Ženy – „diakonky“ z Amazónie navštívili Vatikán. Chcú potvrdenie svojho „diakonátu“: Už aj udeľujú sviatosti! Domov odišli s pochvalou -

Ženy – „diakonky“ z Amazónie navštívili Vatikán. Chcú potvrdenie svojho „diakonátu“: Už aj udeľujú sviatosti! Domov odišli s pochvalou


8. júna 2023
  Krátke správy

Postupný proces, ktorý by mohol tzv. salámovou metódou presadiť svätenie žien na diakonky (a neskôr na kňažky?) je v pohybe. Tento týždeň navštívila Vatikán delegácia „domorodých žien“, ktoré „už vykonávajú v Cirkvi diakonskú službu“.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Tak to aspoň tvrdí viceprezidentka Konferencie cirkví v regióne Amazonky (CEAMA), sestra Laura Vicuña Pereira Mansová. Ako s príznačnou modernistickou zahmlievacou taktikou vzápätí dodáva portál Katholisch.de:nejde o kňazstvo žien, ale o špecifickú diakonskú službu v oblasti Amazónie“.

Lenže po prvé: aj miništrantky a prijímanie na ruku boli kedysi len „špecifické“, aby sa následne stali bežnými, a niekde dokonca prikázanými. Po druhé: ak nejde o „kňazstvo“, prečo potom amazonské ženy – diakonky udeľujú niektoré sviatosti!

Nie je to ani hoax ani dezinformácia, ako by sa nádejali niektorí optimistickejší konzumenti informácií, tento fakt už priaznivci ženského diakonátu netaja a dokonca sa ním ešte aj pochvália. Skrývajú ho jedine Vatican News, ktoré v článku (viď nižšie) nazývajú tieto ženy „domorodými vodkyňami“. O udeľovaní sviatostí týmito „vodkyňami“ sa tam tiež cudne mlčí. Nie tak na otvorene liberálnych portáloch ako Katholisch.de alebo Kath.ch.

https://www.katholisch.de/artikel/45429-vatikan-indigene-frauen-fordern-anerkennung-ihrer-diakonischen-arbeit
https://www.kath.ch/newsd/birgit-weiler-in-amazonien-spenden-frauen-sakramente-delegiert-vom-bischof/

Teologička a rehoľná sestra Birgit Weilerová, ktorá vyučuje na Pápežskej katolíckej univerzite v Lime (!), je teologickou poradkyňou Centra pre pastoračné programy a siete (!), Latinskoamerickej a karibskej rady biskupov (!) a je členkou Skupiny teológov CELAM (!), potvrdzuje, že ženy – diakonky v Amazónii udeľujú svojim katolíckym spoluveriacim sviatosti. A to všetko nie skryto, ale s odobrením miestnych pokrokových biskupov! Na otázku, či pozná ženy – diakonky, ktoré vysluhujú sviatosti s radosťou a bohorovným pokojom odpovedá:

Áno, poznám také ženy. A robia to oficiálne. Napríklad sú delegované miestnym biskupom (?!), aby udeľovali krst. V Amazónii to nie je nič neobvyklé.“

Áno, aj pomazanie chorých. (!) To samozrejme závisí od miestneho biskupa. V oblasti Amazónie sú biskupi, ktorí z pastoračných dôvodov zastávajú názor, že niet inej cesty: pretože v okolí mnohých farností jednoducho nie sú žiadni kňazi. A keď sú ľudia vážne chorí a na mieste sú rehoľné sestry, vtedy darujú sviatosť, o ktorú žiadajú chorí a ich rodiny. Mníšky to robia s povolením príslušného biskupa.“

Pritom Katechizmus katolíckej Cirkvi jasne učí: Vysluhovateľmi pomazania chorých sú iba biskupi a kňazi. (1516)

Amazonské diakonky sa nezastavili ani pred spoveďou. Weilerová dokonca priznáva, že domorodci im dávajú prednosť aj vtedy, keď je kňaz naporúdzi:

Spoveď, napríklad. Pre ľudí z vidieckych a mestských častí Amazónie je vzťah medzi ľuďmi niečo veľmi dôležité v ich živote a základná hodnota. Ide o vzťah v zmysle prítomnosti, ktorá je neustále daná. Vzťah, ktorý charakterizuje ľudská blízkosť a účasť na živote toho druhého.

V Amazónii sú nositeľkami takýchto vzťahov najmä rehoľníčky. A keď ľudia vážne ochorejú a vedia, že ich choroba povedie k smrti, chcú sviatosť spovede od rehoľnej sestry, s ktorou majú vzťah – a nie od cudzieho (!) kňaza. Ak nájdete niekoho, kto môže prísť.“

Netreba dodávať, že Weilerová sa dožaduje úplného teologického prehodnotenia sviatostí, zrušenia celibátu, uzákonenia ženského diakonátu najneskôr do 10 rokov s tým, že očakáva aj kňazstvo, ale to „bude trvať trochu dlhšie“.

Po tom všetkom by sme zrejme očakávali, že Vatikán pri ich návšteve zdvihol varovne prst, pretože tu ide o porušovanie základných pravidiel udeľovania sviatostí. Avšak opak je pravdou.

https://www.vaticannews.va/cs/vatikan/news/2023-06/domorode-vudkyne-z-amazonie-u-papeze-povzbudil-nas-zeny-k-ang.html

Pápež František prijal domorodé diakonky ešte pred svojou operáciou. Ony sa pochválili, že mu ešte v marci napísali list a on im do piatich dní odpovedal, čo je rýchlosť, o akej sa biskupom, ktorí zaslali pápežovi svoje dubia ani nesníva. Nadšené „diakonky“ uviedli: „Povzbudil nás, aby sme kráčali vpred, a povedal, že nikto nemôže zastaviť zmenu.“

Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj vydalo oficiálne vyhlásenie, v ktorom sestra Allesandra Smerilliová poďakovala latinskoamerickým ženám za ich „svedectvo“.

Áno, ide zrejme o svedectvo, že Synodálna cesta je v plnom prúde nielen v Nemecku, ale na celom svete.

BM

Zdroj: Katholisch.de, Kath.ch, Vatican News, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne