov k nám prehovára sám Nebeský Otec a hovorí:

Zanesiem svoju slávu medzi národy a uvidia všetky národy môj súd, ktorý privediem, a moju ruku, ktorú na nich položím.“ (Ez 39,21)

Pôjde teda o „súd nad národmi“ a Boh tým, ktorí o Jeho existencii pochybujú, „ukáže Svoju slávu“. Boží príhovor pokračuje:

Národy budú vedieť, že Izraelov dom bol zajatý pre svoje hriechy, pretože sa mi spreneverili; skryl som si pred nimi tvár a vydal som ich do ruky ich nepriateľa, takže všetci padli pod mečom. Naložil som s nimi podľa ich nečistoty a ich hriechov a skryl som si pred nimi tvár.“ (Ez 39,23–24)

Opäť: nezabúdajme, že tým Izraelom v katolíckom výklade je vlastne samotná katolícka Cirkev. Boh nám tu hovorí, že hriechy Cirkvi a pokrstených katolíkov sú veľké a Pán s nimi „naloží podľa ich nečistoty“. Portál Christianitas.sk takmer každý deň prináša správy o nových prekrúcaniach učení, ba až blasfémiách, ktoré sa dejú vo vnútri katolíckych kostolov. Dokonca i na Slovensku už väčšina pokrstených katolíkov nežije v súlade s Božími cestami. Nuž, sám Boh hovorí: „Dočkáte sa Armagedonu!

Pán sa zmiluje

Avšak Pánov príhovor v Ezechielovi nekončí vyhladením Izraela – práve naopak. Ezechiel hovorí, že po tejto kataklizmatickej vojne bude všetko obnovené do ešte väčšej nádhery ako predtým:

Preto takto hovorí Pán, Jahve: Teraz obrátim osud Jakuba a zmilujem sa nad celým domom Izraela a horliť budem za svoje meno.“ (Ez 39,25)

A už nikdy neskryjem pred nimi svoju tvár, pretože vylejem svojho ducha na Izraelov dom,“ hovorí Pán, Jahve.“ (Ez 39,29)

Tak si to zrekapitulujme: čím viac zla v Cirkvi i medzi jednotlivými katolíkmi je, tým bližšie sme k veľkej vojne Goga a Magoga a k Armagedonu. Nakoniec však Boh obnoví Cirkev do ešte väčšej slávy a krásy ako tomu bolo kedykoľvek predtým. Toto „nové obdobie“, bolo, mimochodom, predpovedané aj vo Fatime a hovorí sa o ňom ako o „Máriinom mieri“.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Návrat špiónománie alebo Sokrates – vzor všetkých špiónov a ako som sa ja stal špiónom

Koniec tridentskej sv. omše v americkom Marylande? Niektorí katolíci sú z rozhodnutia Vatikánu smutní, iní nie

Rozhodne sa Poľsko pre deportácie ukrajinských mužov na Ukrajinu?

Kostnický koncil – náhľad do jeho obradov a liturgických úkonov