Zrada katolíckej Cirkvi v Číne spáchaná na verných čínskych katolíkoch -

Zrada katolíckej Cirkvi v Číne spáchaná na verných čínskych katolíkoch

Jozef Duháček
20. septembra 2024
  Cirkev Politika  

Existuje niekoľko historických dôkazov, ktoré naznačujú, že apoštol Tomáš putoval nielen do Indie, ale až do Číny. Najneskôr a to vieme isto, sa v Číne objavili kresťania od roku 600 nášho letopočtu. Ich prítomnosť bola vždy malá počtom, ale veľká utrpením pre Ježiša Krista. Prenasledovanie katolíkov v Číne vyvrcholilo v 20. storočí počas Boxerského povstania a nástupu Maovej Červenej Číny.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Ale v roku 1957 sa komunisti pokúsili o nový krok a založili „Združenie čínskych vlasteneckých katolíkov“. Bol to pokus napodobniť hierarchiu pravej katolíckej Cirkvi v Číne a získať duše pre novovytvorenú „Vlasteneckú cirkev“. Cieľom bolo, aby katolíci pod zámienkou nasledovania Krista preukázali svoju vernosť komunizmu. Pápež Pius XII. vysvetlil toto diabolské napodobňovanie skutočnej čínskej katolíckej hierarchie vo svojej encyklike Ad Apostolorum Principis, ktorú adresoval veriacim v Číne:

Lebo mimoriadne rafinovanou činnosťou sa medzi vami vytvorilo združenie, ku ktorému bol pripojený titul „vlastenecké“, a katolíci sú všetkými prostriedkami nútení sa na ňom zúčastňovať. Toto združenie – ako sa často hlásalo – vzniklo zdanlivo, aby sa spojilo s duchovnými a veriacimi v láske k svojmu náboženstvu a vlasti, s týmito cieľmi: aby mohli podporovať vlastenecké cítenie; aby mohli podporiť vec medzinárodného mieru; aby prijali ten druh socializmu, ktorý bol medzi vami zavedený, a keď ho prijmú, aby ho podporovali a šírili ho; aby napokon mohli aktívne spolupracovať s občianskymi autoritami pri obrane toho, čo označujú za politickú a náboženskú slobodu. A predsa – napriek týmto rozsiahlym zovšeobecneniam o obrane mieru a vlasti, ktoré určite môžu oklamať nič netušiacich – je úplne jasné, že toto združenie je len pokusom o realizáciu určitých dobre naplánovaných a deštrukčných politík. Toto združenie sa totiž pod zdaním vlastenectva, ktoré je v skutočnosti len podvodom, zameriava predovšetkým na to, aby si katolíci postupne osvojili princípy ateistického materializmu, ktorým je popieraný sám Boh a odmietané náboženské princípy.
– Pápež Pius XII., Ad Apostolorum Principis, odseky 10–11.

A tak sa stalo, že v Číne existovali v 20. storočí vedľa seba dve paralelné hierarchie súperiace o duše katolíkov. Boli tam skutoční biskupi a kňazi verní Rímu, neraz prenasledovaní, zatváraní do väzení či zabíjaní a „Vlastenecká cirkev“, ktorá nechala Komunistickú stranu Číny rozhodovať o veriacich a tom, kto bude tvoriť cirkevnú hierarchiu.

V roku 2007 sa pápež Benedikt XVI. sťažoval, že niektorí z vodcov „Vlasteneckej cirkvi“ neboli „ani pokrstení“. Písal to vo svojom Liste veriacim z Číny:

Vy, moji bratia biskupi, ste sa v posledných rokoch z rôznych dôvodov stretli s ťažkosťami, pretože osoby, ktoré nie sú „vysvätené“ a niekedy ani pokrstené, kontrolujú a rozhodujú o dôležitých cirkevných otázkach, vrátane menovania biskupov, a to v mene rôznych štátnych orgánov… Spoločenstvo a jednota – opakujem – sú základnými a integrálnymi prvkami katolíckej Cirkvi: preto návrh cirkvi, ktorá je v náboženskej oblasti „nezávislá“ od Svätej stolice, je nezlučiteľný s katolíckou náukou.
– Pápež Benedikt XVI., List čínskym katolíkom, odsek 8.

