Vdp. Štefan Mordel pre Fatimu TV: „Jednota nemôže byť na úkor pravdy“, II. časť -

Vdp. Štefan Mordel pre Fatimu TV: „Jednota nemôže byť na úkor pravdy“, II. časť

Anna Kulanová
17. októbra 2023
  Video  

Youtubový kanál Nadácie Slovakia Christiana, Fatima TV prináša II. časť nedávneho rozhovoru našej redaktorky Anny Kulanovej s vdp. Štefanom Mordelom, v ktorom sa otec Mordel zaoberá, okrem iného, otázkou: „A čo tí, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Krista a jeho Cirkev?“

Otec Mordel vysvetľuje (približne v tretej minúte), čo to teda znamená, že v spoločenstve nemožno dosiahnuť skutočnú jednotu na úkor Pravdy, keď hovorí: „To nebude úprimné, ani to nebude reálne, pretože vždy tá lož bude pôsobiť ako jedovatý katalyzátor, ktorý bude tie vzťahy všetky rozkladať“ a pokračuje, že problémom dnešného spôsobu ekumenizmu je: „že sa zastiera rozdiel medzi náboženstvami a zastiera sa aj blud“.

Podrobnejšie sa venuje tiež tomu, čo hovoria dokumenty II. vatikánskeho koncilu, ktoré sú často dezinterpretované. Otec Mordel hovorí, že je síce potrebné všímať si pozitívne veci, ale rovnako tak aj poukázať na vážne negatíva v náboženstvách a že je potrebné si tieto uvedomiť predtým, ako ich budeme velebiť. Úprimne dáva najavo, v čom je skeptický.

A približne od deviatej minúty sa venuje ešte minulý týždeň ohlásenej téme, a síce, čo hovoril sv. Augustín o krste. Vysvetľuje, ako nemôžeme byť bez neho spasení, a teda bez toho, aby sme vstúpili do spoločenstva s Kristom a boli oživení jeho milosťou, no zároveň dodáva, že sú až tri spôsoby a druhy krstu. Sv. Augustín si uvedomil, že sú aj veľmi čestní, charakterní a šľachetní pohania a priniesol výklad, podľa ktorého okrem klasického krstu vodou jestvuje ešte aj krst krvi a krst túžby.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Pomocný biskup Athanasius Schneider obviňuje pápeža Františka z prenasledovania verných katolíkov

!!! Škandál: Cirkev v Taliansku financovala mimovládne organizácie, ktoré profitovali z prevádzačstva migrantov. Biskupi, kardináli aj pápež…

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú

Herézy a bludy, IX. časť: Donatisti, 1/2