Všimnite si, že ešte v roku 2007 pápež Benedikt XVI. trval na tom, že marxisti vytvárajú tzv. „katolícke spoločenstvo“ bez spojenia so Svätou stolicou a že to je „nezlučiteľné s katolíckou doktrínou“. Ako by potom mohli marxisti zničiť katolícku Cirkev v Číne? Jedine ovládnutím Svätého stolca. To by bolo dokončenie infiltrácie zvnútra. A presne k tomu smerujú udalosti z temného dňa v marci v roku 2013.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

O niekoľko rokov neskôr, v roku 2018, preláti vo Vatikáne prikázali odstrániť moc pravej katolíckej hierarchie v Číne (podzemnej alebo pravej cirkvi) a všetku túto moc odovzdať „Vlasteneckej katolíckej cirkvi“. Bol to neuveriteľný čin zrady, ktorý zanechal dobrých čínskych biskupov a kňazov nielen bez pomoci, ale dokonca aj bez domova.

Keď sa to stalo v roku 2018, kardinál Zen povedal: „Odovzdávajú celú správu Cirkvi do rúk takzvaného „Vlasteneckého združenia“, ktoré je len bábkou v rukách vlády. A tak je to úplná kapitulácia. Je to neuveriteľné.“

Vatikán teda vykonal „úplnú kapituláciu“ voči Číne a zložil ju do rúk Komunistickej strany Číny – neslávne známej zabíjaním kresťanov. Týmto červeným vrahom dal Vatikán v Číne prakticky plnú moc nad miestnymi katolíkmi, ktorí desaťročia znášali veľké utrpenie pre Krista. Stalo sa to v roku 2018 za sprievodu rečí o vychádzaní na periférie, o pastoračnom sprevádzaní a o tom, ako Cirkev musí predovšetkým a v prvom rade hľadieť najmä na utláčaných a marginalizovaných. Vari čínski katolíci utláčaní a marginalizovaní nie sú? Znamená to sprevádzanie, že ich bolo treba vydať napospas čínskym komunistickým aparátčikom, ktorí ako všetci marxisti a komunisti nenávidia pravú vieru? Vatikán to síce nahlas nepovedal, ale zachoval sa akoby to bolo presne tak.

Napriek pobúreniu nielen katolíkov, ale aj evanjelikov, Vatikán stále plánuje znovu obnoviť pakt s komunistami. Portál LifeSiteNews začiatkom leta informoval: „Kardinál Pietro Parolin hovorí, že Vatikán pokračuje v „dialógu“ s komunistickou Čínou a plánuje opäť obnoviť svoju tajnú dohodu s Pekingom, a to napriek široko kritizovanej dohode, ktorá viedla k zvýšenému prenasledovaniu vernej cirkvi v Číne.“ Kardinál Parolin citovaný v tom istom článku hovorí: „Snažíme sa nájsť najlepšie postupy aj na uplatňovanie dohody, ktorá bola vtedy podpísaná a ktorá bude obnovená koncom tohto roka.

Kardinál Pietro Parolin
zdroj: flickr.com

Inými slovami, Rím obnovuje pakt s čínskymi komunistami, napriek nevôli a šoku kresťanov na celom svete, že Vatikán sa chystá otvorene zradiť prenasledovanú cirkev v Číne. Je to skutočne apokalyptické.

Začiatkom tohto leta 2024 položil Dr. Taylor Marshall arcibiskupovi Viganòvi nasledujúcu otázku: „Aká bola McCarrickova úloha v čínsko-vatikánskej dohode?“ Arcibiskup Viganò vo svojej odpovedi uviedol, že peniaze a korupcia založená na sexuálnom zneužívaní sú dva články, ktoré spájajú Vatikán s Washingtonom a Pekingom:

Napriek tomu, že obvinenia proti McCarrickovmu škandalóznemu správaniu už boli dobre známe a že pápež Benedikt voči nemu prijal disciplinárne opatrenia, Bergoglio poveril vtedajšieho kardinála, aby udržiaval kontakt s vládou v Pekingu, a to aj kvôli jeho prepojeniam na Biely dom a demokratický establišment, ktorý mal – a stále má – vzťahy s čínskou diktatúrou. McCarrickova schopnosť „speňažiť“ spoluprácu Cirkvi s niektorými členmi čínskej vlády viedla k podpísaniu tajnej dohody, ktorá podľa niektorých povestí –, ktoré neviem overiť – prináša do Vatikánu každý rok milióny, výmenou za jeho mlčanie o prenasledovaní katolíkov verných Apoštolskej stolici a o porušovaní ľudských práv.

Vatikán počas 20. storočia chránil podzemnú katolícku cirkev v Číne. Avšak posledných desať rokov Vatikán chránil „vlasteneckú cirkev“ Číny. Pretože Ježiš povedal: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto maličkých, mne ste urobili“, verím, že sa Vatikán správa k čínskym katolíkom ako Judáš ku Kristovi. Jediný rozdiel je v tom, že ide o oveľa viac peňazí, ako tridsať strieborných.

Čínsky disident Kchuo Wen-kchuej (Guo Wengui) tvrdí, že komunistická strana Číny (KSČ) „dáva až 2 miliardy dolárov ročne“ na kúpenie mlčania Vatikánu v súvislosti s pokračujúcim prenasledovaním katolíckej Cirkvi v Číne a iným porušovaním ľudských práv. Kchuo vzniesol obvinenie – bez toho, aby ponúkol akékoľvek podporné dôkazy – v rozhovore z 20. júna v The War Room Stevea Bannona. Výbušné tvrdenie bolo padlo v kontexte rozsiahlejšej diskusie o tom, ako Komunistická strana Číny míňa obrovské sumy peňazí na nákup politikov, médií a vplyvu v krajinách ako Austrália a Taliansko.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Tieto výdavky sú podľa Kchua súčasťou väčšej stratégie na dosiahnutie globálnej hegemónie, ktorá sa označuje začiatočnými písmenami „BGY“. Iniciály „BGY“ znamenajú farby „modrú“ (kontrola internetu), „zlatú“ (kupovanie vplyvu peniazmi) a „žltú“ (ovládnutie kľúčových ľudí sexom).

Je na Kchuových tvrdeniach, najmä pokiaľ ide o Vatikán, niečo opodstatnené? Podľa sinológa z LifeSiteNews je treba zobrať do úvahy, že Kchuo zaobchádza s číslami dosť neobratne a nie veľmi presne. A to bol kedysi údajne jedným z najbohatších mužov v Číne. Tiež, ako disident, je predpojatý a samozrejme sa usiluje vykresľuje režim tými najtemnejšími možnými farbami.

Na druhej strane, spomínaný sinológ si myslí, že ak aj sumy, ktoré Kchuo spomína nie sú presné, nedá sa poprieť, že Čína očividne hádže na svetovú scénu veľa peňazí vo svojej snahe o dominanciu a niet pochýb o tom, že týmto spôsobom už bol kompromitovaný veľký počet volených a nevolených predstaviteľov na celom svete. Úplatky, provízie, milé obchody, investičné „príležitosti“, ako napríklad tá, s ktorou odišiel Hunter Biden, to všetko sa deje v reálnom čase. Všetky sú neoddeliteľnou súčasťou taktiky Spojeného frontu, ktorú KSČ používa na infiltráciu a kontrolu organizácií a dokonca aj celých krajín. Kchuov opis programu získania vplyvu stratégiou BGY znie vierohodne. Peking sa určite snaží, (aj prostredníctvom technologickej firmy Huawei), ovládnuť internet (modrá) a kúpiť si vplyv peniazmi (zlatá). Tvrdenie disidentského miliardára, že určité percento príjmov zo zahraničného obchodu sa venuje do programu BGY, je teda pravdou.

Čína očividne míňa oveľa viac na svoje vplyvové operácie ako predtým a nárast zahraničných príjmov z 1 na 5 percent, o ktorom Kchuo tvrdí, že nastal, presne zapadá do tohto obrazu. Aby som uviedol len jeden príklad, v posledných rokoch sa v USA minulo mnoho miliárd dolárov na nákup priazne u amerických univerzít, peniaze, ktoré zase uľahčili krádež obrovského množstva amerického duševného vlastníctva z tých istých inštitúcií. Portál LifeSiteNews je presvedčený, že Vatikán prijíma dary od Komunistickej strany Číny a Vatikán skutočne uznal prijatie takýchto darov, aspoň pokiaľ ide o zdravotnícky materiál. https://www.lifesitenews.com/news/vatican-snubs-taiwan-but-thanks-communist-china-for-medical-supplies/

Ponúkla by KSČ „príspevky“ vatikánskym predstaviteľom výmenou za ich mlčanie o pokračujúcom prenasledovaní Cirkvi v Číne, alebo dokonca výmenou za podpísanie čínsko-vatikánskej dohody? Bolo by prekvapujúce, keby to neurobili. Takto sa strana vždy správa, doma aj v zahraničí.

Ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com

Existujú predstavitelia Vatikánu, ktorí by takéto „príspevky“ prijali? Vzhľadom na niektoré ďalšie pochybné transakcie (napríklad 200 miliónová sprenevera, za ktorú odsúdili Františkovho blízkeho spolupracovníka, kardinála Becciu), ktoré vyšli najavo v posledných rokoch, to vôbec nie je vylúčené. Či je táto suma nižšia, ako uvádza Kchuo, nie jen dôležité. Mnohí boli prekvapení, do akej miery bol Vatikán ochotný zájsť vo svojej avantúre s čínskymi komunistami. Pred dvoma rokmi kancelár Pápežskej akadémie sociálnych vied, argentínsky biskup Marcelo Sanchez Sorondo, ohromil katolícky svet tvrdením, že komunistická Čína je najlepším príkladom katolíckeho sociálneho učenia v dnešnom svete.

A práve tento rok v máji vyšla nová čínska edícia La Civiltà Cattolica, ktorá má polooficiálny štatút Vatikánskeho média. Redaktori jezuitského časopisu vysvetlili, že nové vydanie je myslené „ako gesto priateľstva v duchu Mattea Ricciho vzhľadom na čoraz dôležitejšiu úlohu, ktorú čínsky jazyk zohráva v súčasnom svete v globálnom kontexte“.

Pokiaľ ide o samotného pápeža, ten hovorí o Číne veľmi výrečne. „Chcel by som ísť do Pekingu,“ povedal pápež František vlani v novembri v Ázii. „Milujem Čínu“, dokonca trvá na tom, že čínska komunistická vláda chráni náboženskú slobodu a že „kostoly sú plné“. (Čínski katolíci, ktorých kostoly boli znesvätené, zatvorené alebo dokonca zrovnané so zemou, budú asi prekvapení, keď sa to dozvedia.)

Predovšetkým je tu tajná dohoda, ktorú Vatikán podpísal s Pekingom v septembri 2018 a ktorá sa údajne týka menovania katolíckych biskupov v Číne a vraj vytýčila cestu k normalizácii vzťahov.

Napriek nedostatočnému pokroku na oboch frontoch sa zdá, že Vatikán je rozhodnutý predĺžiť túto dohodu. Vzhľadom na to, ako zle to dopadlo pre katolíkov v Číne, v podzemí aj v oficiálnej cirkvi, je ťažké pochopiť, prečo. Mnohí pozorovatelia Vatikánu, vrátane Johna L. Allena, Jr., vysvetľujú pokračujúce nadbiehanie Vatikánu Číne ako pokus primäť Peking k úplným diplomatickým vzťahom. „Vatikán ide plnou parou vpred vo svojom dvorení v Pekingu, pričom konečnou cenou zostávajú plné diplomatické vzťahy, bezpečné právne postavenie cirkvi a partnerstvá na globálnej scéne,“ napísal Allen.

Kardinál Zen
zdroj: flickr.com

Ale čo ak má Peking iné plány? Čo ak čínski komunisti len využívajú návnadu diplomatických vzťahov spolu so strategicky umiestnenými darmi, aby si kúpili mlčanie Vatikánu o potláčaní slobody v Hongkongu, úspešnom vzdorovaní komunistom na Taiwane a predovšetkým o prenasledovaní katolíckych veriacich? Čo ak jednoducho chcú mať voľnú ruku na založenie bábkovej cirkvi s prepísanou Bibliou, ktorá bude propagovať „socializmus s čínskymi charakteristikami“, kázaný zastrašeným duchovenstvom, ktoré sa cíti opustené univerzálnou Cirkvou? Čo ak majstri klamu, ktorí riadia Čínu, si jednoducho kupujú čas – doslova kupujú, ak má Kchuo Wen-kchuej pravdu – kým sa ich plány premeniť čínsku katolícku cirkev na de facto pobočku komunistickej strany neuskutočnia?

Od roku 2018 Čína agresívne „počínšťuje“ Cirkev, vyľudňuje ju a implementuje represívne náboženské predpisy zahŕňajúce cenzúru, sledovanie špičkovými technológiami, zatýkanie duchovných, búranie kostolov a ďalšie. Zásady KSČ a výroky prezidenta Si musia byť inšpiráciou pre kázne. KSČ prekladá Bibliu; očakáva sa, že zruší Knihu zjavenia a zobrazí Ježiša, ako kameňuje cudzoložnú ženu.

Na tlačovej konferencii v Miláne kardinál Parolin chladne odmietol obavy o náboženskú slobodu: „Nemyslíme si, že dohoda môže vyriešiť všetky problémy v Číne.“ Tých, ktorí sa pýtali na prenasledovanú Cirkev odrazil: „Ale aké prenasledovania… Musíte používať slová správne. Existujú tam nariadenia, ktoré sa týkajú všetkých náboženstiev a teda určite sa týkajú aj katolíckej Cirkvi.

Vatikán neprotestoval ani proti genocídnemu zadržiavaniu a nútenej práci milióna ujgurských moslimov v Sin-ťiangu. Hoci o do Európy migrujúcich moslimov prejavuje dojemnú starostlivosť. Pápež František sa vo svojom prejave zdržal komentárov o násilí proti prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu. Pápež František verejne prevzal zodpovednosť za podpísanie dohody v roku 2018. Táto dohoda je začiatkom sna, ktorý, podľa Cervelleru (z pontifikálneho inštitútu pre zahraničné misie) mali všetci pápeži od roku 1951, keď Mao Cetung vyhnal nuncia Antonia Riberiho. Partnerstvo s touto ľudnatou krajinou.

Vzhľadom na to, že KSČ teraz energicky pracuje na konsolidácii totalitnej kontroly nad občianskou spoločnosťou, toto partnerstvo má veľmi vysokú cenu – pre čínsku katolícku cirkev, aj pre morálnu autoritu Vatikánu.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Neprítomnosť témy ženského diakonátu na Synode definitívne padla: Kardinál Fernádez požiadal účastníkov o príspevky k téme

Konzervatívni influenceri varujú pred filmom „Konkláve“, ktorý bude uvedený do kín už budúci mesiac

Orwellovská polhodinka nenávisti v Europarlamente: Všetci „slušní“ proti Viktorovi Orbánovi. Súťažilo sa o najangažovanejšieho eurohujera

Noví kardináli: Už nie Ázia a Afrika, ale Európa je na periférii Cirkvi